Lietuvoje

2019.09.20 07:26

Brazauskienė pripažino kovojanti su sunkia onkologine liga

LRT.lt2019.09.20 07:26

Pastaruoju metu iš viešumos pasitraukusi prezidento Algirdo Brazausko našlė Kristina pranešė apie jai diagnozuotą onkologinę ligą.

Kaip rašo delfi.lt, moteris portalui prisipažino, jog šiuo metu kovoja su melanoma.

Anot K. Brazauskienės, melanoma diagnozuota jau pažengusioje formoje, medikai nustatė trečią ligos stadiją.

Moteris teigė, jog gydymas jai taikytas tiek Lietuvoje, tiek JAV klinikose.

Kaip atpažinti melanomą ir kokie rizikos veiksniai

Melanoma Lietuvoje kasmet suserga apie 300 žmonių. Moterys serga dažniau, nei vyrai.

Kaip ir kitos onkologinės ligos, melanoma yra sisteminė, t.y. viso organizmo liga. Manoma, kad melanomos išsivystymas susijęs su imuninės sistemos sutrikimais.

„Įprasta manyti, kad melanoma išsivysto iš jau esamų, įgimtų apgamų, – sako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė Jolita Gibavičienė. – Melanoma gali atsirasti tiek sveikoje odoje kaip nauja, greitai auganti dėmė ar mazgas, tiek vystytis iš seno, bet kintančio apgamo. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad melanoma – tai ne tik odoje atsirandantis ir plintantis piktybinis procesas. Melanoma gali atsirasti ir vystytis tose kūno vietose, kurios beveik nemato saulės, net vidaus organuose: nosies ertmėje, ryklėje skrandyje, žarnyne.“

Nors saulė melanomos atsiradimui ne visada turi įtakos, ultravioletinių saulės spindulių poveikis yra viena iš priežasčių, didinančių riziką susirgti melanoma. Pagrindinė melanomos priežastis – apie 80 proc. – yra stiprus ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai, ypač ankstyvoje jaunystėje.

Tarp rizikos veiksnių taip pat minimas ir prastas žmogaus imunitetas. „Gyvename šalyje, kur saulės pertekliumi tikrai negalėtume pasigirti, – sako gydytoja onkologė. – Saulė reikalinga gamintis organizme vitaminui D. Jo daug kam trūksta, organizme jis atlieka labai reikšmingą vaidmenį, be kita ko, ir reguliuodamas pačią imuninę sistemą. Slėpdamiesi nuo saulės, negausime imuninei sistemai reikalingo vitamino D, o nuo imuninės sistemos būklės melanomos atsiradimas taip pat priklauso.“

Kalbant apie odoje besivystančią melanomą, labai svarbu, kad pats žmogus būtų budrus. „Vykstant piktybiniam procesui, apgamas pradeda keistis: netaisyklingai didėja, gali pradėti netolygiai tamsėti. Apgamas tampa kitoks nei visi kiti – tai vadinamasis „bjauriojo ančiuko simptomas“, – sako gydytoja onkologė.

Anot specialistės, reikėtų atsiminti ABCDE kriterijus, pagal kuriuos reikėtų įvertinti savo apgamus:

A (angl. asymmetric) – apgamas tampa asimetriškas;

B (angl. borders) – apgamo kontūrai tampa netaisyklingi;

C (angl. colours) – apgamo spalva keičiasi;

D (angl. diameter) – apgamas didėja ir jo diametras tampa didesnis nei 6 mm;

E (angl. evolution) – apgamas greitai didėja.

Šiuos pokyčius gali pastebėti kiekvienas žmogus, gali pamatyti šeimos nariai ar artimieji.

„Kad labai svarbus žmonių onkologinis budrumas, parodė ir Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai – daugiausia odos vėžio ir melanomos atvejų aptiko pats žmogus arba jo sutuoktinis, nes mato save ar savo artimąjį nusirengusį“ – sako gydytoja onkologė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt