Lietuvoje

2019.09.18 17:39

Po Nausėdos apsilankymo kilo diskusijos – dera ar ne prezidentui vilkėti karinę uniformą?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.09.18 17:39

Antradienį Lietuvos ir sąjungininkų karius Rukloje pirmą kartą aplankė prezidentas Gitanas Nausėda. Tiesa, po jo vizito kilo diskusijos – dera ar ne prezidentui vilkėti karinę uniformą? Juolab, kad yra aiškiai reglamentuota kario uniformos dėvėjimo tvarka.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dr. Deividas Šlekys įsitikinęs, kad prezidentas taisyklių nepažeidė, bet neneigė apie egzistuojančią pilkąją zoną.

„Laba diena, Lietuva“. Politikai, dėvintys karių uniformas: įprastas gestas ar nepagarba kariuomenei?

„Prezidentas yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. Ką reiškia šios pareigos: jos karinės ar politinės, ar per pusę? Yra paliktas tam tikras klaustukas ir abejonė.

Šiuo atveju, kaip vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, manau, jis turi teisę užsidėti uniformą ir ją nešioti. Manau, mus labiau neramintų, jeigu jis tai pradėtų daryti kasdien“, – sako D. Šlekys.

Susitikimo metu G. Nausėda išsiskyrė – kariuomenė patvirtino, kad prezidentui buvo išduota naujo tipo karinė lauko uniforma. Tiesa, vizito metu visi kariai ir vadai dėvėjo senas, žalios spalvos karines uniformas. Vis dėlto, anot D. Šlekio, toks skirtumas – nieko neįprasto.

„Senų uniformų jau nebeturime. Jau vasarą kariuomenės atstovai pradėjo vaikščioti su naujo tipo uniformomis. Jos teikiamos fazėmis: vieni gauna anksčiau, kiti – vėliau. Karo akademijos kariūnai vaikšto su naujomis uniformomis, dalis šauktinių. Manau, kai prezidentas užpildė prašymą gauti uniformą, jis tiesiog gavo naujo tipo. O visi kiti rodo pavyzdį, kad vadai gaus paskutiniai, pirmi bus eiliniai“, – teigia specialistas.

G. Nausėda nėra vienintelis prezidentas užsivilkęs karinę uniformą. Tokį pat žingsnį žengė ir Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas. Už tai jis buvo kritikuojamas, kadangi nedalyvavo Vietnamo kare.

Kitas politikas – Emmanuelis Macronas – taip pat kritikuotas Prancūzijoje dėl tokio poelgio, nes per labai trumpą laikotarpį vilkėjo net dviejų tipų uniformą – karo piloto ir karinių jūrų pajėgų. Visuomenė ne kartą kritikavo politikus esą jie užsiima karnavalu, persirenginėjimu.

„Šia tema šnekame jau antrą dieną, todėl visuomenės dėmesys yra prikaustytas ne tik į prezidentą, bet ir į tą sritį, apie kurią šnekame, t. y. gynybos reikalai. Tai nėra blogai, nes priverčia žmonės pagalvoti, kas ir kaip vyksta.

Noriu pabrėžti, kad didžiosios vakarų valstybės turi kitą tradiciją santykiuose tarp visuomenės ir kariuomenės. Kariuomenės yra labiau izoliuotos, gyvena kariniuose miesteliuose, nėra šauktinių tarnybos, nėra tokių padalinių, kaip mūsų šauliai. Yra didesnis atotrūkis.

Lietuvoje turime kitokią struktūrą. Dėl to, manau, kad turėtų būti artimesnis ir šiltesnis ryšys politinės bendruomenės ir karinės bendruomenės, kartu reikėtų įtraukti ir visuomenę. Mes kitaip mąstome apie gynybą nei kokie prancūzai arba amerikiečiai“, – pasakoja D. Šlekys.

Plačiau žiūrėkite laidoje „Laba diena, Lietuva“ nuo 28.15 min.

„Laba diena, Lietuva“. Politikai, dėvintys karių uniformas: įprastas gestas ar nepagarba kariuomenei?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt