Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Lietuvoje nustatytas afrikinis kiaulių maras

ELTA 2015.09.08 13:45

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje afrikinis kiaulių maras (AKM) užregistruotas mažame kiaulių ūkyje Jonavos rajone, Kulvos seniūnijoje, Čičinų kaime.

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje afrikinis kiaulių maras (AKM) užregistruotas mažame kiaulių ūkyje Jonavos rajone, Kulvos seniūnijoje, Čičinų kaime.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai patvirtino AKM diagnozę kiaulės gaišenoje, pristatytoje iš šio ūkio. Iš viso čia laikytos trys kiaulės savo reikmėms.

Likusios 2 kiaulės buvo papjautos ir pristatytos tyrimams. Šis rajonas priskiriamas AKM užkrėstai teritorijai, kurioje jau anksčiau rasta šernų, užsikrėtusių šia liga. Čia nuolat vykdoma AKM stebėsenos programa.

„Aplink ligos židinį, 3 km ir 10 km spinduliu, nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. Jose pradėti kiaulių laikymo vietų patikrinimai, atliekami klinikiniai tyrimai, imami kraujo mėginiai. Čia laikomos kiaulės bus surašomos. Visos kiaulių laikymo vietos, kurios patenka į šias zonas, bus patikrintos veterinarijos gydytojų. Sprendimas dėl kiaulių skerdimo bus priimtas atsižvelgiant į epizootinės situacijos pasikeitimą“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Specialistas pabrėžia, kad gyventojams draudžiama išvežti kiaules ir kiaulieną iš aplink ligos židinį 3 km ir 10 km spinduliu nustatytų apsaugos ir priežiūros zonų.

2015 metais Jonavos rajone buvo paimti 367 šernų mėginiai, iš kurių 10 – iš gaišusių šernų, tačiau AKM jiems nenustatytas. Liga diagnozuota vienam Dumsių seniūnijoje sumedžiotam šernui. Iš kiaulių laikymo vietų šiame rajone šiemet paimti 814 mėginiai.

Iš viso šiais metais Lietuvoje paimta 5 761 šerno ir 12 956 kiaulių mėginių.

„Labai svarbu kiaulių laikymo vietose laikytis biologinio saugumo reikalavimų, termiškai apdoroti pašarus, užtikrinti pašalinių asmenų kontrolę ūkiuose, nes AKM plinta tiek Lietuvoje, tiek kaimyninėse šalyse. Liepos 31 d. Estijoje AKM patvirtintas net 3 kiaulių laikymo vietose. Vienoje iš jų buvo laikoma 1 186, kitoje – 478 ir trečiame ūkyje – 3 kiaulės. Estijoje tai jau 7 nustatytas AKM atvejis“, – teigė P. Bušauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi