Lietuvoje

2019.09.23 19:02

Nauja greitosios pagalbos sistema kelia abejonių: skubi ligonė kitos brigados kelyje laukė pusvalandį

SAM teisinasi – naujoji sistema dar veikia pernelyg trumpai
Žygintas Abromaitis, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba2019.09.23 19:02

Sekmadienio vakarą ukmergiškis Regimantas Baravykas įsitikino kaip pagal naują tvarką dirba greitoji pagalba. Paaiškėjo, kad sunegalavusią ukmergiškio žmoną reikia vežti į Vilnių. Iš sostinės išskubėjusios, vadinamosios klasterinės brigados, laukti kelyje Ukmergė-Vilnius teko kone pusvalandį.

Naujoji sistema, pagal kurią iš didmiesčių komandos skuba perimti pacientų rajonuose veikia dar tik porą savaičių, tačiau jau sulaukė kritikos. Sveikatos apsaugos ministerija žada – teigiami rezultatai bus po pusmečio.

„Kur protas, kur kokie paskaičiavimai, kur žmogaus sveikata rūpestis?“, – piktinasi ukmergiškis.

Šiame kelkraštyje tarp Ukmergės ir Vilniaus Regimantui Baravykui sekmadienį teko skaičiuoti sunkiai ir lėtai bėgančias minutes. Regimantas sunegaluvusią žmoną pirmiausia nuvežė į Ukmergės rajono ligoninę, tačiau gydytojai nusprendė, kad reikia keliauti į Vilnių. Bet kelionė bent pusvalandžiui nutrūko būtent čia.

„Vairuotojas perspėjo, kad kelyje teks perduoti ligonį kitai greitajai. Aš važiavau paskui Ukmergės greitąją su savo automobiliu ir atvykome čia. Jie sustojo, aš sustojau. Ir laukėme iš Vilniaus atvykstančios greitosios. Čia pralaukėme jos 15 min. Atvykus Vilniaus greitajai. Perkėlimas vakar buvo labai šaltas oras, pūtė vėjas, kartais ir lietaus lašai pasirodė. Pats perkėlimas, pats dokumentų perdavimas, lašelinės pajungimas, kad išjudėti, vyko dar 15 min. Tai pusę valandos mes čia dar prastovėjome. Per pusę valandos. Aš iki Vilniaus niekada tiek nevažiuoju“, – pasakoja vyras.

Regimantas įsitikino, kaip veikia naujos, vadinamosios klasterinės brigados. Iš didmiesčių atvykstantys specialūs medikų ekipažai perima pacientus, kuriuos atveža rajonų greitosios. Valdžia sako, kad šitaip esą visiems sudaromos galimybės gauti kokybiškas medicinos paslaugas.

„Ačiū dievui, kad viskas tvarkingai. Vilniuje nuvykome, tyrimai ir visą kitą. Nėra blogos išeities. Bet tas delsimas kelyje. Čia nerimo daug suteikė“, – teigia su ligonių perdavimo sistema susidūręs vyras.

Ukmergės greitosios pagalbos darbuotojos sako, kad tokie pacientų kilnojimai labiausiai kenkia būtent sunegalavusiesiems.

„Pirmiausia galbūt reikia viską sukomplektuoti, pagalvoti ar tai verta. Sukomplektuoti kažkaip. Sutvarkyti kažkaip. Argi galima dabar sustoti kelyje Ukmergė Vilnius, kažkur tai šalikėlėje, ar po viadukais ir periminėti ligonius?“, – sako Ukmergės greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugytoja.

Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad naujoji sistema dar veikia pernelyg trumpai, tačiau jau atvėrė spragų. Esą Vilniaus brigada išlėkusi į Ukmergę atvyko ne ten, kur buvo sutarta. Ministerija pokyčius žada, bet jų teks palaukti.

„Bent jau pusę metų norėtume pažiūrėti kaip šios paslaugos teikiamos ir ar duoda naudą. Ką mes matome šiai dienai, tai, kad pacientų su insultais, infarktais yra pristatoma daugiau į specializuotus centrus“, – sako Viktorija Buzytė, sveikatos apsaugos ministerijos atstovė.

Regimantas šiandien džiaugiasi, kad žmonos sveikata pagerėjo. Tačiau daugiau pakartoti tokios ilgos kelionės su medikais iš Ukmergės į Vilnių nenorėtų.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 8.52 min.

Žinios. Minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, nerimsta kalbos apie istorinę atmintį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.