Lietuvoje

2019.09.16 14:32

Siūlo kurti naują komisiją Rozovos veiklai tirti: Seimo nariai neturėtų tirti patys save

LRT.lt 2019.09.16 14:32

Seime užregistruotas siūlymas kurti laikinąją komisiją, kuri atliktų parlamentinį tyrimą dėl Irinos Rozovos veiklos ir ryšių, galimai kėlusių grėsmę nacionaliniam saugumui. Kaip teigiama pranešime, komisija taip pat išnagrinėtų galimybę inicijuoti apkaltą Seimo narei, išsiaiškintų, ar Seime tinkamai buvo naudojama apie I. Rozovą gauta informacija.

„Seimo nutarimo projektu tyrimas dėl I. Rozovos veiklos siūloma pavesti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Bet šiuo atveju komiteto nariams tektų tirti patiems save aiškinantis, ar tinkamai buvo panaudota informacija apie Seimo narės ryšius. Tokiu atveju negalėtume kalbėti nei apie objektyvumą, nei apie teisingas Seimo komiteto išvadas. Siūlome, kad parlamentinį tyrimą atliktų komisija, proporcingai atstovaujama Seimo frakcijų“, – sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas.

Siūlymą Seime kurti komisiją dėl I. Rozovos užregistravo socialdemokratai J. Sabatauskas ir Rasa Budbergytė.

„Inicijuojame ne tik komisiją vietoje komiteto tyrimo, bet mūsų siūlyme taip pat atsižvelgiama į jau pateiktas Seimo Teisės departamento pastabas. Siūlome atsisakyti klausimų, suponuojančių išankstines nuostatas, atsakymus, taip pat besikartojančių teiginių“, – sako Seimo narė R. Budbergytė.

Socialdemokratai siūlo tyrime nesiaiškinti, ar užtenka ištirtos informacijos Seimo narės I. Rozovos apkaltai. Apkalta gali būti vykdoma savarankiškai, užtenka vieno ketvirtadalio visų Seimo narių iniciatyvos. Apkalta šiaip ar taip būtų inicijuota, jeigu bus surinkti 36 parlamentarų parašai.

LRT.lt primena, kad NSGK nusprendė inicijuoti parlamentinį tyrimą, kai susipažino su 2018 metų sausį Seimo pirmininkui išsiųsta Valstybės saugumo departamento pažyma apie I. Rozovą. Dokumente rekomenduojama neišduoti politikei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

Pažymoje rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų aljansui. I. Rozova yra šios partijos narė.

Anot Saugumo departamento, skirtingais laikotarpiais su Rusijos diplomatais aptartos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Žvalgybos duomenimis, I. Rozova prieš aštuonerius metus bandė įtraukti Rusijos diplomatus, kad būtų daroma įtaka formuojant koalicijas Vilniaus miesto savivaldybės taryboje, taip pat rašoma apie Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 metais išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

Seime I. Rozova priklauso Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai.