Lietuvoje

2019.09.22 12:11

Dėl įstatymo spragos iš darbo rinkos išstumiami ir auginantys vaikus, ir globojantys sergančiuosius

Izabelė Pukėnaitė, Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.22 12:11

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sako vis dažniau sulaukianti skundų iš žmonių, kurie nurodo esantys diskriminuojami dėl to, kad turi vaikų ar garbaus amžiaus tėvus, globoja sunkiai sergantį ar neįgalų asmenį. Todėl įstatymu siūloma pripažinti naują diskriminacijos formą – kai žmogus diskriminuojamas, nes yra susijęs su kitais socialiai pažeidžiamais asmenimis.

Visuomeninės organizacijos iniciatyvą priima teigiamai, tačiau pasigenda tikslumo, kokiais pagrindais bus draudžiama diskriminacija.

Nepriekaištingai planuoja laiką, vienu metu atlieka daug darbų, yra empatiška ir moka prisitaikyti prie kitų – tai yra įgūdžiai, kurių, pasak verslininkės Giedrės Veličkienės, lengviausia išmokti tapus mama. Todėl moteris stengiasi samdyti darbuotojas, kurios jau turi vaikų. Tačiau būtent jaunosios atžalos dažnai tampa priežastimi, kodėl darbdaviai jų mamų nesamdo.

„Dauguma mūsų naujų darbuotojų sako, kad ėjau, siunčiau CV, ėjau į darbo pokalbius ir viskas buvo gerai, bet kai pasakiau, kad turiu du vaikus, man sako – kita, nes tavo vaikai sirgs, tu imsi pastoviai biuletenius“, – pasakojo „Aramos“ direktorė G. Veličkytė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovai teigia susiduriantys su vis daugiau atvejų, kai žmogus diskriminuojamas ne dėl to, kad pats turėtų menamų trūkumų, o todėl, kad yra susijęs su kitais socialiai pažeidžiamais asmenimis. Pavyzdžiui, turi vaikų, globoja sunkiai sergantį asmenį, turi garbaus amžiaus tėvus. Todėl naujos redakcijos Lygių galimybių įstatymo projekte siūloma apibrėžti naują diskriminacijos formą – siejamąją.

„Labai dažnai į mus kreipiasi negalią turinčių vaikų tėvai ir jie susiduria su įvairiomis problemomis. Tiek švietimo įstaigos, tiek ne visi darbdaviai atsižvelgia į tuos lūkesčius, nors ir Darbo kodeksas įpareigoja sudaryti sąlygas, kad darbuotojai galėtų suderinti šeiminio gyvenimo pareigas su darbinių funkcijų atlikimu“, – aiškino Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėjas Vytis Muliuolis.

Įstatymo pakeitimai aktualūs ir sergantiesiems onkologinėmis ligomis bei juos slaugantiesiems. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas sako, kad šiuo metu nėra draudimo diskriminuoti sveikatos pagrindu. Pacientams gydantis chemoterapija dabar nesuteikiamas neįgaliojo statusas, o tai padėtų neprarasti darbo.

„Turėjome atvejų, kada pacientai kreipėsi į kontrolieriaus tarnybą, sakydami, kad žiūrėkite, mane atleidžia dėl tokios mano būklės, jie klausia – o jūs neįgalus? Ne? Tada tokiu pagrindu negalime pradėti tyrimo. Tai čia ta spraga, kurią reikia taisyti. Tai liečia ne tik onkologinius (ligonius – LRT.lt), o visus, kurie serga sunkia liga, nes neįgalumas nustatomas, kai baigiamas gydymas. [...] Todėl norėtųsi, kad susietoji diskriminacija praktikoje veiktų, būtų taikoma. Kol kas ta sąvoka, turinys nelabai atskleistas. Seime svarstoma, bet ar visais pagrindais susietoji diskriminacija bus taikoma...“, – svarstė Š. Narbutas.

„Praktiniame gyvenime įstaiga gauna skundus ir, jeigu vieni ar kiti atvejai nėra numatyti įstatyme, negali imtis priemonių, negali ginti viešojo intereso, atstovauti teisme. Manome, kad tų spragų buvo pakankamai daug, liks mažiau“, – pasakojo Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Šiems įstatymo pakeitimams po pateikimo pritarė seimo nariai, pataisos toliau bus svarstomos žmogaus teisių komitete.

Plačiau – nuo 11:16 min.

Panorama. Lygios teisės visiems! Deja, diskriminaciją vis dar jaučia tėvai bei asmenys globojantys garbaus amžiaus tėvus ar neįgalius giminaičius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.