Lietuvoje

2019.09.18 19:43

Netikras aliarmas: paaiškino, kada seneliams iš tikrųjų būtinas laikinų globėjų statusas

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.09.18 19:43

Išvykdami ilgesniam laikui iš Lietuvos tėvai turėtų pasirūpinti šalyje liekančio vaiko laikina globa. Specialistai pabrėžia, kad tai svarbu ne tik emigrantų, bet ir dažnai ilgesniam laikui vykstančių į komandiruotes tėvų vaikams. Kartu specialistai pabrėžia, kad atostogų metu galima palikti atžalas pas močiutę ir be globos dokumentų, ypač jei tėvai patys tuo metu yra Lietuvoje.

Laikinos globos tėvų prašymu temą priminė pasklidusi istorija socialiniuose tinkluose, kur moteris skundėsi, kad jos vaikams buvo nustatytas 1 grėsmės lygis vien todėl, kad vasaros atostogas šie leido pas močiutę, kuri nebuvo oficiali anūkų globėja. Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) duomenimis, paviešinta informacija buvo klaidinanti, tačiau kartu priminė seniai galiojančią ir kiek primirštą tvarką. Tėvai, išvykdami iš Lietuvos ne ilgesniam kaip 18 mėnesių laikui, privalo pasirūpinti šalyje liekančio vaiko laikinąja globa.

„Vien už tai, kad vaikas atostogauja pas močiutę, nėra jokios bausmės ir neatliekami jokie grėsmės lygių nustatymai. Bet jeigu abu tėvai tam tikram laikui išvyksta į užsienį arba vienas iš tėvų, kai kito nėra, jie gali sutvarkyti laikinosios globos dokumentus, kreipdamiesi į savivaldybę. Tada vaikai gali ramiai būti pas senelius ir gauti visas paslaugas, kurių reikia, jeigu pagal įstatymą joms būtinas atstovo dalyvavimas. Dažniausiai minimos gydymo paslaugos, bet yra ir kitų institucijų, kada vaikui nepilnamečiui reikia atstovo pagal įstatymą. Pavyzdžiui, susidūrus su teisėsauga, su švietimo įstaigomis“, – vardijo VVTAĮT viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis.

Specialistas pabrėžia, kad jeigu tėvai nusprendė kelioms savaitėms išvykti ir vaiką palikti pas senelius, jokių dokumentų tvarkyti nereikia.

„Jei tėvai yra Lietuvoje, jie dirba, o vaikai atostogauja pas senelius, ir gali pasiekti vaikus per kelias valandas, tikrai jokių dokumentų nereikia tvarkyti. Jeigu tėvai, išvykdami atostogauti, mano, kad per tą laikotarpį nereikės jokių turėti santykių su gydymo, švietimo, teisėsaugos įstaigomis, tai jokių papildomų dokumentų taip pat nereikia. Bet jeigu išvykstama, pavyzdžiui, dirbti į konsulines įstaigas užsienio šalyse, tai jie paprastai tą dalyką susitvarko, kad su vaiku liktų atstovas pagal įstatymą. Jis galėtų atstovauti vaikui, užpildyti dokumentus, padėti parašą, duoti sutikimą ar kitus dalykus padaryti, būtinus vaiko gerovei“, – sakė A. Malinovskis.

Skubiai pagalbai suteikti globėjų nereikia

Tokie atvejai, kai nepilnametis vaikas paliekamas ilgesniam laikui be oficialių laikinų globėjų, pasirodo, gana dažnas Lietuvoje. Pavyzdžiui, Santaros klinikų Vaikų ligoninėje šios savaitės pradžioje per parą apie 10 proc. vaikų buvo atlydėti ne įstatyminių globėjų.

Vaikų ligoninės atstovė ryšiams su visuomene Jolanta Normantienė pabrėžia, kad vaikui bet kokiu atveju bus suteikiama būtinoji pagalba, tačiau keblumų gali kilti, jei nepilnametį tektų hospitalizuoti.

„Jeigu vaikas atvežamas į ligoninę ne tėvų, įtėvių, globėjų, o artimų giminaičių, kaimynų ar atvyksta iš įvykio vietos, ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje būtinoji pagalba jam bus suteikta visada. Tai sprendžia trijų gydytojų konsiliumas.

Jei vaikas atvežamas ne dėl būtinosios pagalbos, o dėl planinės konsultacijos ar guldymui į ligoninę, prašoma atvežusiojo pateikti dokumentą, kuriuo įstatyminiai atstovai įgalioja jį atstovauti vaiko interesams sveikatos priežiūros įstaigoje. Vienas iš senelių gali būti paliekamas ligoninėje vaikui prižiūrėti, bet ir šiuo atveju jis turi pateikti įstatyminių atstovų pasirašytą dokumentą, kuriuo įgaliojamas atstovauti vaiko interesams jam būnant ligoninėje“, – tikino J. Normantienė.

Kiek daugiau keblumų gali kilti teisėsaugos institucijose. Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis pabrėžė, kad visais atvejais, nepriklausomai nuo to, ar vaikas yra nukentėjusysis, liudytojas ar įtariamasis, vaikui patekus į teisėsaugos akiratį, policijos pareigūnai informuoja VVTAĮT. Taip pat ši institucija atstovauja vaiko interesams, jei nėra tėvų, įtėvių, globėjų ar rūpintojų.

Dokumentų tvarkymas užtrunka mėnesį

Visgi nusprendusiems, kad laikina globa tėvų sutikimu vaikams yra reikalinga, dokumentus būtina pradėti tvarkyti ne vėliau kaip likus 30 dienų iki išvykimo. Užpildytą prašymo formą tėvai turi pristatyti savivaldybės, kurioje gyvena, administracijai. Jeigu laikina globa reikalinga vaikui, turinčiam 16 metų ir daugiau, būtina kartu pristatyti ir jo sutikimą. Kartu pateikiami vaiko, tėvų ir laikinojo globėjo asmens dokumentų kopijos, būsimo laikinojo globėjo sveikatos pažymėjimą.

Laikinosios globos nustatymas gali trukti iki 30 dienų. Per šį laikotarpį įvertinama laikino globėjo gyvenamoji vieta ir sąlygos, informuojami VVTAĮT atstovai, pastarieji įvertina laikino globėjo tinkamumą. Galutinį leidimą paskirti tėvų prašymu numatytą laikiną globėją vaikams pasirašo savivaldybės administracijos direktorius.

Kartu tėvai įspėjami, kad likus 5 dienoms iki grįžimo į Lietuvą apie tai jie turi pranešti savivaldybės administracijai, kad ši parengtų dokumentus, reikalingus laikinosios globos pabaigai. Taip pat pabrėžiama, kad laikini globėjai jokių valstybės išmokų už vaiko priežiūrą negauna. Dėl vaikų išlaikymo tėvai su laikinu globėju turi susitarti iš anksto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt