Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.20 13:43

Trys „Lietuvos gerovei“ nariai nenori ryšių su „tvarkiečiais“: ar partija iškrenta iš valdančiosios daugumos?

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.09.20 13:43

Ketvirtadienį Seime valdantiesiems pasirašius koalicijos sutartį su naująja frakcija „Lietuvos gerovei“, ant plauko pakibo sutartis su partija „Tvarkos ir teisingumas“. Nors partija Seime atstovų turi, frakcijos – ne. Aiškėja, kad ne visi naujos frakcijos nariai nori turėti bendrų reikalų su šia partija.

Po to, kai didžioji dalis buvusios „tvarkiečių“ frakcijos nusprendė pasitraukti ir įkurti savo frakcija, R. Žemaitaitis liko už borto ir buvo priverstas tapti Mišrios Seimo narių grupės nariu. O štai nuo jo nusisukę kolegos, pasikvietę dar porą parlamentarų, įkūrė naują frakciją, kuri jau spėjo tapti ir valdančiosios koalicijos dalimi.

Tačiau dar liepos pradžioje buvo pasirašyta koalicijos sutartis, dėl kurios keturios partijos derėjosi kone du mėnesius. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP), Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) bei „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkai pasirašė sutartį, nurodančią, kad būtent šios partijos sudaro valdančiąją daugumą.

Visgi parašą ant naujo frakcijų susitarimo dėl koalicijos padėjęs V. Kamblevičius portalui LRT.lt teigė, kad sutartis su „Tvarka ir teisingumu“ nebegalioja, o R. Žemaitaitis nebėra valdančiosios koalicijos dalimi. Pastarąjį faktą ketvirtadienį įvardijo ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Šiuo metu ne“, – į klausimą, ar R. Žemaitaitis priklauso koalicijai atsakė LVŽS lyderis.

Pats „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis penktadienį portalui LRT.lt sakė, kad jam R. Karbauskio žodžiai, apie tai, kad jis nebepriklauso valdančiajai daugumai, nebuvo girdėti.

„Nežinau, Ramūno negirdėjau, nes visą dieną pirmininkavau plenariniams posėdžiams. <...> Gal koks nesusipratimas, gal Ramūnas kažką kitą norėjo pasakyti“, – svarstė R. Žemaitaitis.

Tačiau, kaip aiškino, V. Kamblevičius, R. Žemaitaitis negali priklausyti valdančiajai daugumai, nes šiuo metu yra Mišrios Seimo narių grupės narys, o ši grupė nėra valdančioji.

Keturi iš septynių frakcijos „Lietuvos gerovei“ yra „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariai. Pasak R. Žemaitaičio, su pasirašyti atskiros sutarties su šia frakcija valdantiesiems nereikėjo.

„Nematau jokio pagrindo, kodėl reikėjo pasirašyti. Bandymas buvo išmesti mane iš visų pozicijų ir pasakyti, kad aš, kaip partijos pirmininkas, netinkamai susiderėjau, kad reikėjo daugiau susiderėti. Bet vakar, kai gavau tą tekstą (su „Lietuvos gerovei“ pasirašytos sutarties – LRT.lt), neradau pakeisto nei kablelio, nei sakinio. Išskyrus, kad nebe partija „Tvarka ir teisingumas“, o pasirašė frakcija ir vietoje Žemaitaičio – Kamblevičius“, – komentavo politikas.

Jis sakė nesuprantantis, kas keičiasi, nes visi „tvarkiečiai“, esantys Seime, turės laikytis koalicinės sutarties, kokia ir buvo iki šiol. Tačiau R. Žemaitaitis teigė, kad sutartis su „Tvarka ir teisingumu“ lieka galioti.

Nepartiniai nariai nenori sąsajų su „Tvarka ir teisingumu“?

Tačiau „Lietuvos gerovei“ vadovaujantis V. Kamblevičius teigė, kad koalicijos sutartis su partija „Tvarka ir teisingumas“ yra nutrūkusi, nepaisant to, kad didžiąją dalį naujos frakcijos sudaro būtent „tvarkiečiai“.

„Dabar jau viskas keičiasi, nes partija neturi savo frakcijos, yra kita frakcija ir tik su ja turi sutartį“, – teigė V. Kamblevičius.

Jam priminus, kad didžioji dalis frakcijos „Lietuvos gerovei“ yra būtent „tvarkiečiai“ ir paklausus, ar negalima manyti, kad „Lietuvos gerovei“ yra „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija, V. Kamblevičius sakė: „Negalima. Nes šioje frakcijoje yra skirtingų žmonių. Šitie trys (A. Butkevičius, O. Valiukevičiūtė ir R. Andrikis – LRT.lt) asmenys, kurie yra ne mūsų partijos, pasakė, kad jie negali turėti ryšių su „Tvarka ir teisingumu“. Turi būti valdančiojoje koalicijoje, jie atėjo pas mus, bet nesiskaito „Tvarkos ir teisingumo“. Pakeitėme pavadinimą, todėl dalyvauja pas mus.“

Negana to, V. Kamblevičius teigė, kad kitą savaitę susirinkusi partijos valdybą spręs R. Žemaitaičio ateitį partijos pirmininko poste. Anot pašnekovo, dar šią savaitę susirinkęs partijos aktyvas, kurio dalis buvo valdybos nariai, nutarė prašyti, kad valdyba skubos tvarka kviestų tarybos posėdį ir jame spręstų, ar R. Žemaitaitis toliau gali eiti pirmininko pareigas.

„Jei išreikš tarybą sprendimą, kad R. Žemaitaitis turi nusišalinti, tada jis turės tai padaryti ir iki partijos kongreso bus laikinai nuimtas“, – teigė V. Kamblevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi