Lietuvoje

2019.09.18 10:52

Zuokas kreipėsi į Nausėdą – prašo suteikti politinį prieglobstį Snowdenui

LRT.lt2019.09.18 10:52

Trečiadienį politikas Artūras Zuokas savo feisbuko paskyroje paskelbė įrašą, kuriame išreiškia palaikymą buvusiam JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) kontraktininkui Edwardui Snowdenui. Politikas informuoja, kad kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydamas suteikti E. Snowdenui politinį prieglobstį Lietuvoje.

„Lietuva yra laisvės šalis ir gerai prisimena, ką reiškia totalitarinė visuomenės sekimo ir kontrolės sistema. Todėl Lietuva turi prisidėti prie geresnio pasaulio, kuriame būtų gerbiamos pamatinės žmogaus laisvės bei teisės, o valdžios, ypač demokratinėse šalyse, negalėtų jų pažeidinėti. Siūlyčiau prezidentui net išimties tvarka suteikti E. Snowdenui Lietuvos pilietybę“, – feisbuko paskyroje rašo A. Zuokas.

LRT.lt primena, kad E. Snowdenas, kadaise dirbęs ne tik NSA, bet ir JAV Centrinei žvalgybos valdybai (CŽV), 2013 metais nutekino spaudai tūkstančius slaptų dokumentų, kurie atskleidė didžiulį privačių duomenų sekimo mastą po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose. Nuo to laiko jis gyvena užsienyje.

E. Snowdenas, nutekinęs spaudai tūkstančius slaptų dokumentų ir dabar gyvenantis Rusijoje, sako, kad norėtų sugrįžti į tėvynę, jeigu ten galėtų tikėtis teisingo teismo.

Jungtinėse Valstijose jam gresia kaltinimai šnipinėjimu – taigi, jei būtų nuteistas, E. Snowdenas gali būti pasiųstas už grotų keliems dešimtmečiams.

Nors šalininkai giria jo, kaip informatoriaus ir privatumo gynėjo, veiksmus, Vašingtonas kaltina E. Snowdeną keliant grėsmę šalies nacionaliniam saugumui ir pareiškė jam kaltinimus pagal 1917 metų Šnipinėjimo įstatymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt