Lietuvoje

2019.09.22 14:17

Kovoti su priklausomybėmis nori vienoje tvirtovėje: specialistai perspėja – žaizdų vien tvarsčiais neišgydysite

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.22 14:17

Jau kitą vasarą, jei Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymą palaimins Seimas, įvairių priklausomybės sričių veiklos priežiūra būtų vienos, Vyriausybei pavaldžios institucijos rankose. Rengiamasi Lošimų priežiūros tarnybą prijungti prie Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento. Dirbantys su besigydančiais nuo įvairių priklausomybių sako, kad naujų institucijų atsiradimas nepadės, kol nebus padidintas finansavimas ne tik gydymui, bei ir prevencijai.

Ieškantiems kelių, kaip atsikratyti įvairių priklausomybių, tenka nueiti kryžiaus kelius. Priklausomų asmenų bendruomenės „Aš esu“ namuose vienu metu gali gyventi apie 20 besigydančių asmenų, kurie čia praleidžia mažiausiai pusmetį. Pasak šių namų vadovo, kunigo Kęstučio Dvarecko, besikreipiančių yra gerokai daugiau, tačiau norą padėti stabdo ir vietų, kur būtų suteikiama tinkama pagalba, stygius, ir finansavimo stoka.

„Padaugėjo srautas besikreipiančių. Tai džiugina, nes žmonės nelaukia degradacijos. Kita vertus, liūdina, nes vietų nepadaugėjo. Finansavimo nė vienu centu, tai esu pesimistas ir mes, tvarsčius dėdami, galvojam, kad žaizda užgis. Čia ne ta problema, kurią pakišus po tvarsčiu ar konferencija, išsispręs“, – dėstė K. Dvareckas.

Pasak specialistų, priklausomybę turinčių asmenų galėtų sumažėti, jeigu būtų dėtos didesnės pajėgos prevenciniam darbui. Būtent tuo turėtų užsiimti kuriamas naujas darinys – Priklausomybių prevencijos ir priežiūros departamentas, prie Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento prijungus Lošimų priežiūros tarnybą.

„Narkotikų departamente prevencija yra integrali, kur tikrai dirbama daug metų. Lošimų tarnyba – gerai, kad jie užsiima, bet tai daugiau žmonių motyvacijos, entuziazmo dėka, nes jų pirminė funkcija kita ir ta prevencija – podukros vietoje. Gerai, kad jie daro, bet jie kartais ir barti gauna, kad netiesiogine veikla užsiiminėja. Tai prevencija kaip tik laimėtų“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

15 metų savanoriškai prevencine veikla užsiimantys Lošimų priežiūros tarnybos darbuotojai teigia, kad tinkamą prevenciją užtikrintų tik savarankiška institucija.

„Jeigu tai būtų institucija viena, kuri užsiiminėtų išskirtinai prevencija, nes turime daug ir naujų priklausomybių – elektroniniams įrenginiams, žaidimams.... Jis turi užsiiminėti prevencija, o ne sujungti į debesį organus su skirtingomis funkcijomis. Prevencijomis turi užsiiminėti vienas organas ir investuoti, kad jis šviestų visuomenę, kad būtų rengiami specialistai, skaitytų paskaitas, šviestų specialistus, nes daugelis specialistų nesuvokia apie naujas priklausomybes“, – pasakojo Lošimų priežiūros tarnybos psichologas Olegas Mackevičius.

Su besigydančiais dirbantys pastebi, kad dabar prevencija dažniausiai apsiriboja draudimais.

„Lietuvoje yra daug medžiagų, kurios draudžiamos. Ir ką? Jos klesti, mirštamumas didelis. Iš pačių draudimų mes daug tikimės. Žinoma, tai lengviausias kelias. Bet tai – trumpalaikis efektas ir tiems, kurie dar nepriklausomi, o kai tu jau turi priklausomybę, tai - drausk nedraudęs – kur jūs matėte narkomaną, kurį draudimais sulaikysi? Su radiatoriais išeina, iki taboro pėškom ar kur tik nori...“, – aiškino kunigas K. Dvareckas.

Lietuva – antra griežčiausiai kontroliuojanti šalis Europos sąjungoje, kur, kaip ir kada gyventojai gali rūkyti, gerti ir valgyti. Tai paskelbė Laisvosios rinkos ekspertų centras Londone. Vietos valdininkai tikina, esą sujungus priežiūros institucijas, naujų draudimų neatsiras.

„Jei kalbant apie alkoholį, tai draudimų – ne, nes reikia įgyvendinti, kas priimta, ir tinkamai įgyvendinti, kalbant apie tabako sritį. [...] Ko gero, šitoje srityje gali būti, dėl narkotikų – reikia išlaikyti, kas šiai dienai yra, nes Lietuvos situacija nėra bloga. Dėl lošimų – reforma baigta ir tinkamas įgyvendinimas“, – kalbėjo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento laikinoji direktorė Gražina Belian.

Priklausomybių prevencijos ir priežiūros departamentas, jei Seimas palaimins, pradės dirbti kitų metų liepą. Pasak sveikatos apsaugos ministro A. Verygos, prevencijai esant vienose rankose, bus išvengta funkcijų dubliavimosi, nors darbuotojų skaičius, žadama, ir nesikeis.

Plačiau – nuo 14:46 min.

Panorama. Lygios teisės visiems! Deja, diskriminaciją vis dar jaučia tėvai bei asmenys globojantys garbaus amžiaus tėvus ar neįgalius giminaičius