Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.16 15:39

Nausėda pritaria šauktinių amžiaus ribos pokyčiams

įvardijo, kokią techniką planuojama įsigyti; atnaujinta 15.46
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.09.16 15:39

Pirmadienį prezidentūroje susitikusi Valstybės gynimo taryba (VGT) aptarė, kokią karinę techniką turėtų įsigyti Lietuva bei įsipareigojimus gynybai skirti 2 proc. BVP. Nors posėdyje apie šauktinius kalbėta nebuvo, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas teigė, kad šalies vadovas pritaria šauktinių amžiaus ribų keitimui.

Kaip po VGT posėdžio kalbėjo prezidento vyriausiasis patarėjas Jonas Vytautas Žukas, pirmuoju klausimu buvo svarstoma krašto apsaugos sistemos pajėgumų plėtra ir finansavimas. Taryba nutarė siūlyti, kad 2019 metais būtų užtikrinti 2 proc. BVP gynybai, pasinaudojant biudžeto įstatymo numatyta galimybe papildomus 2019 metų asignavimus gynybai pasiskolinti: „Taip VGT pritarė asignavimams 2020 metams, kurie leis nuosekliai tęsti pajėgumų plėtrą.“

Kaip kalbėjo J. V. Žukas, planuojama įsigyti apie 200 šarvuotų visureigių, iki 6 daugiafunkcinių sraigtasparnių. Taip pat planuojama įsigyti du išminavimo laivus. VGT taip pat nutarė, kad Lietuva 2020-2021 turi tęsti dalyvavimą visose 11 tarptautinių operacijų ir misijų.

„Šiais metais skolintis, kad pasiektume 2 proc., reikia pasiskolinti papildomai apie 30 mln. eurų. Tam, kad būtų galima įvykdyti pažadą, kurį mes davėme tiek NATO, tiek kitiems savo sąjungininkams, kad pakliūtume į tą 2 proc. klubą iki Londono susitikimo“, – komentavo J. V. Žukas.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis kalbėjo, kad toliau bus stiprinamos sausumos pajėgos. Anot jo, kai kuri J. V. Žuko minėta technika turėtų būti įsigyta dar šiemet.

„Tęsti reikia mechanizaciją kitų batalionų, negu dabar „Boxer“ yra. Planuose yra nuo 2024-2025 metų, tikrai negalime apsiriboti tuo, ką turime“, – sakė R. Karoblis.

Pritaria šauktinių amžiaus pokyčiams

Kiek anksčiau Seime buvo įregistruotas įstatymo projektas, kuriuo siūloma mažinti šauktinių amžiaus tarpą. Kiek anksčiau parlamentaras Povilas Urbšys įregistravo siūlymą, kad šauktinių amžius būtų nuo 19 iki 21 metų. Tiesa, yra ir kitų siūlymų. Visgi J. V. Žukas teigė, kad šalies vadovas pozityviai vertina siūlymus keisti šauktinių amžiaus ribas.

„Nuo 18 iki 23 metų – protingas pasiūlymas ir sprendimas atitinkamai. Metais pajauniname nuo 19 iki 18 metų ir sumažiname vyresnį amžių. Šaukiamųjų skaičius gausus panašus, kaip ir dabar“, – sakė prezidento patarėjas.

Nausėda susitiko su Valstybės gynimo taryba: krašto apsaugos finansavimui prireiks apie 30 mln. paskolos

Šiuo metu privalomai karinei tarnybai šaukiamin jaunuoliai nuo 19 iki 26 metų. Jaunuolių šaukimas į privalomą karinę tarnybą Lietuvoje sugrąžintas 2015-aisiais. Tuomet, įvertinus Lietuvos kariuomenės komplektacijos padėtį ir geopolitinę situaciją, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė sprendimą, kad šauktiniai būtų grąžinti į Lietuvos kariuomenę.

Praėjusiais metais į šauktinių sąrašus buvo įtraukta daugiau nei 31 tūkst. jaunuolių. Jei toks pasiūlymas būtų priimtas, karinei tarnybai šaukiamų jaunuolių skaičius ženkliai sumažėtų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi