Lietuvoje

2019.09.18 08:55

Pranckietis apie Rozovos skandalą: norėčiau, kad tyrimas būtų toks, kokio reikia, o ne kryptingas ir politizuotas

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.09.18 08:55

„Turi būti tiriama Rusijos ir verslo įtaka politikams, o ne suvedinėjimai kokių nors sąskaitų. Manau, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas negali krypti į tokią pusę, kad žmonės juo nebetikėtų. Norėčiau, kad tas tyrimas būtų toks, kokio reikia, o ne kryptingas ir politizuotas“, – LRT RADIJUI sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

– Prieš savaitę prasidėjo rudens sesija. Šiuo metu esate Seimo pirmininkas, bet nebe valdančiosios partijos narys. Ar jaučiasi tam tikras šaltukas su Ramūnu Karbauskiu ir jo šalininkais?

– Šaltukas tęsiasi jau dvejus metus. Viskas prasidėjo po pirmųjų skandalų. Čia nieko naujo. Kalbant apie darbą, aš jį atlieku tinkamai.

– Seimo narė Irina Rozova spaudos konferencijoje keltina pati įvertinti valstybės saugumo departamento pažymą, kurią Jūs gavote pirmasis ir per mažai viešai dalijotės. Ką dabar apie tai pasakytumėte?

– Dabar bus tyrimas, ta komisija yra svarstoma, ji veiks ir čia bus gera vieta, kur bus galima atsakyti į visus klausimus. Nereikėtų užbėgti įvykiams už akių, kad nebūtų daroma įtaka tai informacijai ir suteikiama kokia nors kitokia prasmė. Palaukime dar kažkiek.

– Politologai sako, kad yra daug rizikų, jog šis tyrimas bus politizuotas. Kaip to išvengti?

– Aš palinkėčiau, kad to būtų išvengta politizuoto tyrimo. Turi būti tiriama Rusijos ir verslo įtaka politikams, o ne suvedinėjimai kokių nors sąskaitų. Manau, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas negali krypti į tokią pusę, kad žmonės juo nebetikėtų. Norėčiau, kad tas tyrimas būtų toks, kokio reikia, o ne kryptingas ir politizuotas.

– Dar viena iš naujienų Seime – frakcija „Lietuvos gerovei“. Tvarkos ir teisingumo partijos nariai yra partijos pagrindas, taip pat prisijungė socialdarbiečių. Klausytojas Rolandas klausia, kada Seime bus dirbama visu pajėgumu, o ne užsiimsite postų dalybomis?

– Visada bus postų dalybų. Po sekmadienio dalybų ateis trys nariai, tai vėl bus postų dalijimasis, nes keisis kvotos, frakcijų dydžiai. Žmonės dažniausia mato tik aukščiausių postų dalybas, o visus kitus mažiau mato, bet, manau, kad pokyčiai turės įvykti. Tai yra nuolatinis procesas.

– Bendri Seimo rinkimai vyks 2020-ųjų spalį. Jūsų manymu, reikia naujų Seimo narių likus metams iki kadencijos pabaigos?

– Čia manymo neturi būti. Pagal Konstituciją, jei liko mažiau nei metai iki paskelbiant rinkimus, tada nauji Seimo nariai nėra renkami. Šiuo atveju, buvo likę mažiau nei metai, todėl jie yra renkami.

Žinoma, pasaulyje yra daug patirčių. Reikėtų pakalbėti su Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininke apie galimus pokyčius po kitų Seimo rinkimų, kad nereikėtų tokių dalykų daryti. Jungtinėse Valstijose praėjus dvejiems metams senatorių paskiria gubernatorius ir nieko nereikia rinkti.

– Mokytojų ir kultūros darbuotojų atlyginimų kėlimas. Vyriausybė vis pamini, kad yra strategija dėl viešojo sektoriaus darbo užmokesčio finansavimo iki 2025-ųjų metų. Ankstesnioji Vyriausybė pasirašė, o Seime vis dar nėra pasirašyta. Grįšite prie strategijos pasirašymo?

– Tiek, kiek vyriausybė bus iniciavusi, tiek tą darbą tęsime. Mes turime galvoti apie šių žmonių likimus ir rūpintis jais ne taip atsainiai, kaip buvo. Tokiu atveju pasiektume kur kas geresnių rezultatų mokyklose.

– Kodėl iki šiol nėra pasirašyta?

– Visada reikalinga iniciatyva. Nėra iki galo išsigryninta, ko iš tiesų norima. Etatinis apmokėjimas buvo tarsi mokytojų pageidaujamas, paskui atmetamas. Reikėtų vieną kartą susitarti, kokiu būdu tai yra daroma. Manau, jog susitarimą švietimo srityje vis tik pasieksime. Yra ruošiamas ne vienas juodraštis, tačiau prašoma, kad jie būtų konsoliduojami, kad nebūtų dviejų nacionalinių susitarimų. Pirmiausia norima susitarti dėl moksleivių žinių kokybės.

– Ar kitais metais galėtų kilti viešojo sektoriaus darbuotojų ir mokytojų atlyginimai?

– Problema yra ta, kad daug mokytojų neturi viso etato, todėl reikėtų sugalvoti būdą, kaip padaryti, kad jie dirbtų visu etatu. Kalbant apie patį kilimą, dabar nepasakysiu, kiek yra numatyta lėšų, tačiau tai yra nuolatinis procesas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.