Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.19 14:58

Veryga atsikirto kritikams: vaistai – viena, bet žmonėms reikia ir emocinio palaikymo

K. Masiulio įrašas sukėlė pasipiktinimą internete; atnaujinta 18.22
LRT.lt 2019.09.19 14:58

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nusiskuto plaukus, tokiu būdu išreikšdamas solidarumą su vėžiu sergančiais žmonėmis ir premjeru Sauliumi Skverneliu. Nuotrauką jis paviešino socialiniame tinkle „Facebook“.

Tiesa, paviešinta nuotrauka sulaukė dviprasmiškų atsiliepimų – vieni tokį ministro žingsnį sveikino, kiti sakė, kad A. Veryga tiesiog pasinaudojo proga priminti apie save, tačiau karščiausias diskusijas sukėlė Seimo nario Kęstučio Masiulio įrašas „Facebook“, kuomet tokį A. Verygos elgesį šis pavadino viešaisiais ryšiais.

Konservatoriaus įrašas sukėlė pasipiktinimo bangą

Konservatorius Kęstutis Masiulis gana kritiškai įvertino ministro A. Verygos elgesį, pavadinęs jį dėmesio siekimu ir reklama.

„Beždžioniauja Veryga ir reklamuodamasis parazituoja, ne daugiau. Nesolidu. Kad jau solidarizuojasi, lai praeina tas pačias chemoterapijas. Nereiks kirpykloje pinigų leisti“, – įraše rašė Seimo narys.

Toks įrašas iš karto sulaukė kritiško vertinimo, internetas tiesiog „užvirė“.

Po kurio laiko politikas įrašą iš asmeninės „Facebook“ paskyros pašalino, tačiau žurnalistai, apžvalgininkai ir žinomi visuomenės asmenys negailėjo kritikos ir stebėjosi tokiu K. Masiuliu įrašu.

„Praeik chemoterapijas ir tada solidarizuokis“ – Kęstuti Masiuli, kaip jaučiatės tėkštelėjęs bjauriausią nesąmonę, kokią tik galima įsivaizduoti. Normaliai viskas?“, – rašė žurnalistas Andrius Tapinas.

Tiesa, po žurnalisto įrašo pasisakė ir pats K. Masiulis, teigdamas, kad dėl šio įrašo jaučiasi prastai, tačiau dėl pačios situacijos jis savo nuomonės nekeičia.

„Jaučiuosi prasta. Mano retorika, sutinku, netinkamą. Tik gal politikams nereiktų pozuoti palei skaudulius asmenis? Garliava galėjo pamokyti. Negi tik man atrodo, kad čia yra savireklamos elementų?

Tiesa, internautai paragino Seimo narį dėl savo žodžių atsiprašyti.

Vėliau, praėjus kelioms valandoms po įrašo, kurį vėliau ištrynė, K. Masiulis socialinėje erdvėje paaiškino, kodėl patalpino skandalu tapusį įrašą.

„Sulaukiu daug smerkiančių ir palaikančių laiškų, daug kas prašo paaiškinti ką norėjau pasakyti apie ministro A. Verygos poelgį ir kodėl jį kritikuoju, kodėl parašiau, o vėliau ištryniau įrašą“, – rašo politikas.

Tiesa, konservatorius ir toliau mano, kad A. Verygos pasirinkta palaikymo forma – reklaminė akcija, skirta viešiesiems ryšiams.

„Perskaičiau visoje žiniasklaidoje apie pono Verygos akciją ir suveikė emocijos, nes matosi, kad tai viešųjų ryšių akcija, veiksmas, viešinimas, komentarai.. Vienas iš mano pačių artimiausių žmonių serga onkologine liga, tai nelinkiu to niekam, nes liga yra baisiausias dalykas koks gali nutikti žmogui. Jausmai tokie, kad plaukų netekimas tai visiškas menkniekis.. šiuo atveju ministro akcija negali būti sulyginta su tikru skausmu. Tai dabar va ministras štai koks jautrus, o visi kiti, kurie turi plaukus, nejautrūs? Taip, galima daryti tokias akcijas dėl laimėtų ar pralaimėtų krepšinio rungtynių, bet žmogus serga, galbūt mirs. Ar čia vieta viešiesiems ryšiams?“, – retoriškai klausia Seimo narys.

Anot konservatoriaus, politikai ir kiti žymūs žmonės apie tokius jautrius dalykus turi kalbėti rimtai, o ne užsiimti tokio pobūdžio akcijomis.

„Dėl to, ištryniau savo rytinį įrašą, nes nenoriu, kad tai būtų suprasta dviprasmiškai, pirmiausia, galvojant apie sergančiuosius. Palaikau ir linkiu pasveikti visiems sergantiems bet kokia liga, linkiu stiprybės ir atjautos artimiesiems, tai sakau atvirai ir nuoširdžiai be jokių akcijų“, – rašo politikas

Ministras: ne tik vaistai padeda, reikia ir emocinio palaikymo

Savo ruožtu pats ministras teigė, kad nesiekė jokių priminimo tikslų, greičiau atvirkščiai, norėjo parodyti tai, kas visuomenėje turėtų būti įprasta – išreikšti emocinį palaikymą žmogui, kuris susidūrė su liga.

„Mano noras buvo parodyti tam tikrą solidarumą su onkologiniais pacientais, kuriems tenka susidurti su pokyčiais ir išgyvenimai. Tai jiems emociškai ir psichologiškai sunkus laikas.

Be to, tai dar viena proga atkreipti dėmesį į onkologines ligas. Labai svarbu laiku tikrintis sveikatą, mes per mažai tą darome, nors valstybė garantuoja tam tikrų lokalizacijų vėžio patikras. Susirgę labai išsigąsta, nors medicina yra toli nukeliavusi ir onkologinės ligos nebėra mirties nuosprendis, dauguma jų yra išgydomos. Be medicininės pagalbos reikalingas ir psichologinis palaikymas, tai mano šis veiksmas toks ir buvo“, – kalbėjo ministras.

Kritikams, kurie tokį ministro žingsnį vertino gana skeptiškai, A. Veryga atsako, kad be investavimo į vaistus ir naujas technologijas nereikėtų pamiršti ir psichologinio palaikymo, emocinės paramos.

„Nereikia supriešinti. Reikia viską daryti – ir į vaistus investuoti, ir į technologijas. Tiesa, kartais kai investuojame taip pat sulaukiame kritikos, kad per daug investuojame. Sudėtinga, matyt, rasti vieningą nuomonę, ką daryti.

Reikia daryti viską, investuoti ir į profilaktinės patikros programas, ir į naujus vaistus, įrangą. Tačiau, emocinis palaikymas tam neprieštarauja. Kaip sakau, medicina yra viena, bet žmonės yra gyvi ne tik vaistais ir gydymu. Mes esame socialūs sutvėrimai, mums reikia jausti visuomenės palaikymą, ypatingai tada, kada sunku, teigė ministras.

Kalbėdamas apie problemas Lietuvoje, su kuriomis susiduria žmonės, išgirdę onkologinės ligos diagnozę, ministras sakė, kad vertėtų pažiūrėti ir kitu kampu – Lietuva šiuo metu yra toli pažengusi šios diagnozės gydyme, turime modernios medicininės technikos, taip pat profesionalių gydytojų, tačiau problemų yra.

„Galbūt galime pasiskųsti, kad ne visi vaistai greitai pasiekia Lietuvą ar ne visada sugebame juos įpirkti, tačiau stengiamės tą daryti. <...> O viena didesnių problemų, žmonės labai vangiai Lietuvoje eina tikrintis dėl šios ligos. Mažesnė dalis pacientų nueina pasitikrinti laiku, o susirūpina tada, kai susiduria su rimtomis ligos pasekmėmis“, – sakė ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi