Lietuvoje

2019.09.22 10:01

Teismas: istorinės technikos muziejus turi išsikraustyti iš Kauno savivaldybės patalpų

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2019.09.22 10:01

Istorinės technikos muziejus iš Kauno savivaldybei priklausančių patalpų Aleksoto mikrorajone iškraustomas teisėtai, nusprendė teismas.

Šią savaitę muziejų valdančios Istorinių transporto priemonių asociacijos „Retromobile“ skundą apeliacine tvarka išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas paliko galioti kovą žemesnės instancijos teismo priimtą sprendimą, kuriuo muziejus įpareigotas per dešimt dienų nuo sprendimo įsiteisėjimo išsikelti iš patalpų.

Šis teismo sprendimas įsigalioja nuo jo paskelbimo dienos.

„Retromobile“ savivaldybei taip pat turės sumokėti 5 tūkst. eurų baudą už delsimą išsikelti iš patalpų.

Kaip BNS informavo savivaldybė, iki šiol patalpos savivaldybei grąžintos nėra. Istorinių automobilių muziejui iš patalpų išsikrausčius, planuojama paskelbti daugiau kaip tūkstančio kvadratinių metrų teritorijos nuomos konkursą.

„Retromobile“ į teismą kreipėsi prašydami panaikinti Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimą išnuomoti buvusį stalių cechą, kuriuo nuo 2013 metų panaudos pagrindais naudojosi istorinių transporto priemonių asociacija. Panaudos sutartis sudaryta iki 2018 metų gegužės.

Pasak muziejaus atstovų, jie gautas apleistas patalpas savo lėšomis remontavo, sudėjo išdaužytus buvusius darbus, sutvarkė elektros instaliaciją, išvežė didžiulius kiekius šiukšlių ir atliko kitus darbus.

„Ieškovė negailėjo pastangų bei lėšų šio turto sutvarkymui, nes atsakovė buvo davusi pažadą po 2018 m. gegužės 30 d. pratęsti panaudos sutartis, jei ieškovė įvykdys įsipareigojimą jam perduotose patalpose įkurti technikos muziejų“, – teismui nurodė „Retromobile“.

Pasak Istorinių automobilių asociacijos, muziejų jie įkūrė ir šis vykdė aktyvią veiklą.

Tačiau po 2015 metų rinkimų pasikeitus miesto vadovams, savivaldybė pranešė planuojanti nutraukti panaudos sutartis, o patalpas parduoti. Vėliau pavyko sutarti dėl patalpų nuomos už simbolinį mokestį, tačiau po 2018 metų gegužės 30 dienos sutarties nuspręsta nebepratęsti, o muziejaus paprašyta išsikraustyti, kad būtų galima patalpas išnuomoti.

Kauno taryboje svarstant šį klausimą miesto vadovai teigė, jog muziejus visada uždarytas, į jį savivaldybės atstovams nėra pavykę patekti. Kauno meras Visvaldas Matijošaitis taip pat aiškino, kad teritorija yra netvarkinga, o miesto turtas naudojamas asmeninėms reikmėms.

Muziejaus atstovai tikino į patalpas investavę 35 tūkst. eurų, be to, eksponuoja ir savivaldybės eksponatus.

„Retromobile“ informacijoje apie muziejų skelbiama, kad šis neveikia, nes savivaldybė jį uždaro.

Teismui savivaldybė nurodė, jog sutartis nepratęsta, nusprendus patalpas išnuomoti rinkos kainomis.

„Retromobile“ yra sakę, jog ši kaina jiems būtų per didelė.

„Nesuvokiamas ieškovės reikalavimas atnaujinti su ja nuomos sutartį, kai savivaldybė gali šį didelės apimties turtą, esantį geroje ir palankioje Kauno miesto vietoje, išnuomoti daug didesne rinkos kaina“, – teismo nutartyje nurodomi Kauno savivaldybės argumentai.

Pasak savivaldybės, pasibaigus nuomos sutarčiai „Retromobile“ laiku neišsikėlė iš patalpų, todėl jiems kas mėnesį siunčiamos sąskaitos, prašant apmokėti numatytas baudas: jų iš viso priskaičiuota per 7 tūkst. eurų.

„Retromobile“ teigia buvę apgauti, nes su jais, skirtingai nei žadėta, nepratęsta sutartis.

Apeliacine tvarka bylą nagrinėjęs Kauno apygardos teismas nusprendė, kad savivaldybė turėjo teisę skelbti konkursą patalpoms išsinuomoti ir sutarties su „Retromobile“ pratęsti neprivalėjo.

„Atsakovė turėjo teisę pasirinkti, kokiu būdu nuomoti savivaldybei priklausantį nekilnojamąjį turtą (...) juo labiau, kad iki 2018 m. gegužės 30 d. negyvenamosios patalpos ieškovei buvo išnuomotos ne konkurso būdu. Atsakovė likus mėnesiui iki negyvenamųjų patalpų nuomos sutarties pabaigos ieškovei ne kartą nurodė, jog nuomos sutartis nebus atnaujinta, o patalpos bus išnuomotos viešo aukciono būdu. Ieškovė tokią aiškiai išreikštą atsakovės poziciją turėjo suprasti“, – rašoma teismo nutartyje.

Apeliacine tvarka bylą nagrinėjęs teismas teigė, kad žemesnės instancijos teismo sprendimas sumažinti skirtą baudą iki sumos, kuriai savivaldybė išsiuntė sąskaitas – 5 tūkst. eurų, nėra tinkamai pagrįstas ir pritarė savivaldybės argumentui, jog prievolė mokėti baudą kyla ne iš sąskaitų.

Tačiau teismas atsižvelgė į tai, jog „Retromobile“ vykdo muziejinę veiklą bei kitas aplinkybes, todėl sprendė, kad numatyta baudos suma – 5 tūkst. eurų – yra tinkama.

„Teisėjų kolegijos vertinimu, nagrinėjamu atveju egzistuoja pagrindas prašomas priteisti netesybas sumažinti atsižvelgiant į ieškovės juridinį statusą, vykdomą muziejinę veiklą ir naudą, kurią ji suteikė miesto gyventojams ir jos svečiams“, – teigiama teismo nutartyje.

Šiame muziejuje eksponuoti istoriniai bei kariniai automobiliai, rengtos mugės ir kiti renginiai.