Lietuvoje

2015.09.08 13:45

S. Skverneliui pavaldžių įstaigų vadovams uždrausta be jo žinios susitikinėti su politikais

Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio pavaldžių įstaigų vadovams uždrausta be S. Skvernelio žinios susitikinėti su politikais.

Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio pavaldžių įstaigų vadovams uždrausta be S. Skvernelio žinios susitikinėti su politikais.

Tokius nurodymus iš S. Skvernelio gavo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Informatikos ir ryšių departamento, Policijos departamento, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Vadovybės apsaugos departamento, Viešojo saugumo tarnybos vadovai.

Laiške S. Skvernelis informuoja prašantis apie planuojamus darbinius susitikimus su valstybės politikais iki tokių susitikimų pradžios informuoti jį arba įstaigą kuruojantį viceministrą. Taip pat nurodoma su ministru arba viceministru suderinti poziciją dėl susitikimo metu svarstytino klausimo. Jei prieš susitikimą „dėl objektyvių priežasčių“ nėra galimybės suderinti pozicijos, prašoma nedelsiant po susitikimo apie įvykusio susitikimo turinį informuoti ministrą arba viceministrą.

Išimtis taikoma tik Vadovybės apsaugos departamentui susitinkant su prezidentu, Seimo pirmininku ir premjeru. Tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė sukritikavo tokį S. Skvernelio sprendimą.

„Demokratinėje ir teisės viršenybe grindžiamoje valstybėje nepriimtinas policinių metodų taikymas. Įstatymai numato, kad vidaus tarnybos sistema turi būti grindžiama politinio neutralumo principu“, – savo poziciją per atstovus spaudai pateikė prezidentė D. Grybauskaitė.

S. Skvernelis: situacija nenormali ir netoleruotina

Pasak S. Skvernelio, Vidaus tarnybos statutas aiškiai numato, kad statutinė tarnyba yra depolitizuota. Tačiau, aiškina jis, ne visų tarnybų vadovai šio principo sugeba laikytis.

„Antras svarbus momentas – už visos vidaus reikalų sistemos ir konkrečių įstaigų strategines veiklos kryptis, prioritetus atsakinga ministerija ir ministras. Kartais būna tokių atvejų, pasitaikė jau ne vienas, kada strateginės veiklos klausimais įstaigų vadovai sugeba nuėję pas politikus pasakyti vos ne savo asmeninę nuomonę, kuri prieštarauja oficialiai VRM strateginei pozicijai. Todėl toks nurodymas ir gimė“, – DELFI aiškino S. Skvernelis.

Tačiau ministras patikino, kad be jo žinios su politikais galima kalbėti apie orą, sportą, pomėgius ar su įstaigų vadovų kompetencija susijusiais klausimais.

„Kada ateini į Seimo komiteto posėdį kalbėti strateginiais klausimais, kaip, pavyzdžiui, Vidaus tarnybos statutas, ir vienas įstaigos atstovas pasako, kad įstaiga prieš tokį ir tokį statuto straipsnį, nors tie klausimais ministerijoje seniai buvo suderinti ir rasta bendra pozicija...“, – iki šiol paplitusia praktika stebisi S. Skvernelis.

Jis sakė vienoje įstaigoje aptikęs keistą pareigybę – „ryšiams su politikais“. Tai, aiškina S. Skvernelis, nenormali ir netoleruotina situacija, todėl ir gimė minėtas nurodymas. Pasak ministro, vengdami reformų, kai kurie vadovai sugeba atstovaudami savo interesams dezinformuoti politikus. Paskui ministrui esą tenka išsakytą informaciją paneigti ir pateikti naujus argumentus.

S. Skvernelio teigimu, ypač tai aktualu atliekant vidines pertvarkas – kaip pavyzdį jis pateikė kliūtis atliekant pasienio tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos pokyčius.