Lietuvoje

2019.09.18 14:06

LRT įstatymo keitimą svarstanti darbo grupė pradėjo darbą: Karbauskis prakalbo apie prezidentūros susidomėjimą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.18 14:06

Parlamentiniam Kultūros komitetui trečiadienį patvirtinus darbo grupės, svarstysiančios LRT įstatymo pokyčius, tą pačią dieną surengtas pirmasis posėdis. Kultūros komiteto vadovas Ramūnas Karbauskis teigė, kad darbo grupė dirbs tiek, kiek reikės. Tačiau jei nebus sulaukta pasiūlymų iš LRT, jo teigimu, darbas gali tetrukti ir savaitę.

Pats Kultūros komitetui vadovaujantis R. Karbauskis žurnalistams Seime sakė, kad LRT įstatymo pataisos pateiktos Seimui, tačiau tikimasi, kad artimiausiu metu bus sulaukta pasiūlymų iš LRT Tarybos.

„Tai buvo sutarta dar vasarą. Bus ieškoma sprendimų, kurie būtų optimalūs. Šiandien veikiantis įstatymas, kai buvo teikiamos pataisos, buvo peržiūrėtas visas įstatymas ir apie 30 proc. buvusiam įstatyme esančių normų, prieštarauja kitiems Lietuvos įstatymams. Šis įstatymas priimtas labai seniai, dabar daroma nauja redakcija“, – komentavo R. Karbauskis. Planuojama, kad darbo grupės posėdžiai bus atviri.

Politikas kalbėjo, kad darbo grupės veiklos laikas ribojamas nebus, tačiau jei LRT Taryba siūlymų nepateiks, ji bus nutraukta ir bus persikelta į svarstymus Seime. Pasiūlymų bus laukiama savaitę.

R. Karbauskis tikino, kad siūlomame įstatyme nėra nei vienos nuostatos, kurios nebūtų galima keisti: „Norėtume, kad LRT Taryba įgytų daugiau teisių ir atsakomybių. Siūlymas steigti valdybą buvo tam, kad atsirastų tarpinis organas tarp tarybos ir vadovo. Buvo pastabų. Jei LRT Taryba pasiūlys nuostatų stiprinti savo įtaką, kontrolės mechanizmus, tokiu atveju gal nereikės ir valdybos.“

Sudarytoje darbo grupėje dirbs septyni parlamentarai ir septyni LRT Tarybos deleguoti atstovai. Kultūros komitetas delegavo savo pirmininką R. Karbauskį, „valstiečius“ Agnę Širinskienę, Virgilijų Poderį, Robertą Šarknicką, socialdemokratę Ramintą Popovienę, konservatorių Mantą Adomėną, frakcijos „Lietuvos gerovei“ atstovę Oną Valiukevičiūtę. Visi jie, išskyrus A. Širinskienę ir V. Poderį, yra Kultūros komiteto nariai. Tiesa, šie du politikai dirbo LRT valdymą ir ūkinę veiklą tyrusioje komisijoje.

Tuo metu LRT Taryba delegavo pirmininką Liudviką Gadeikį bei tarybos narius Giedrę Švedienę, Tomą Balžeką, Kornelijų Platelį, Giedrę Lastauskienę, Viliją Targamadzę, Darių Chmieliauską.

Mato prezidentūros susidomėjimą

R. Karbauskis darbo grupės posėdyje taip pat kalbėjo, kad vėliau vyksiančiuose susitikimuose dalyvaus ir prezidentūros atstovai.

„Labai stipriai domisi LRT įstatymo pataisomis ir prezidentūra. Naujas prezidentas ir visa jo komanda nori suprasti, kas čia vyksta, kur pokyčiai būtini ir kaip jie atrodys. <...> Nėra noro kažkam kenkti. Mes turime pasiimti geriausius pavyzdžius. <...> Džiaugiuosi, kad turime politinį partnerį, kuris domisi, tai yra prezidentūra. Neatrodė, kad buvusi prezidentė būtų besidomėjusi“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Parlamentaras, opozicijos atstovas Mantas Adomėnas siūlė vengti kalbėti apie „menamą ar galimą“ prezidentūros valią. „Jei prezidentūra nori, tegul ateina ir pasako“, – sakė M. Adomėnas, ragindamas necituoti neaiškių prezidento pasisakymų.

Jis taip pat teigė, kad prielaidos, kodėl reikėtų keisti LRT valdymą, turėtų būti gerokai labiau argumentuotos.

Laiko, per kiek laiko turės priimti sprendimus, darbo grupė nenusimatė, tačiau R. Karbauskis teigė, kad pavasario sesijoje jau būtų pageidaujama turėtų įstatymo projektus.

LRT Tarybos narė Giedrė Lastauskienė kalbėjo, kad LRT valdymo modelis šiuo metu yra gana geras, tačiau būtų galima pastiprinti kai kuriuos valdymo organus: „Taryba darė labai daug namų darbų, labai išsamiai domėjomės, kaip vyksta panašių organizacijų valdymas. Modeliai yra labai įvairūs, visi turi pliusų ir minusų. LRT turi visai neblogai susiformavusį valdymo modelį, kuri būtų galima pastiprinti išgryninant valdymo organų kompetencijas, galimybes ir t.t.“

Kai kurie pasiūlymai nepriklausomumą mažintų

LRT Tarybos pirmininkas L. Gadeikis žurnalistams komentuodamas tai, kokius siūlymus pateikė taryba, sakė, kad dar birželio mėnesį LRT pateikė savo principinę poziciją dėl kai kurių punktų:

„Mūsų pozicija iš esmės nesikeičia. Ten (Seimo siūlomuose pakeitimuose – LRT.lt) yra keletas punktų, kurie griauna pačios LRT nepriklausomumą, valdymo efektyvumą, pavyzdžiui, valdybos sukūrimas, administracinės komisijos panaikinimas, suteikti valdybai įgaliojimus tokius, kad taryba jos negali atšaukti. Pasidaro tokia struktūra, pagal tą Seimo narių grupės teiktą dar pernai siūlymą, kad LRT tampa neveiksni, neveiksminga.“

Pasak L. Gadeikio, svarbiausia, kad LRT būtų nepriklausoma ir galėtų efektyviai veikti. Jis kalbėjo, kad LRT Tarybos teikiami siūlymai tai garantuotų. Tarybos pirmininkas teigė, kad kai kurie LRT ir Seimo narių teikiami pasiūlymai skiriasi iš esmės.

„Mes manome, kad mūsų siūlymai nėra išskirtiniai, ar rodytų, kad mums rūpi išlaikyti pozicijas, tik dėl to, kad jos mums patinka. Taryba yra tas organas, kuris žiūri nacionalinis transliuotojas nepriklausomas ir efektyviausią naudą duodantis visuomenei“, – teigė L. Gadeikis.

Seime taip pat ketinama keisti LRT finansavimo sistemą. L. Gadeikis kalbėjo, kad tai yra „kabliukas“ ant kurio bandoma pakabinti nepriklausomą finansavimą, kuris nepriklauso nuo politikų valios, o priklauso nuo ekonominės šalies situacijos.

„Tai vienas iš garantų, lemiančių LRT nepriklausomumą. <...> Mano supratimu, dabar bandoma politikuoti keliant klausimą, <...> kad reikia panaikinti nuo politikų valios nepriklausomą finansavimo modelį“, – kalbėjo LRT Tarybos pirmininkas.

Į nepriklausomumą teigia nesikėsinantys

Darbo grupei vadovaujantis R. Karbauskis teigė, kad į LRT Tarybos pasiūlymus bus atsižvelgta, o Seimo narių grupės teikti pasiūlymai nėra galutiniai: „Visi nusiteikę dirbti tam, kad būtų priimtas geriausias sprendimas. Jokių pasiūlymų dėl nepriklausomumo pateikta nėra. Yra pateiktas tik siūlymas, kad ne 8 iš 12 tarybos narių būtų siūlomi politikų, o 4. Nepriklausomumas tik padidėtų.“

Anot R. Karbauskio, LRT galėtų veikti ir turinio kontrolės specialistas ar ombudsmenas, galintis stebėti, ar LRT žurnalistai nedaro etikos pažeidimų. Tiesa, LRT jau veikia Etikos komisija, sudaryta iš LRT darbuotojų bei teisininkų.

„Mes tikrai sutarsime, svarbu, kad LRT Tarybos nariai supranta, kad daug dabartinio įstatymo normų prieštarauja šiandienos aktualijoms. Seimo departamentas yra konstatavęs, kad 30 proc. pasiūlymų naujam įstatymo projektui buvo formuluotės iš dabar egzistuojančio įstatymo“, – teigė R. Karbauskis.

Portalas LRT.lt primena, kad praėjusiais metais Seime buvo sudaryta komisija, tyrusi LRT valdymą, ūkinę bei finansinę veiklą. Komisijos išvadoms Seimas nepritarė, o Konstitucinis Teismas pripažino, kad komisijos sudarymas prieštaravo Konstitucijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.