Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.18 09:39

„MG Baltic“ teismas: garso įraše – Kurlianskio ir verslininkų pokalbis apie „prarytus“ milijonus

atnaujinta 11.43
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.09.18 09:39

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį teisme pagarsintas slaptai darytas pokalbio tarp buvusio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio, buvusio bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo Stasio Dailydkos ir verslininko Nerijaus Eidukevičiaus garso įrašas, kuriame jie esą tarėsi dėl taikos sutarties konkrečioje byloje.

Teismo posėdžio pradžioje dalis kaltinamųjų ir jų atstovų paprašė nedalyvauti posėdyje, mat nagrinėjami bylos epizodai nėra su jais susiję. Teisėjai, pasitarę, posėdyje leido nedalyvauti buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui, Liberalų sąjūdžio advokatui Raimundui Jurkai, buvusiam liberalui Gintarui Steponavičiui, eksparlamentarui Šarūnui Gustainiui. Nedalyvauti posėdyje norėjo ir kaltinamasis Vytautas Gapšys bei Darbo partijos advokatas Vaidotas Sviderskis, tačiau teismas jiems išeiti neleido.

Trečiadienį į teismą atvyko buvęs ilgametis valstybės valdomos įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovas S. Dailydka. Kaip skelbė 15min.lt, teisėsauga užfiksavusi 2016 m. sausį sostinės restorane „Steakhouse Hazienda“ vykusį R. Kurlianskio, S. Dailydkos ir bendrovės „Kauno tiltai“, kuri buvo koncerno valdomos nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Mitnija“ partnerė, valdybos nario N. Eidukevičiaus susitikimą. Per pietus esą buvo aptarinėjama, kaip pasiekti taikos sutartį byloje, kurioje „Kauno tiltai“ ir „Mitnija“ siekė prisiteisti papildomų pinigų iš „Lietuvos geležinkelių“, kad niekam nekiltų abejonių dėl „Lietuvos geležinkelių“ dosnumo konsorciumui.

Praėjusią savaitę į Vilniaus apygardos teismą liudyti atvykęs buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas S. Dailydka teigė, kad pretenzijos ginče siekė apie 10 mln. Eur, bet teisme ši suma sumažėjo. Anot liudytojo, „Mitnija“ priklausė konsorciumui, kuris siekė išsikovoti pinigų iš „Lietuvos geležinkelių“, tačiau R. Kurlianskio ryšio su „Mitnija“ jis nenurodė.

Teisme trečiadienį buvo pagarsintas slaptai teisėsaugos 2016 m. darytas S. Dailydkos, R. Kurlianskio ir „Kauno tiltai“ valdybos nario N. Eidukevičiaus pokalbio per pietus garso įrašas. Pagarsintame įraše galima išgirsti, kaip restorane susitikę užsisakinėja maistą, vienas iš pokalbio dalyvio prašo „kažko stipresnio“. Vėliau vyrai, kaip girdėjosi įraše, truputį pasikalbėję apie įvairius „užbaigiamus darbus“, „reikalavimus“, „terminus“, ėmė diskutuoti apie „teismą“.

„Mūsų nuomonės skirtingos, […] labai čia teistis mes nenorime“, – pokalbio įraše girdima, kaip R. Kurlianskis pradeda diskusiją.

„Labai dideli pinigai. Jeigu teisimės, tai teisimės nuoširdžiai. [...] Nematau, kad tai gerai, toks kažkoks keistas finišas“, – svarsto R. Kurlianskis.

Į pokalbį, kaip galima išgirsti garso įraše, aktyviai įsilieja ir S. Dailydka su N. Eidukevičiumi, tačiau jų žodžiai aiškiai negirdimi.

„Kokius keturis (milijonus – LRT.lt) mes ir prarysim. [...] Kad viskas kultūringai atrodytų, bet... dešimt su puse gal mes nelabai prarysim“, – dėsto R. Kurlianskis.

Galiausiai esą buvo nutarta, kad „praryti galima dešimt su puse, šešis ar septynis“.

„Viską supratau“, – kaip girdisi garso įraše, į verslininkų teiginius sureagavo S. Dailydka.

Tiesa, vėliau, kaip girdisi pokalbio įraše, S. Dailydka užsimena, kad gali būti „neigiamas dalykas prie ministeriją“. Į šį perspėjimą R. Kurlianskis sureaguoja replika, kad „baigsime galbūt ne prie šitos ministerijos“.

Pokalbio garso įraše taip pat girdima, kaip R. Kurlianskis užsimena apie „taikos sutartį“.

S. Dailydka: tik įsiklausiau į pasiūlymus

Teisme trečiadienį liudijęs S. Dailydka teigė pokalbio garso įraše atpažinęs savo, R. Kurlianskio ir N. Eidukevičiaus balsus. Jis neneigė pietų metu kalbėjęs su minėtais asmenimis apie galimą taikos sutartį byloje, kurioje „Kauno tiltai“ ir „Mitnija“ siekė prisiteisti papildomų pinigų iš „Lietuvos geležinkelių“.

Teisėja Nijolė Žimkienė klausė S. Dailydkos, ką reiškia pokalbio įraše fiksuoti jo žodžiai apie tai, kad jis „įves į kursą“. Buvęs valstybės valdomos įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovas S. Dailykda sakė, kad jokių nurodymų savo darbuotojams nėra davęs.

„Ne, kadangi nebuvo net kur įvesti. [...] Aš asmeniškai su nieko, su jokiais savo darbuotojais nesitariau“, – teigė S. Dailydka.

N. Žimkienei paprašius patikslinti savo atsakymą, S. Dailydka paaiškino, kad pietų su R. Kurlianskiu ir N. Eidukevičiumi metu tiesiog įsiklausė į verslininkų pasiūlymus dėl taikos sutarties, tačiau jokių veiksmų neisėmė.

„Aš tik įsiklausiau į pasiūlymus“, – pažymėjo S. Dailydka.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius klausė S. Dailydkos, apie ką kokius „prarytus milijonus“ jis kalbėjo su R. Kurlianskiu ir N. Eidukevičiumi.

„10 milijonų patyrė išlaidų. [...] Greičiausiai tai buvo litais. Teisme pretenzijų suma buvo mažesnė“, – aiškino liudytojas, prisimindamas teisinius procesus tarp įmonių „Mitnija“, „Kauno tiltai“ ir „Lietuvos geležinkeliai“.

„Jie gal matomai buvo susiplanavę pelningumo procentą“, – svarstė S. Dailydka.

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis kaltinamas davęs kyšių politikui V. Gapšiui, kad jis be kitų dalykų siektų, jog S. Dailydka būtų paliktas pareigose dar vienai kadencijai po 2016 metų Seimo rinkimų.

R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius klausė S. Dailydkos, ar jis su R. Kurlianskiu ar kitais asmenimis yra kalbėjęsis apie savo likimą bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo poste.

„Nei šiuo atveju, tai yra šių pietų metu, tokia tema nekalbėjau, nei kitais atvejais“, – tikino S. Dailydka.

V. Gapšys klausė S. Dailydkos, ar 2016 m. pokalbis su R. Kurlianskiu ir N. Eidukevičiumi yra su susijęs su jo likimo bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo poste.

„Aš tokių dalykų tikrai negirdėjau“, – tvirtino liudytojas.

Byloje taip pat nagrinėtos aplinkybės, kai R. Kurlianskis prašė Europos Parlamento nario Antano Guogos nekritikuoti ilgamečio „Lietuvos geležinkelių“ direktoriaus.

S. Dailydka iš šių pareigų atsistatydino 2016 metų gruodį, prieš pat Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės darbo pradžią.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi