Lietuvoje

2019.09.15 22:46

Panevėžyje neįgalieji, neapsikentę kandžių replikų maitinimo įstaigose, patys įkūrė kavinę

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.15 22:46

Panevėžio neįgalieji keičia visuomenės požiūrį į negalią. Neapsikentę kandžių replikų ar žvilgsnių viešojo maitinimo įstaigose, jaunuoliai patys įkūrė kavinę. Čia kviečia apsilankyti panevėžiečius ir nebijoti pabendrauti.

Tikimasi, kad naujai užsimezgęs ryšys padės įgyti pasitikėjimo vienas kitam, skatins proto negalios asmenų integraciją, kuri vis dar sunkiai įgyvendinama Lietuvoje, nors tai yra viena iš svarbiausių siekiamybių Europos Sąjungoje.

Paulius, Kotryna, Sandra, Roberta ir Martynas – penki jaunuoliai nuo gimimo turintys negalią. Visi jie iškentę daug patyčių ir susidūrę su daugybe kliūčių.

„Mūsų niekas nepripažino kaip neįgalių žmonių. Galvojo, kad neįgalus žmogus negali nieko pasiekti. Ir mūsų pagrindinis tikslas buvo, kad tikrai brauktųsi visos tos mintys, kad neįgalus žmogus gali pasiekti, gali, sugeba daug ką padaryti“, – pasakoja panevėžietė Kotryna Remeikaitė.

Dažnai girdėdami pasakymus apie neįgaliųjų integraciją į visuomenę, jaunuoliai nusprendė padaryti atvirkščiai – visuomenę integruoti tarp neįgaliųjų. Draugai įkūrė Solidarumo kavinę, į kurią kviečia užsukti miesto gyventojus ir taip skatina žmones priimti jų išskirtinumą.

„Aš kai pamatau klientus, ir ranką paspaudžiu, ir rankas pabučiuoju, nes aš labai laimingas tiek klientų sulaukęs“, – sako panevėžietis Paulius Maskaliovas.

„Jie iš tikrųjų labai gražiai pasiskirstė užduotimis, pareigomis, kas gamina kavą, kas sutinka svečius, kas kalba su jais, kas komplimentus sako. Tokio požiūrio ir tokio dėmesio iš kavinės darbuotojų tikriausiai niekur kitur klientas nesulaukia, kaip pas mus“, – mano Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė.

Jaunuoliai sako, kai žmonės patys ateina į tokią kavinę, paskui rečiau sutrinka ir nebijo užkalbinti.

„Dar ši kavinė išsiskiria iš kitų tuo, kad normaliose kavinėse reikia mokėti pinigais, o pas mus žmonės neatsiskaito už kavą. Jie atsiskaito savo emocijomis, bendravimu su jaunuoliais bei savo šypsena“, – atskleidžia kavinės vadovė Ieva Kaupaitė.

Kavinė įsikūrusi pačiame miesto centre. Norintiems čia apsilankyti reikia iš anksto užsiregistruoti, nes vietų nedaug.

Norint patekti į Solidarumo kavinę, reikia užlipti 83 laiptelius, ne visiems tai patogu, ypač, kai karšta. Tačiau visiems įveikusiems šiuos laiptelius, kavinės darbuotojai padėkoja, kad laiptų pakopos netrukdo būti solidariam.

Į Solidarumo kavinę vis dažniau užsuka ir mamos su vaikais. Tad jaunuolių planuose – ir nauja, didesnė kavinė, tik pirmame aukšte, kad mamoms su vežimėliais būtų patogiau.

Plačiau – reportaže nuo 18.06 min.:

Žinios. Ispanija – pasaulio krepšinio čempionė!
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt