Lietuvoje

2019.09.18 15:58

Laurinavičius: pranešimą tarsi iš lapo skaičiusi Rozova, atrodo, kalbėjo ne savais žodžiais

vadina dezinformacija
Greta Klimkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.09.18 15:58

„Man tai primena klasikinę Rusijos dezinformacijos operaciją. Ponia I. Rozova po skandalo visada vengė komentarų ir staiga ji iš lapo paskaito labai sklandų tekstą, kuris iš esmės yra dezinformacija“, – taip mano LRT RADIJUI komentarą davęs Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius.

M. Laurinavičius teigia susidaręs įspūdį, kad I. Rozova savo pranešimą skaitė iš lapo, o ne kalbėjo savais žodžiais. Pasak jo, I. Rozova kalba apie laišką, politinį užsakymą, tačiau apie esminius dalykus, kas yra Valstybės saugumo departamento (VSD) neslaptoje pažymoje, nekalba.

„Pabrėšiu, kad yra ir slapta pažyma. Kažkodėl ji kalba tik apie neslaptą pažymą. Neva tai duomenys pasenę. Tačiau toje net neslaptoje pažymoje yra gerokai rimtesnių dalykų, apie kuriuos ji net nekalbėjo – apie tai, kad buvo derinamas Lenkų rinkimų akcijos ir rusų alijansas, o tai yra tiesioginis kišimasis į Lietuvos politiką. Buvo užuominos apie rinkimų finansavimą – irgi tiesioginis kišimasis į Lietuvos politiką“, – teigia M. Laurinavičius.

Analitikas tikisi, kad politikai ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, kuris ruošiasi tirti I. Rozovos ryšius, „iš tiesų užsiims esminiais dalykais – Rusijos įtaka Lietuvoje“.

„Tai ne vien I. Rozovos atvejis, o apskritai Rusijos įtaka mūsų šaliai. Jeigu to nebus padaryta, reiškia nebus politinės valios tam. Rinkėjai galės spręsti, ar jiems priimtini tokie Seimo nariai ir pats Seimas, kuriame nėra politinės valios tirti Rusijos įtakas“, – kalba politologas.

LRT.lt primena, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pakoregavo tyrimo dėl Seimo narės I. Rozovos ryšių su rusų diplomatais klausimus. Juose nebelieka vertinimo, ar turimos informacijos pakanka apkaltai.

Tyrime lieka 3 aspektai: ar Rusija darė įtaką Lietuvos politinei sistemai, kodėl nesuveikė prevencinė sistema, gavus tam tikras informacijas apie galimas grėsmes ir ar nebuvo manipuliuojama žvalgybine informacija siekiant asmeninių politinių tikslų.

Pati Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos narė I. Rozova, dėl kurios atliekas tyrimas, trečiadienį surengė spaudos konferenciją, kurioje įvertino VSD pažymą apie jos veiklą. I. Rozova neigia, kad nuo VSD bandė nuslėpti ryšius su rusų diplomatais, o pačius ryšius vadina neformaliais, bet ir ne asmeniniais. Ji teigia, kad kaltinimai apie galimus ryšius yra politinio užsakymo padarinys.

Parlamentarė akcentavo, kad į esamo skandalo epicentrą pateko ne dėl vykimo į Tarpparlamentinę ortodoksų asamblėją, bet dėl laiško, kurį po asamblėjos Lietuvos Seimui atsiuntė Sakartvelo parlamentas.

„Pagrindinis šio laiško tikslas buvo boikotuoti asamblėjos susitikimus. Kolegos iš Latvijos ir Estijos tokių laiškų negavo, todėl, mano nuomone, laiško tikslas yra mane „pakabinti“, – sako I. Rozova. Pasak jos, sena VSD pažyma, apie kurią žinojo nemažai politikų, buvo „ištraukta“, kai atsirado politinis užsakymas.

„Nuo pat pradžių mano pažyma nebuvo slapta, kadangi pažymos turinys buvo žinomas daugeliui. Apie tai žinojo ir beveik viso Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai, neišskiriant ir pagrindinio demaskuotojo, pono Lauryno Kasčiūno. Dabar jie visi turi teisintis, kodėl jie tylėjo, jei žinojo. Aš manau, kad jie bijo prisipažinti, kad pažyma su pasenusia informacija, kurioje daugiau spėlionių, nei faktų, nesukelia jiems jokių įtarimų. O dabar atsirado politinis užsakymas. Tie patys žmonės tą pačią pažymą pateikė kaip tikrą „bombą“, – įsitikinusi I. Rozova.

Spaudos konferencijos metu ji pripažino turėjusi „epizodinių, nieko neįpareigojančių, neoficialių kontaktų su rusų diplomatais“. „VSD užfiksavo 2 mano susitikimus kavinėje ir gėlių puokštę gimimo dienos proga. Su Rusijos federacijos konsulu kalbėjausi apie rusų diasporos gyvenimą, artėjančius rinkimus. Pasidalinau savo mintimis apie rinkiminę programą, tačiau pažymoje šis epizodas sulaukė 3 kaltinimų: susitikinėjo su konsulu vasaros kavinėje, supažindino su programa, prognozavo rinkimų rezultatus. Bendraudama su rusų diplomatais aš visada suvokiu savo pilietinės atsakomybės ribas“, – tikina I. Rozova ir priduria, kad pati niekada „neliesdavo“ pavojingų temų. Parlamentarė taip pat teigė nepajutusi iš rusų diplomatų noro įtraukti ją į „nepatogią“ diskusiją.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt