Lietuvoje

2019.09.17 19:04

Konfliktas dėl „Platformos“ triukšmo: kaimynų skundai netyla, policija išsiveda ir atlikėjus

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2019.09.17 19:04

Aistros dėl Vilniuje veikiančio kultūros centro „Platforma“ nerimsta. Neseniai socialiniuose tinkluose ne vienas žmogus dalijosi vaizdu, kaip Baltijos kelio minėjimo vakarą į „Platformą“ įžengė policininkų būrys ir, pranešęs, kad ten vyksta „neteisėta veikla“, sulaikė du bare grojusius didžėjus.

Policija reidą įvykdė po nesibaigiančių klubo kaimynystėje gyvenančių žmonių skundų dėl per didelio triukšmo ir, kaip LRT English teigė „Platformos“ vadovai, ankstesnių policijos pareiškimų, kad jame, kaip ir kituose Vilniaus naktiniuose klubuose, bus surengtas reidas dėl narkotinių medžiagų.

Tačiau greta, anot „Platformos“ atstovų, perteklinės policijos pareigūnų jėgos panaudojimo, esminis ginčas vyksta tarp klubo ir šimtų aplink jį gyvenančių kaimynų, kurie dėl klubo teikiamos naudos stoties rajonui yra susiskaldę, o dauguma iš jų naktimis lieka neišsimiegoję.

Nemažai nusiskundimų dėl triukšmo – 138 iš liepą – rugpjūtį policiją pasiekusių 2460 skundų – buvo dėl „Platformos“. Tačiau klubo vadovai teigia, jog reidus policija vykdo tik alternatyviose jaunų žmonių pamėgtose vietose.

„Perteklinės pareigūnų jėgos per pastaruosius metus sulaukė nemažai Vilniaus vietų, – rašytiniame komentare LRT English nurodė „Platformos“ vadovas Dominykas Čečkauskas ir jo komanda. – (Tačiau) neteko girdėti apie policijos reidus į prabangius Vilniaus gatvės klubus.“

Atvejis, kai dėl per didelio triukšmo buvo suimti bare koncertuojantys atlikėjai, yra nutikęs ir vos už kelių šimtų metrų nuo „Platformos“ esančiame „Perone“, teigia „Platformos“ vadovai.

Policija LRT English rašytiniame komentare nurodė, kad „už garsą atsakingi“ didžėjai buvo sulaikyti „nepaklusus pareigūnų reikalavimams (ir) buvo pristatyti į policijos komisariatą.“

Tuo, kad policijos pareigūnai sulaikė atlikėjus, stebisi teisininkas Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Mizaras: „Atlikėjai, paprastai, yra kviečiami į tam tikrus renginius, viešojo lankymosi vietas atlikti kūrinius, t. y. jie patys dažniausiai neorganizuoja renginių, (todėl) už tokią veiką turėtų atsakyti renginių organizatoriai ar kavinių arba pan. įstaigų savininkai (valdytojai).“

Tačiau ginčas tarp klubo ir gyventojų tęsiasi toliau. Kol kai kurie gyventojai giria klubo pastangas „apvalyti kaimynystę“, kitaip tariant, džiaugiasi rajono, kuris anksčiau buvo liūdnai pagarsėjęs prostitucija ir narkotikais, gentrifikacija, kiti skundžiasi patiriamu stresu ir galimai didėjančiomis sveikatos problemomis.

Už geležinkelio bėgių netoliese klubo stovinčių geltonų dvylikaaukščių gyventojų reakcijos – įvairios. Didžioji dalis LRT English kalbintų asmenų – nuo paauglių iki pensininkų – sakė palaikantys „Platformą“, tačiau kai kurie skundėsi dėl visą naktį sklindančio žemo dažnio garso patiriatys stresą.

Viršutiniame namo aukšte gyvenanti Reda Mikolaitienė sako, jog kiekvieną ketvirtadienį ir šeštadienį policijai skambina po kelis sykius – 19 val., 20 val. ir dar mažiausiai 3 kartus.

„Turime palaukti iki 1 val. nakties (prieš skambindami dar kartą), kol (policija) gali antrą kartą rašyti protokolą“, – sako ji.

Galimai didžiosios dalies kassavaitinių skundų policija sulaukia vos iš keleto butų. Tačiau, „reikėtų (elgtis) daug griežčiau nei dabar, nes reidai ir jokios kitos priemonės neveikia. Turėtų konfiskuoti aparatūrą“, – įsitikinusi R. Mikolaitienė.

„Dėl žemo dažnio garso net pykina. Ketvirtadieniais stengiamės namo grįžti kuo vėliau, kad neišprotėtume“, – sako ji.

Kiti gyventojai, priešingai, džiaugiasi tuo, kad klubas pakeitė stoties rajono įvaizdį.

„Su dukra palaikom, smagu kad išsivalo (rajonas) nuo visų senienų, girtuoklių ir prostitučių (ir) pritraukia turistus“, – sako Danguolė Maslovskaja. Anot jos, iniciatyva tarp kaimynų kyla iš vieno gyventojo, kuris taip pat yra seniūnas.

Aršiose diskusijose socialiniuose tinkluose „Platforma“ teigė, kad kartą „policija minėjo, jog per vieną naktį iš to paties numerio sulaukė 149 skambučių“.

Tačiau „problematiškas kaimynas“, kaip jį vadina „Platforma“, sako, jog problema yra kur kas didesnė.

„Net susibūrė iniciatyvių piliečių grupė, apie 10 žmonių, kurie inicijavo parašų rinkimą“ protestuodami prieš klubą, LRT English teigė Vytautas Treinys.

Jis perdavė bendrą laišką, kurį, kaip teigiama, pasirašė 227 gyventojai. „Žmonės jau pusę metų kenčia triukšmą, o situacija nesikeičia“, – sako jis.

„Panašu, kad su iš „Platformos“ sklindančiu triukšmu susitvarkyti geriau padės blogas oras nei mūsų institucijos“, – sako V. Treinys.

Prieš kurį laiką „Platforma“ rengė viešas diskusijas su gyventojais, Vilniaus miesto tarybos atstovais ir ekspertais, tačiau V. Treinys tikina, kad jos buvo „labai šališkos“.

„Jaučiasi, kad tai (viešųjų ryšių) akcija“, kurioje daugiau kalbėjo Vilniaus tarybos atstovė ir, kaip teigė V. Treinys, „lobisto“, buvusio Vilniaus miesto tarybos nario, šiuo metu save įvardijančio „naktiniu meru“, Marko Adamo Haroldo teisininkas.

„Jokių realių veiksmų nei po diskusijų, nei prieš diskusijas nebuvo atlikta, – sako jis. – Veiksmai juokingi – po kolonėlėm (padės) gumas, pasuks kolonėlės, juokingos priemonės.“

Anot V. Treinio, problema slypi valdžios nesugebėjime išspręsti problemos. „Kai atvažiuoja pareigūnai, jie muziką pritildo, bet kai išvažiuoja, vėl viskas prasideda iš naujo. (O kuomet atvyksta) mobili kuopa, daro farsą iš viso ivykio“, – sako V. Treinys.

Po dar kito ankščiau vasarą surengto pareigūnų reido, Vilniaus miesto taryba ir policija paskelbė neturintys reikiamos įrangos išmatuoti garso lygiui.

Vėliau, konservatorių frakcijos Seimo narys pateikė pasiūlymą dvigubai padidinti baudas už triukšmavimą neleistinu laiku.

Tačiau, kaip teigia buvęs Vilniaus miesto tarybos narys, šiuo metu save vadinantis „nakties meru“, Markas Adamas Haroldas, jei pasiūlymas bus priimtas, jis gali lemti tai, kad vėl bus pradėta nusiskundimus dėl triukšmo naudoti prieš konkurentus.

„Jei būtų didesnė bauda be kitų reformų, tiesiog klestės didesnė korupcija“, – LRT English kalbėjo M. A. Haroldas.

Po „Platformoje“ įvykdyto policijos reido, jis savo socialiniame tinkle paskelbė: „Dėl triukšmo – raginau, raginu ir raginsiu „Platformai“ mažiau triukšmauti po 22 val., nesvarbu ginčai apie įstatymą, bet žmogiškai turi būti suprantama, kad žmonės gyvena ir miega toje „atokioje industrinėje zonoje“, į kurią atvyko pirmieji nei „Platforma“.

Tačiau „absoliučiai bet koks gyventojas turėtų reikalauti labai rimtų atsakymų iš policijos, o ne ramiai žiūrėti, kai policija uždaro bendrapiliečius į areštinę“, – pridūrė jis.

Kaip vienintelę išeitį klubas mato išsikėlimą į naują vietą, kurios šiuo metu ir ieško. „Tobulas variantas būtų išsaugoti mūsų veiklą, o tuo pačiu apsaugoti kaimynų ramybę, – komentare nurodė „Platforma“. – Kad tai įvyktų, vienintelė išeitis yra ieškoti šiek tiek labiau nuo gyventojų nutolusios erdvės. Esame kreipęsi į Vilniaus savivaldybę ir Lietuvos geležinkelius dėl tokių patalpų poreikio.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI