Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.16 15:43

Krito šešėlis ant mokytojų etatinio apmokėjimo sistemos

kaltina ministeriją klaidinant visuomenę; atnaujinta 16.30

Nepraėjus nė mėnesiui nuo mokslo metų pradžios – nauji nesutarimai dėl mokytojų darbo užmokesčio. Žiemą streikavusio Andriaus Navicko profesinė sąjunga sako, kad ligšiolinės derybos su ministerija stringa, esą ministerijos atstovai klaidina visuomenę, teigdami, kad dauguma mokyklų sklandžiai diegia etatinio apmokėjimo modelį.

Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis paragino partijas kartu rengti nacionalinį susitarimą dėl Lietuvos švietimo politikos.

Profsąjungos: ministerija klaidina visuomenę

Greta Savickė – trečiokų mokytoja Kauno rajono Garliavos Jonučių progimnazijoje. Nors pamokos popiet jau baigtos, Greta neskuba namo – reikia ruoštis pamokoms, taisyti pradinukų darbus.

„Tikriausiai visi mokytojai ir net vadovai vieningai atsakytų, kad paprasčiausias kelias buvo koeficientų didinimas ir tiek, nes labai sudėtinga, kuomet mokytojo darbas išskaidytas į labai daug visokių darbų. Iš tikrųjų nei vienos kitos profesijos taip neskaidome, kiek valandų, ką ir kas atlieka – neaiškumų dabar tikrai nemažai“, – pasakoja pradinių klasių mokytoja G. Savickė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, etatinį darbo apmokėjimo modelį sklandžiai diegia daugiau nei pusė šalies mokyklų. Pasak profsąjungos, ministerija klaidina visuomenę, sakydama, kad tik procentas susiduria su reikšmingesniais iššūkiais. Profsąjungų teigimu, kitoks vaizdas atsiskleidžia iš gegužės–birželio mėnesiais vykdytos sociologinės pedagogų apklausos. Pagal ją – beveik 75 proc. mokytojų nepritaria etatinio apmokėjimo tvarkai, o pritaria tik apie 3 proc.

„Esminis dalykas, kad ministerija net ir nesiaiškino realios situacijos. Su ministru kalbėjomės, kad turi būti aiškūs ir kriterijai, ką mes vadiname neproblemine mokykla. Mes, profesinės sąjungos, manome, kad turėjo būti apklaustos, buvo paklausti mokyklų vadovai ir jie, kaip mes manome, galbūt net ir nenorėjo atsakyti, kad turi problemų. Kaip ir Kaune mokytojai nežino, kaip atsakė mokyklos vadovas, nors yra labai gilios problemos“, – sako Andrius Navickas, Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas.

Trečdalis mokytojų dirba visu etatu

Švietimo ministerijos teigimu, jų duomenys naujesni – surinkti vertinant atnaujintą modelį, profsąjungų informacija surinkta pavasarį.

„Mes gauname duomenis iš savivaldybių, tai aš tikiu, kad savivaldybių švietimo skyriai ir padaliniai tokiu pačiu principu, kaip mes iš savivaldybių, gauna tuos duomenis iš mokyklų. Bet tai yra tokie objektyvūs duomenys, tai nėra nuomonės tyrimas, tai yra tiesiog situacijos stebėsenos instrumentas“, – teigia Jolanta Urbanovič, švietimo, mokslo ir sporto viceministrė.

Seimo švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša sako pats bendraujantis su mokyklomis ir matantis situaciją.

„Labai keista, kada profsąjungos, Andriaus Navicko profsąjunga viską sutempia į pinigus ir matote, kad atlyginimas nedidėja ir visa tai sujungia su etatiniu apmokėjimu. Visi žinome, kad etatinis apmokėjimas nėra įrankis atlyginimui kelti, atlyginimai yra keliami per indeksą. Mes iš tikrųjų rengiamės tą indeksą pakelti ir padidinti mokytojų atlyginimus“, – tikina E. Jovaiša.

Švietimo ministerijos duomenimis, nuo rugsėjo darbą pradėjo daugiau nei 27 tūkstančių mokytojų, bet tik apie trečdalį jų dirba visu etatu. Dėl bendros švietimo politikos premjeras S. Skvernelis pakvietė Seime atstovaujamų politinių partijų lyderius kartu parengti susitarimą. Jis esą turėtų užtikrinti, kad švietimo politika nebūtų keičiama po kiekvienų rinkimų. Prisidėti pakviesta prezidentūra.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Žinios. Nepraėjus nė mėnesiui nuo mokslo metų pradžios – nauji nesutarimai dėl mokytojų darbo užmokesčio
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi