Lietuvoje

2019.09.23 12:36

VRK: daugiausiai skundų dėl rinkimų pažeidimų – Žiemgalos apygardoje

pasitelktos visos įmanomos technologijos
Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.09.23 12:36

„Vilniaus, ten vykusios kovos, informacija nepasiekė, bet vietos gyventojai tikrai matė, kaip kandidatai kovojo, kokias technologijas pasitelkė. Matėme įvairių įrašų socialiniuose tinkluose – buvo viskas naudojama, kas prieinama 21 amžiuje“, LRT RADIJUI sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Seimo mandatą Gargžduose iškovojusi Rasa Petrauskienė sako, kad rinkimų kova su Centro partijos (LCP) kandidatu Kristupu Krivicku buvo nelabai švari. Buvo ir juodosios technologijos panaudotos, ir daug šmeižto, melo. Seimo nario rinkimus laimėjęs socialdemokratas Liudas Jonaitis sako, kad per rinkimus susidūrė su gana didele šmeižto kampanija.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė sako, kad VRK daugiausiai skundų gavo dėl Žiemgalos vienmandatės apygardos kandidatų.

„Buvo šiek tiek informacijos ir iš Gargždų, tačiau tai nebuvo toks masiškas reiškinys, kaip kad Žiemgalos apygardoje. Ten turėjome daug kreipimųsi iš įvairių subjektų, tiriame ir vertiname juos. Matėme, kad tikrai vyko inirtinga kova, – sako L. Matjošaitytė. – Vilniaus, ten vykusios kovos, informacija nepasiekė, bet vietos gyventojai tikrai matė, kaip kandidatai kovojo, kokias technologijas pasitelkė. Matėme įvairių įrašų socialiniuose tinkluose – buvo viskas naudojama, kas prieinama 21 amžiuje“.

Socialiniuose tinkluose buvo matyti įrašų, kad rinkėjai vos nepamiršo rinkimų. Pasak L. Matjošaitytės, VRK vienodai skiria dėmesio tiek didiesiems, tiek ir mažiems rinkimams.

„Yra nušviečiama, informuojama. Naudojamos tos pačios priemonės, kaip ir kitų rinkimų metu“, – komentuoja VRK pirmininkė.

L. Matjošaitytė spėja, kad sekmadienį vykę rinkimai nesulaukė didelio susidomėjimo dėl to, kad rinkėjai jau pavargo nuo rinkimų gausos šiais metais.

„Šie mažieji rinkimai sutraukė mažiau rinkėjų nei pernai ir užpernai, pavyzdžiui, Zanavykų, Panevėžio, Anykščių apygardose. Manau, tai susiję su tuo, kad šiais metais rinkėjams iš tiesų teko daug kartų eiti spręsti: ir savivaldybių tarybų rinkimai, ir prezidento rinkimai, ir Europos Parlamento rinkimai, ir dveji referendumai, na ir dar rudenį rinkimai. Žmonės tiesiog pavargo, – konstatuoja pašnekovė. – O kartais ir oras koją pakiša“.

Dar anksčiau VRK nusprendė, kad į Seimą Žiemgalos apygardoje kandidatuojanti Rūta Janutienė teisinę neliečiamybę praras po rinkimų. L. Matjošaitytės pripažįsta, kad VRK šiuo klausimu daug diskutavo.

„Kandidatė prašė nušalinti tai vieną, tai kitą komisijos narį. Galiausiai mes ir kvorumo šiuo klausimu neturėjome, vėliau jis pasipildė. Buvo sprendžiama, ar nebus pakenkta rinkiminei kampanijai, jei teisinė neliečiamybė bus panaikinta.

Rugsėjo 18 dieną buvo numatyti debatai ir teismo posėdis. Įvertinus visas tas aplinkybes, komisija nusprendė, kad nuo praėjusios nakties naikinti teisinę neliečiamybę, juo labiau, kad rytoj bus nagrinėjama byla, antrasis teismo posėdis. Tai tikrai pagrįstas sprendimas“, – kalba VRK pirmininkė.

VRK pagal įstatymą turėtų per 7 dienas patvirtinti galutinius rinkimų rezultatus. L. Matjošaitytė sako, kad jei nebus kažkokių didesnių skundų, galutiniai rinkimų rezultatai bus skelbiami ketvirtadienį.

„Pagal pirminius planus, jau penktadienį norėtume įteikti naujiems Seimo nariams pažymėjimus ir jau artimiausiame Seimo posėdyje, tikėtina, būtų kviečiami Konstitucinio Teismo atstovai, sakomos priesaikos“, – sako L. Matjošaitytė.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt