Lietuvoje

2019.09.19 14:21

Teisėjo Laužiko atleidimo klausimas Seime nestringa: liko vienas žingsnis

atnaujinta 14.39
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.09.19 14:21

Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai atleisti iš pareigų įtarimų korupcija sulaukusį Aukščiausiojo Teismo teisėją Egidijų Laužiką.

Po pateikimo už Seimo nutarimą, kuriuo siūloma iš pareigų atleisti teisėją E. Laužiką, balsavo 38 Seimo nariai, 1 iniciatyvai nepritarė, 17 susilaikė.

Į korupcijos skandalą įsivėlusio teisėjo atleidimą inicijuoja prezidentas G. Nausėda, atsižvelgęs į Teisėjų tarybos rekomendaciją. Teisėjų taryba, susipažinusi su teisėsaugos pateikta ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusprendė, kad E. Laužikas savo poelgiais pažemino teisėjo vardą.

Kaip numato įstatymai, Apeliacinio ir Aukščiausiojo Teismo teisėjus galima atleisti, kai tam pritaria ir prezidentas, ir Seimas.

Ketvirtadienį Seimas po svarstymo taip pat pritarė ir šalies vadovo iniciatyvai iš pareigų atleisti Apeliacinio teismo teisėją Valdimarą Bavėjaną, kuris taip pat sulaukė įtarimų korupcija. Už Seimo nutarimą po svarstymo balsavo 56 parlamentarai, 1 buvo „prieš“, 12 susilaikė.

V. Bavėjaną atleisti iš pareigų G. Nausėdai patarė Teisėjų taryba. Taryba, kaip ir E. Laužiko atveju, nutarė, kad V. Bavėjanas savo poelgiais pažemino teisėjo vardą.

Seime diskutuojant dėl teisėjų atleidimo klausimo, socialdemokras Bronius Bradauskas stebėjosi, kad parlamentaras skuba atleisti žmones, kai teisiniai procesai dar nėra pasibaigę.

„Esu nustebęs, kada žmogų, neištyrus, neišsiaiškinus visų aplinkybių, atleidžiame, apspjaudome“, – tikino B. Bradauskas.

Parlamentaras akcentavo, kad niekas Seimo nariams nepateikė įrodymų, kad E. Laužikas yra kaltas, kad jis padarė kažkokį nusikaltimą.

„Aš šiandien nebalsuosiu dėl to, kad nežinau, kaltas žmogus ar nekaltas“, – pažymėjo B. Bradauskas.

Jam pritarė ir Mišrios Seimo narių grupės narys Petras Gražulis. Parlamentaras stebėjosi, kodėl būtent E. Laužikas ir V. Bavėjanas yra atleidžiami.

„Kodėl šitie teisėjai buvo pasiklausomi? Gal buvo pasiklausomi ir kiti? Kodėl šitiems teisėjams buvo iškeltos baudžiamosios bylos?“, – klausinėjo P. Gražulis.

„Mes atleidžiame, bet jei teismai išteisins juos?“, – toliau savo abejonėmis dalijosi parlamentaras ir pridūrė, kad už teisėjų atleidimą nebalsuos.

Konservatorius Jurgis Razma tvirtino, kad balsavimas „prieš“ iniciatyvą atleisti korupcija įtariamus teisėjus reikštų norą stabdyti teismų išsivalymą.

„Balsavimas „prieš“ šitą prezidento teikimą būtų akibrokštas ir pačiam prezidentui, ir principingam ir reikliam požiūriui į teisėjų pareigybę“, – patikino J. Razma.

Iki teisėjų E. Laužiko ir V. Bavėjano atleidimo iš pareigų liko vienas balsavimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt