Lietuvoje

2019.09.23 22:13

Socialinių darbuotojų kasdienybė – keiksmai ir į juos lekiantys puodeliai, netgi kirviai

ruošiasi protestui
Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.23 22:13

Socialiniai darbuotojai ruošiasi protestui prie Vyriausybės. Jie sako, kad jų kasdienybė – keiksmai ir į juos lekiantys puodeliai, netgi kirviai. Esą probleminiai klientai ir apspardo, ir plaukus išrauna, o apsiginti nėra kaip.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žadėjo maždaug prieš pusmetį parengti aprašą dėl darbuotojų saugumo, bet to dar nepadarė. Ir nors ministerijos statistika rodo, kad didžiojoje šalies dalyje socialiniai darbuotojai uždirba vis daugiau, anot pačių darbuotojų, jų alga vis tiek per maža.

Rengs streiką

Ketvirtadienį dėl nesaugių darbo sąlygų socialiniai darbuotojai prie Vyriausybės rengs akciją „Kiek galime gintis rankinėmis?“.

„Esame ir apspardyti, ir apspjaudyti, ir apipilti papjovomis, ir išpešti plaukai“, – teigia Jūratė Tamošaitienė, Socialinių darbuotojų asociacijos vadovė.

Kol vieni lipdo puodynes, kiti – indus mėto į juos lankančius darbuotojus. Vienas jų, dirbantis Klaipėdoje, sako, kad keiksmai ir grasinimai – darbo dalis.

„Yra klientas užsimojęs kirviu, yra klientė paleidus iš puodelio, yra gatvėje užpuolęs klientas, taip pat kolegoms yra įspyrę. yra grasinę karštu vandeniu, karšta kava – tai socialinio darbo dalis“, – apie darbo siaubus pasakoja socialinis darbuotojas Saulius Liekis.

Ministerija atsakomybės kratosi

Socialinių reikalų ir darbo ministerija atsakomybės kratosi. Nors gruodį žadėjo parengti Socialinių darbuotojų saugumo priemonių aprašą per kelis mėnesius, – praėjo 9, o dėl aprašo dar tik diskutuojama. Anot viceministro, socialinių darbuotojų darbdavys – savivaldybės, jos ir turi užtikrinti saugumą.

„Mūsų aprašai, jei atsiras, neapima visų atvejų galimų situacijų – vieno žmogaus atveju reikia dalykų, kurie padidintų. Jei darbdavys neužtikrina, tai didesnės rizikos profesija, jie privalo kreiptis į darbo inspekciją, kuri įsikištų ir padėtų užtikrinti sąlygas, kurios reikalingos darbui atlikti saugiai“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

Problema ir algos

Problema ne tik lekiantys kirviai ir puodeliai, bet ir algos. Ministerija paskelbė socialinių darbuotojų atlyginimų žemėlapį. Pagal jį, dirbantys Vilniuje gauna 1200 eurų, Kaune – tūkstantį, Klaipėdoje – 1300 eurų popieriuje. O Alytuje ar Utenoje – vos daugiau nei 800 eurų. Socialiniai darbuotojai sako, kad tai per mažai.

„Apie 70 procentų Lietuvoj dirbančių socialinių darbuotojų „į rankas“ gauna ne daugiau nei 620 eurų, tai kaip paverti atlyginimus tikruosius – jie atrodo apgailėtinai“, – įsitikinusi socialinių darbuotojų asociacijos vadovė.

Ministerija tikina, kad savo dalį daro – bazinį koeficientą kelia, tačiau esą galutinė alga vėlgi priklauso nuo savivaldybės. Tuo metu socialiniai darbuotojai sako, kad tuoj ir eiti pas probleminius klientus nebus kam – dėl mažų algų ir nuolatinės grėsmės jų gretos mažėja.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Panorama. Protestuos socialiniai darbuotojai: mūsų kasdienybėje – keiksmai, grasinimai ir mėtomi kirviai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.