Lietuvoje

2019.09.21 10:40

Paslauga, sukurta pasirūpinti neįgaliaisiais, – dantistas į namus

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.21 10:40

Turintieji sunkią negalią gali išsikviesti mobilias odontologų komandas, kurios dantis sutvarko pacientų namuose ar kitoje gyvenamoje vietoje. Toks pilotinis projektas vykdomas Vilniaus mieste ir rajone. Jam pasibaigus Sveikatos apsaugos ministerija žada paslaugą plėsti ir kitų rajonų neįgaliesiems.

Dantų taisyti – pas pacientą į namus

37-erių Artūras prieš 13 metų nerdamas į ežerą patyrė kaklo traumą, paralyžiuotos rankos ir kojos. Gyvenimas neįmanomas be aplinkinių pagalbos. Dabar jis Vilniaus rajono Paberžės socialinės globos namuose ir džiaugiasi sulaukęs atvykusios mobilios odontologų komandos. Ankščiau dantų taisyti vykdavo į polikliniką, tačiau sako, kad ne visada būna, kas padėtų neįgaliajam.

„Yra tokių vietų, kurios nepritaikytos visai. Labai gerai, kad jie atvažiuoja čia. Ir ne aš vienas čia, yra ir daugiau gyventojų ir visiems pažiūri“, – tikina Artūras.

Gydytojas odontologas, apžiūrėjęs Artūrui dantis, sako, kad ilgiau negydant prasidėtų kanalų uždegimai, šaknų kariesas, o baigtųsi privalomu dantų traukimu, kad nekiltų infekcija. Deja, namuose lankomiems pacientams dažnai telieka išrauti dantis.

„Dauguma pacientų, kurie turi judėjimo negalią, galėtų į polikliniką atkeliauti tik greitosios automobiliu, darbuotojai turėtų užnešti iki odontologinės kėdės, o tai labai sudėtingas darbas. Šiuo atveju žymiai paprasčiau, kai mes galim atvažiuoti į vietą ir pacientui suteikti visą gydymą vietoj“, – aiškina Ąžuolas Židonis, Vilniaus rajono Centrinės poliklinikos gydytojas odontologas.

Projektui – europinės lėšos

Šis pilotinis projektas finansuojamas europinėmis lėšomis, kuriam skirta daugiau nei 950 tūkstančių eurų. Įsigyta naujausia mobili odontologo įranga. Per pusantrų metų numatyta gyvenamoje vietoje aplankyti ir gydyti dantis 800-ams neįgaliųjų.

„Yra žmonių, kurie nematė odontologinės priežiūros savo gyvenime, pabaigę tą projektą mes matysim, koks tos priežiūros modelis yra tinkamiausias mūsų šalyje, ir tada jis jau turėtų būti daromas visoje Lietuvoje“, – sako Žalgirio klinikos direktorė Alina Pūrienė.

Sveikatos apsaugos viceministras teigia, jau aišku, kad tokia paslauga reikalinga neįgaliesiems visoje Lietuvoje.

„Ji ne tik kad reikalinga, bet tiesiog yra privaloma. Tai rodo sveikatos sistemos lygį, kad jau galima asmens sveikatos priežiūros įstaigose teikti ne tik kai kurias paslaugas, bet net tokias gana sudėtingas ir specifines, kaip odontologinės paslaugos, galima teikti ir namuose“, – tvirtina Algirdas Šešelgis, sveikatos apsaugos viceministras.

Žalgirio klinikoje odontologai papildomai mokomi pagalbos neįgaliojo namuose suteikimo specifikos. Gegužę pradėtas projektas baigiasi kitų metų spalį.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 20.49 min.

Panorama. Medikai kovoja dėl 2 mėnesių kūdikių: į smegenis išsiliejo kraujas, vieno būklė – itin sunki
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6