Lietuvoje

2019.09.15 20:08

Kamblevičius: mes nekerštingi, Žemaitaičio iš partijos nešalinsime

„tokioje sumaištyje partijos gali nebelikti jau po 2–3 savaičių“
Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.09.15 20:08

„Mes vis tiek esame ne tokie kerštingi, todėl manau, kad Remigijus Žemaitaitis gali ir toliau dirbti kartu su mumis, gali nelaikyti to piktumo“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“ sako naujos frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius. Visgi jis teigia abejojantis, kad R. Žemaitaitis galėtų peržengti save ir priimti tokį siūlomą kompromisą. „Aš jam sakau: „Remigijau, reikia vis tiek kažkaip...“, o jis sako: „Gerai, jūs eikite sau, o aš einu su Žemaitija sau“, – pasakoja frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas.

Ketvirtadienį Seime oficialiai pradėjo veikti nauja frakcija „Lietuvos gerovei“. Joje – 7 nariai: be iš Socialdemokratų darbo frakcijos pasitraukusio Algirdo Butkevičiaus, kiti 6 – iš „Tvarkos ir teisingumo“.

Naujoji frakcija nieko nereikalauja iš valdančiosios koalicijos – nei postų, nei privilegijų. Ir sako nereikalaus, jei jiems nesiūlys. Atrodo, kad „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos griūtis įvyko dėl vidinio konflikto – visi prieš Remigijų Žemaitaitį. Bet ne dėl vertybių ar ideologijos, tiesiog dėl nesikalbėjimo. Bent jau taip tikina „savaitės žmogumi Seime tapęs V. Kamblevičius, išsivedęs „tvarkiečius“ į kitą frakciją ir tapęs jos seniūnu.

– Pone Kamblevičiau, jūs pats sugalvojote imtis atsakomybės griauti „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją, ar su kuo nors tarėtės?

– Čia tiesiog ne griovimas, bet, sakyčiau, konstruktyvus sprendimas. Šios problemos brendo jau seniai, jau pavasarį buvo tam tikrų pokalbių ir mes bandėme kalbėtis su gerbiamu Remigijumi (Žemaitaičiu – LRT.lt), mūsų lyderiu, tačiau jis kažkodėl ignoravo mūsų nuomonę, kalbas ir mintis.

– Tai kodėl jūs negalėjote padaryti paprasčiau – pasakyti R. Žemaitaičiui: „Tu traukis, o mes visi liekame“? Ir tada būtų ta pati „Tvarka ir teisingumas“, mažiau triukšmo?

– Juk mes jį gerai pažįstame, jis to nedarys, tai čia nėra net kalbų.

– Bet jūs mėginote?

– Tai mes sakėme, kad taip nebus. Jis ir dabar nenori išeiti, sako, kad reikia šituos žmones išmesti iš partijos.

– Jus visus, kurie pasitraukė?

– Taip, visus, bet ne jis turi spręsti. Jis nežino, kokia yra valdybos nuomonė. Na, aišku, jis jaunas politikas, pasikarščiavo, bet lyderiui netinka tokie dalykai.

– Pone Kamblevičiau, bet iš tiesų, kaip dabar bus su ta partija? Frakcijos jūsų nebėra, pasitraukė visi, palikdami vieną R. Žemaitaitį, bet jis yra partijos pirmininkas. Ar jūs turite palaikymą partijoje?

– Aš ketvirtadienį su Remigijumi kalbėjau. Sakau: „Remigijau, reikia sukviesti valdybą ir pasikalbėti, kokia mūsų tolimesnė ateitis“. Jis sako: „Dabar ne tas laikas, po 2–3 savaičių“.

Bet aš tai matydamas, taip labai nuoširdžiai pasakysiu, aš daugeliui esu šios partijos kūrėjas, aš buvęs ir sekretorius partijos, ir pats pavaduotojas. Tie žmonės, kurie atėjo į partiją, dauguma yra mano pakviesti. Todėl palikti tuos 12 tūkst., kurie dabar yra tokioje sumaištyje, negalima, nes po 2–3 savaičių gali nebelikti tos partijos apskritai. Kadangi Remigijus pats nesutinka to daryti, aš asmeniškai, kaip frakcijos seniūnas, kviečiu pirmadienį visus frakcijos narius, mūsų valdybos narius pasikalbėti, ką mes toliau darysime.

– O kodėl jūs sakote, kad gali po 2–3 savaičių nebelikti 12 tūkst. partijos narių? Yra tokia didelė grėsmė, kad ji suskils?

– Iš tikrųjų žmonės dabar visi chaose, pasimetę, jie nežino, kas čia darosi, todėl jiems reikia įnešti aiškumo, kas iš tikrųjų vyksta ir ką mes turime toliau daryti.

– Tai koks jūsų matymas, ką jūs turite toliau daryti?

– Buvo kalbama, kad reikia būtinai pakeisti partijos pavadinimą, heraldiką. Buvo nuspręsta, kad valdyba turi artimiausiu metu tai padaryti. Jau praėjo pusantro mėnesio, niekas nieko nedaro. Tai mes tiesiog taip pagalvojome, jei mes padarysime tokį žingsnį – pakeisime partijos pavadinimą, vis tiek jau yra nusiteikęs R. Žemaitaitis partijos pavadinimą keisti ir heraldiką – pagalvojome, kad jei mes pirmiausia pakeisime frakcijos pavadinimą, tada gal suaktyvės Remigijus ir greičiau tuos darbus atliks.

– Tai jūs vis dėlto neatsisakote minties, kad galbūt partijos pavadinimas ir visa heraldika galėtų keistis?

– Ne, ji keisis, jau yra numatyta.

– Sakote, kad R. Žemaitaitis kalbėjo apie tai, kad jus, tuos atskilėlius, reikėtų šalinti iš partijos. O koks tada gali būti jo likimas, ar gali būti atvirkštinis procesas? Ar gali valdyba arba kongresas nuspręsti, kad jį šalina?

– Ne, mes vis tiek esame ne tokie kerštingi, todėl manau, kad R. Žemaitaitis gali ir toliau dirbti kartu ir gal nelaikyti to piktumo. Bet aš abejoju, ar jis peržengs per save, kad eitų į kompromisą. Aš abejoju. Aš jam sakau: „Remigijau, reikia vis tiek kažkaip...“, o jis sako: „Gerai, jūs eikite sau, o aš einu su Žemaitija sau“.

– Gali būti, kad jis kurs savo atskirą partiją?

– Abejoju. Aš matau jo polinkį, čia, aišku, ne man spręsti, bet iš žiniasklaidos (sprendžiu – LRT.lt), kad jis galvoja gal eiti pas socialdemokratus, gal į kitas partijas. Matyt, kažkokius žingsnius darys, bet aš manau, kad jis nenorėtų matyti šalia savęs mūsų frakcijos narių.

– Ir, jeigu jūs liksite ir nebus poreikio jūsų išmesti, tai tada jis, kaip prognozuojate, trauksis iš partijos?

– Aš abejoju, jis nesitrauks, bet tiesiog bandys prisijungti prie kurios nors partijos.

– Turėtų pasitraukti, jeigu norėtų prisijungti prie kitos.

– Turėtų, bet, žinote, dabar sunku prognozuoti, ką jis galvoja, aš negaliu už juos (atsakyti – LRT.lt).

– Ar jūs pretenduosite vis dėlto į Seimo vicepirmininko postą? Jūs sieksite, kad R. Žemaitaitis pasitrauktų iš to posto?

– Matote, Remigijus tiesiog pats prisišnekėjo. Remiantis jo kalbomis, jis turi pasitraukti. Jūs turbūt labai gerai atsimenate, kaip visose laidose, visur kalbėjo ir auklėjo gerbiamą Viktorą Pranckietį, kad jis turi pasitraukti iš Seimo pirmininko pareigų. Ir visur sakė – jis nekompetentingas, jis ne komandos žmogus, ne politikas, nesupranta, kas yra politika. Na, vienu žodžiu, labai šmeižė, sakyčiau, net per daug šmeižė gerbiamą Pranckietį. Tačiau dabar, matyt, Dievo pirštas, jis atsirado tokioje pačioje situacijoje, kaip V. Pranckietis.

– Jūs tada pretenduotumėte į tą kėdę?

– Ne, nuoširdžiai sakau, mes apie tai svarstytume. Tokios kalbos nebuvo ir aš pasakiau, kad mes ne dėl postų einame, bet norime iš tikrųjų padėti šiai valdančiajai koalicijai, o jei bus kokie kažkokie pasiūlymai, mes svarstysime.

– Tai jūs norite pasakyti, kad Seime jūs jokių postų neprašysite, bet jeigu jums pasiūlys, tai tada svarstysite. O ministerijos siektumėte?

– Irgi neprašome.

– Neprašote ir neprašysite. O jeigu kas nors ateis ir pasakys – imkite?

– Mes nenorime absoliučiai nieko, norime paprasčiausiai tvarkos ir stabilumo.

– O tai ką jūs manote, ar V. Pranckietis turi likti Seimo pirmininku, ar ne?

– Žinote, norint padaryti sprendimą ir pasakyti, faktiškai reikia viską labai smulkiai žinoti. Todėl aš, kaip dabartinis seniūnas, antradienį ryte rinksimės mūsų frakcijoje ir iš tikrųjų turėsime labai normaliai pasikalbėti, ką mes darysime dėl gerbiamo V. Pranckiečio.

– Tai jūs norite pasakyti, kad gali būti taip, jog jūs pasipriešinsite koalicijai ir balsuosite, kad V. Pranckietis turi likti poste?

– Ne, aš nesakau, kad mes tai darysime, bet iš tikrųjų antradienį mes pasikalbėsime. Su nauja frakcija pasikalbėsime, kokia yra nuomonė ir aš antradienį galiu jus informuoti.

– Gerai, o jūs pasakykite, ką jūs pats galvojate? Vis tiek jūs turite kažkokią nuomonę tiek metų Seime būdamas.

– Aišku, kad turiu nuomonę, bet čia yra įvairiausių peripetijų. Yra, aišku, ir vienoje pusėje tos tiesos, ir kitoje, todėl, jei dabar kalbant, aš tiesiog manau 50 proc. vienaip ir 50 proc. – kitaip.

– Tai jūs nedalyvautume balsavime? Susilaikytumėte?

– Ne, aš dalyvausiu, bet aš dar, kaip sakyti, pusiau. Kaip frakcija nutars, taip ir darysime.

– Supratau, gerai. Sakote, kad esate vienas iš partijos kūrėjų, tai partijos kūrėjas šiaip jau būtų Rolandas Paksas. Tarėtės su R. Paksu dėl tos frakcijos suirimo?

– Ne, aš su gerbiamu R. Paksu esu nesimatęs lygiai dvejus metus ir mėnesį, nei bendravęs, nei kalbėjęs.

– Manote, kad jis turėtų grįžti į Lietuvos politinį gyvenimą?

– Nežinau šito. Ne, aš žinau, čia vėl buvo Remigijaus kliedesiai, kad R. Paksas įsikišęs, taip pat kad čia Viktoras Uspaskichas drumsčia vandenį. Mes absoliučiai su šiais politikais nebendravę, nė vienas iš mūsų frakcijos narių.

– Bet ar manote, kad R. Paksas turėtų sugrįžti į Lietuvos politiką?

– Čia jau reikia jo klausti.

– Bet jūs pats, ką manote?

– Man atrodo, jei jis būtų norėjęs, jis jau turėjo būti grįžęs, jau laiko praėjo nemažai po Europos (Parlamento – LRT.lt) rinkimų, tai jau turėjo grįžti, jei būtų norėjęs.

– O jūs to norėtumėte?

– Manau, kad, ko gero, jei jau mes kartą išsiskyrėme, tai jau mūsų keliai turbūt nebesueis.

Interviu LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“ nuo 16.41 min.:

Savaitė. Šįkart – dvigubas fiasko: lietuvius namuose sutalžė portugalai, o Pasaulio krepšinio čempionate – teisėjai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt