Lietuvoje

2019.09.29 12:23

Siūlo kardinaliai keisti požiūrį į prostituciją ir bausti ne moteris, o jas perkančius vyrus

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „LRT aktualijų studija“, LRT.lt2019.09.29 12:23

Kasmet nubaudžiama keli šimtai prostitucijoje išnaudojamų moterų, tačiau sekso pirkėjų – vos keliolika. Specialistai perspėja, kad problema nesprendžiama, o sekso pirkėjų nebaudžiamumas ir prostitučių persekiojimas gali paversti Lietuvą rojaus kampeliu sekso pirkėjams.

Advokato Valdemaro Bužinsko teigimu, prostitucija apima ne tik parsidavinėjimą gatvėje, bet ir išnaudojimą internete ar turtingų vyrų palydą, dar kitaip vadinamą eskortu.

„Blogiausia, kad kai kur ši prostitucijos forma vis dar pristatoma kaip verslas, o tai demoralizuoja jaunas merginas. Jos mato savo bendraamžes, važinėjančias gerais automobiliais, gyvenančias prašmatniuose apartamentuose, nors, iš esmės, negali įvardyti jų turimo verslo. Niekas nepasidomi, kokios yra šių merginų pajamos ir kur jos dingsta tam tikrą laiką“, – atkreipia dėmesį advokatas.

Seimo narės socialdemokratės Dovilės Šakalienės tikinimu, dabartinė prostitucijos pažabojimo sistema nėra efektyvi. Kadangi esamas teisinis reguliavimas neatneša siekiamo rezultato ir prostitucijai išnaudojamų asmenų skaičius nemažėja, pašnekovės aiškinimu, būtina atsigręžti į kitų valstybių praktiką.

Nepaisant to, ar žmogus sutinka parduoti savo kūną, ar ne, Seimo narė tai traktuoja kaip seksualinį išnaudojimą.

„Jei užaugama aplinkoje, kur patiriamas smurtas ir išnaudojimas, paprastai nei žinoma, kur ieškoti pagalbos, nei tikimasi, kad ji bus suteikta. Dėl šios priežasties, iš esmės, žmogus negali išeiti į gatvę ir kreiptis pagalbos – tam reikalingas pagrįstas lūkestis“, – kalba D. Šakalienė.

Anot Seimo narės, paprastai prekybos žmonėmis problemos sprendžiamos dviem būdais: prostitucijos legalizavimu arba seksualinių paslaugų paklausos mažinimu. Prostitucijos paklausą, anot D. Šakalienės, gali išspręsti tik pastarasis variantas.

„Viena vertus, reikia atgrasyti, kita vertus – šviesti visuomenę. Būtina suvokti, jog tai nėra darbas. [...] Prostitucija moteris objektizuoja. Tai yra smurto prieš žmones forma“, – tikina ji.

Sekso pirkėjų nebaudžia

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė stebisi dviprasmiška politika prostitucija užsiimančių ir šias paslaugas perkančių asmenų atžvilgiu: pagal dabartinį Administracinių pažeidimų kodekso straipsnį, savo kūną pardavinėjančios moterys yra baudžiamos, tačiau sekso pirkėjams atitinkama atsakomybė taikoma kur kas rečiau.

„Baudžiamuosiuose reiduose pagautos moterys iškart prisipažįsta ir bando susitarti, leidžiasi filmuojamos, o sekso pirkėjai nėra matomi nei portaluose, nei filmuotoje medžiagoje. Visa tai, mano manymu, formuoja neteisingą požiūrį“, – akcentuoja K. Mišinienė.

V. Bužinsko tikinimu, prostitucijai suvaldyti esamų teisinių priemonių nepakanka. Anot jo, baudžiamosiose bylose prekybos žmonėmis aukos pripažįstamos nukentėjusiomis, tačiau teismo procesai visada užstringa, esą teisiamos prostitutės nenustoja dirbusios.

„Kadangi jau būna pastebėtos teisėsaugos, jos pradeda dirbti ne Lietuvoje. Pusės nukentėjusiųjų parodymai perskaitomi, nes jų išsikviesti tiesiog neįmanoma“, – tikina advokatas.

Būtinos socialinės paslaugos

Seimo narės tikinimu, sprendžiant prostitucijos problemą vien visuomenės švietimo nepakanka – būtinos ir socialinės paslaugos. „Mes privalome turėti vadinamąsias išėjimo iš prostitucijos programas“, – pabrėžia D. Šakalienė.

Ji teigia, jog valstybės, kurios manė, kad legalizavus prostituciją problemos išsispręs, smarkiai suklydo. Pašnekovės aiškinimu, prostitucija negali būti traktuojama kaip darbas, nes tai žaloja moteris.

„Mes negalime į intymiausio kontakto turėjimą su svetimu žmogumi žvelgti kaip į drabužių siuvimą ar patalpų valymą. [...] Kaip galime tai vadinti darbu, jei viešnamyje vyrams siūlomas meniu, kuriame nurodyti veiksmai Europos Žmogaus teisių konvencijoje prilyginami kankinimui. Kaip galima vadinti darbu, pavyzdžiui, nėščios moters grupinį išprievartavimą?“ – klausia Seimo narė.

Siūlo bausti pirkėjus

Kovos su prostitucija tikslams Švedija pirmoji pasaulyje įtvirtino baudžiamąją atsakomybę ne už sekso paslaugų pardavimą, bet už jų pirkimą. Atitinkamą idėją Lietuvoje iškėlė ir D. Šakalienė. K. Mišinienė pritaria, jog tai vienintelis būdas, galintis sustabdyti prostitucijos plitimą.

„Ši tema visuomenei vis dar yra tabu. Vieniems moterų gaila, kiti jas laiko paleistuvėmis, tačiau kai kalbama apie sekso pirkėją, apie tai visuomenė nutyla ir nuščiūva. Net pareigūnai, kurie turėtų šiuos asmenis bausti, staiga pradeda samprotauti, esą vyrams to reikia. Matome, kokiuose savotiškuose viduramžiuose gyvename“, – atkreipia dėmesį K. Mišinienė.

Nors teisėsaugos institucijos tikina neturinčios galių bausti sekso pirkėjus, K. Mišinienė pabrėžia, jog perkantieji sekso paslaugas privalo atsakyti už savo veiksmus.

„Jei jie gali taikyti provokacijos metodą bausdami moteris, reiškia, niekas jiems nekliudo apsimesti ir kita puse. Žinoma, institucijos pradeda aiškinti, kad joms to neleidžia įstatymai, todėl čia yra daug darbo teisinės sistemos kūrėjams“, – komentuoja K. Mišinienė.

V. Bužinsko aiškinimu, teisėsauga nesugeba kontroliuoti moteris perkančių vyrų, nes tai sunkiau įrodyti.

„Reikia parodyti, kad tas vyras kreipiasi dėl realių sekso paslaugų, o tam jis turi būti pagaunamas nusikaltimo vietoje“, – sako jis.

Anot D. Šakalienės, pirmas žingsnis kovojant su prostitucijos mastais yra susitarti, ar tai asmens išnaudojimo, smurto ir prekybos žmonėmis forma, ar paslauga.

„Kai nustosime tai vadinti paslauga, pasikeis ir mūsų mentalitetas“, – LRT RADIJUI pabrėžia Seimo narė.

Išsamiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt