Lietuvoje

2019.09.23 11:39

Vilniuje – reklama, kviečianti švęsti Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimą, konservatoriai tai vadina provokacija

Šimašius: tokie žaidimai mūsų mieste „nepaeis“; atnaujinta 17.09
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2019.09.23 11:39

Pirmadienio rytą vilniečius pasitiko netikėtos reklamos. Sostinėje kabantys plaktai kvietė švęsti Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo metines, paminint tai fejerverkais. Tokia reklama iššaukė visuomenės pasipiktinimą. Tuo metu Vilniaus miesto savivaldybės atstovas teigė, kad miesto valdžia apie ketinimus rengti šventę nežinojo ir reklamas žada kuo greičiau nukabinti.

Parlamentaras Mantas Adomėnas, socialiniame tinkle pasidalinęs reklamos nuotrauka, rašė, kad Kinijos Liaudies Respublika – agresyvus totalitarinis režimas, ant kurio sąžinės guli 65 mln. žmonių mirtys.

„Tai komunistinė tironija, kuri ir dabar yra įkalinusi daugiau nei milijoną savo piliečių koncentracijos stovyklose, vykdo uigurų genocidą, tibetiečių prievartinį nutautinimą ir nuožmų įvairių religijų tikinčiųjų persekiojimą. Ar čia yra ką švęsti? Remigijau Šimašiau - Vilnius yra laisvės miestas. Čia ne vieta žmogžudiško režimo fejerverkams”, – į sostinės merą socialiniame tinkle kreipėsi Seimo narys.

Kitas parlamentaras Andrius Navickas rašė, kad tai – geopolitinė provokacija. Anot jo, kvietimas švęsti Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo metines būtų tolygus kvietimui švęsti Lietuvos įsiliejimą į Sovietų Sąjungą.

„Taip, Kinijos liaudies (t.y. komunistinė) respublika mūsų dar neokupavo. Be to jų režimas, skirtingai nuo nacizmo, itališko fašizmo, bolševikų valdžios, išsilaikė iki dabar. Tačiau ar tai reiškia, kad pradėsime į Mao ir jo chunveibinus, žmonių terorą žiūrėti kaip į normalų dalyką ar net tai, ką reikia švęsti?
Vilniaus savivaldybė informavo, kad ne jie išdavė leidimus, kad Kinijos komunizmo entuziastai fejerverkus ketina leisti iš privačiam bakui priklausančios teritorijos. <…>

Tai, kas vyksta dabar, tegaliu vertinti kaip geopolitinę provokaciją ir ribų bandymą. Kiek laisvės esame pasiryžę parduoti dėl Kinijos ekonominės įtakos? Na, dar vienas dalykas – siūlau rimtai pagalvoti, kiek mes norime turėti bendro su įtakingu banku, kuris dalyvauja ar net organizuoja šią provokaciją?“ – rašė A. Navickas.

Šimašius: komunistinės Kinijos įkūrimas Vilniuje nebus minimas

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius sako, kad renginio, skirto švęsti komunistinės Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo 70-ąsias metines, sostinėje nebus.

„Renginys su niekuo nederintas, prašymas jam gautas tik dabar. O su įmone, kuri tokiu įžūliu elgesiu bando miesto teritoriją paversti savo privataus verslo žaidimų aikštele, jokių bendradarbiavimų būti negali. Reklama bus nukabinta dar šiandien, renginio nebus“, – feisbuke pirmadienio pavakarę pareiškė R. Šimašius.

Reklama kvietė spalio 1-ąją švęsti Kinijos Liaudies Respublikos 70-ąsias metines, stebint šventinį fejerverką prie sostinės Baltojo tilto.

„Tokie žaidimai mūsų mieste nepaeis, ir nesvarbu, kas už to stovėtų – ar didžiausia pasaulio valstybė, ar tris gyventojus turinti Indijos vandenyno sala. Taisyklės visiems vienodos“, – teigia meras.

Kiek anksčiau portalui LRT.lt komentuodamas situaciją Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas sakė, kad miesto valdžia nežinojo, kokio tipo reklama kabės užsakytame reklamos plote. Jis taip pat teigė, kad į savivaldybę leidimo dėl renginio niekas nesikreipė, todėl, suprantama, jis ir nėra išduotas.

„Mes, kaip ir likę vilniečiai, šiandien pamatę lauko reklamas, pateikiančias netikslią informaciją, pasirūpinsime, kad tų plotų neliktų“, – sakė A. Bužinskas. Naujienų agentūrai BNS jis sakė, kad kelias reklamas, kviečiančias į šventinį fejerverką spalio 1-ąją prie Baltojo tilto, iškabino savivaldybės įmonė „Vilniaus viešasis transportas“.

Administracijos direktoriaus pavaduotojas pripažino, kad savivaldybėje nebuvo tinkamai sukomunikuota dėl to, kokia reklama bus kabėta jos kontroliuojame reklamos plote. Anot A. Bužinsko, reklamos skyrius, atsakingas už reklamos plotų derinimą, gavęs užsakymą, nesikreipė į Užsienio reikalų ar Viešųjų ryšių skyrius. Jis neneigė, kad savivaldybė galėjo pasitempti ir geriau komunikuoti viduje vykstant reklamos derinimo procesui.

„Savivaldybė, visų pirma, nukabins reklamas, nes jos nebuvo suderintos su dviem savivaldybės skyriais, kurie turi į tą derinimo procesą įsilieti. Tos pačios reklamos yra klaidinančios. Jos yra kviečiančios į renginį prie Baltojo tilto, galima susidaryti įspūdį, kad tas renginys yra viešas, bet jokio leidimo savivaldybė tam renginiui nėra davusi ir jokio kreipimosi mes nesame gavę iš organizatorių“, – kalbėjo A. Bužinskas, pridurdamas, kad dezinformacijos sklaida toliau nevyktų.

Savivaldybės atstovas negalėjo tiksliai įvardinti, kas yra renginio organizatorius. Portalo LRT.lt žiniomis, tai, greičiausiai, yra Kinijos ambasada.

„Mes patys nesame gavę kreipimosi iš tos pusės. Greičiausiai, yra kokia nors renginių organizavimo įmonė, kurią yra pasisamdžiusi ambasada. Sunku komentuoti, nes atrodo, kad renginys yra viešas, bet jis nėra viešas“, – komentavo A. Bužinskas, pridurdamas, kad ne tik dėl renginio, bet ir dėl leidimo fejerverkams niekas į savivaldybę nesikreipė.

Kinijos ambasados Lietuvoje atstovai BNS pirmadienį žadėjo išsiaiškinti situaciją ir atsakyti į klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt