Lietuvoje

2019.09.15 16:48

Norintiems gauti valstybės paskirtą advokatą gali kilti sunkumų: negaudami algos šie bylų imtis nenori

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.15 16:48

Vis daugiau advokatų atsisako bylų, kurių nagrinėjimą apmoka valstybė, sako advokatų atstovai. Dalis advokatų, teismuose atstovavę žmonėms, kuriems valstybė garantuoja nemokamą teisinę pagalbą, už tai negavo atlyginimo. Bendra valstybės skola advokatams siekia per 300 tūkst. eurų. Teisingumo ministerija sako ieškanti būdų, kaip problemą išspręsti, ir su advokatais žada atsiskaityti artimiausiu metu.

Skaičiuojama, kad valstybė advokatams nesumokėjo daugiau nei 300 tūkst. eurų – skola susikaupė už valstybės garantuojamą nemokamą advokato pagalbą. Jos sulaukti gali tie, kurie neišgali pasisamdyti teisininko. Advokatų tarybos pirmininkas situaciją vadina grėsminga, nes teisininkai ima atsisakyti dirbti su tokiomis bylomis.

„Aš gaunu skambučius ir iš generalinės prokuratūros, kad kai kuriuose rajonuose, norint atlikti procesinius veiksmus, nerandamas advokatas, o kaip žinoma VGTP apmoka ir tais atvejais, kai advokatas privalomas ikitesminiame tyrime, procesiniame veiksme. Tai rodo strigimą visos sistemos. Tokie veiksmai gal būti skundžiami. Lietuva gali pralaiminėti bylas Europos Žmogaus Teisių Teisme“, – tvirtina Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.

Pasak advokatų atstovo, reikėtų didinti finansavimą, kuris skiriamas tokioms paslaugoms teikti, nes dabartinio esą pakanka tik ribotam valandų skaičiui apmokėti, o tai neva skatina advokatus arba dirbti papildomas valandas, kurios yra neapmokamos, arba dirbti tiek valandų, už kiek bus sumokėta, bet nebūtinai kokybiškai. Advokatai taip pat siūlo peržiūrėti sąrašą paslaugų, kurios valstybės yra garantuojamos gauti nemokamai.

„Galbūt reikėtų peržiūrėti dėl pačių pareiškėjų, kurie kreipiasi, nes yra ne vienas atvejis, kai pareiškėjai turi kelias bylas, už kurias valstybė sumoka. Reikia įvertinti, ko galima atsisakyti, dažniausiai tai civilinės byloss ir tai šeimos bylos“, – sako valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos direktorė Živilė Poželienė.

„Tai yra sisteminė problema – ir sistemos trūkumai, ir advokatų parinkimas, ir įkainiai advokatams šiandien per maži. Yra priskiriama tų bylų, kurių galima nepriskirti ir atstovavimas teismuose, kai advokatai vilkina bylas arba neateina į bylas, prisirašo patys sau valandų yra sistemos problemos, kurias reikėtų spręsti“, – sako teisingumo viceministras Žydrūnas Plytnikas.

Teisingumo ministerija atsiskaityti su advokatais žada per kelias artimiausias dienas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI