Lietuvoje

2019.09.15 11:14

Sausio 13-osios bylą Apeliaciniam teismui tikimasi perduoti iki metų pabaigos

BNS 2019.09.15 11:14

Didelės apimties Sausio 13-osios bylą apeliacinės instancijos teismui planuojama perduoti iki šių metų pabaigos.

„Planuojama, kad tai bus šiais metais, link metų pabaigos“, – BNS sakė bylą nagrinėjusio Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė.

Pasak jos, šiuo metu į rusų kalbą baigiamas versti nuosprendis. Vėliau su juo galės susipažinti nuteistieji, kurie procese dalyvavo gyvai. Tuomet jie per 20 dienų dar galės pateikti apeliacinius skundus.

Bylos nagrinėjime gyvai dalyvavo tik du kaltinamieji – sovietų karininkas Jurijus Melis, kuris yra laikomas suimtas, ir Vilniuje gyvenantis laisvėje esantis buvęs karininkas Genadijus Ivanovas. Kiti asmenys buvo teisiami už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti.

Anksčiau skelbta, kad byloje jau sulaukta 58 apeliacinių skundų.

Vilniaus apygardos teismas šių metų kovą nuosprendį paskelbė 67 asmenims, gyvenantiems Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje. Jiems skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų, jie pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.

Tarp nuteistųjų – buvęs sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas, jam už akių teismas skyrė dešimties metų laisvės atėmimo bausmę. 14 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas ir buvęs sovietų armijos Vilniaus garnizono vadas Vladimiras Uschopčikas, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui skirta 12 metų nelaisvės.

Su paskelbtu nuosprendžiu nesutinka nei prokuratūra, nei advokatai. Prokuratūra teigė, kad prašoma bausmes šiek tiek sugriežtinti.

Advokatų nuomone, būtų gerai, kad bylą peržiūrėtų ir aukštesnės instancijos teismas. Yra manančiųjų, kad kariai tik vykdė įsakymus ir jų veiksmus turi vertinti karinis tribunolas.

Nukentėjusiaisiais šioje byloje pripažinti beveik 700 asmenų, liudytojais apklausti maždaug tūkstantis žmonių.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Vasara Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI