Lietuvoje

2019.09.13 21:23

„Lietuvos gerovei“ frakcijos gimimo užkulisius atskleidęs Butkevičius: įkūrimas man buvo didelė staigmena

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“2019.09.13 21:23

Rudens Seimo sesija prasidėjo nuo žinios apie vienos frakcijos žlugimą ir kitos susikūrimą. Ketvirtadienį parlamente oficialiai įregistruota nauja frakcija „Lietuvos gerovei“, kurios pagrindą sudaro iš „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos šią savaitę arba šiek tiek anksčiau pasitraukę nariai. Tarp 7 frakcijos narių tik vienas – ne iš „Tvarkos ir teisingumo“. Tai Algirdas Butkevičius, palikęs Seimo Socialdemokratų darbo frakciją. Su juo LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ kalbėjosi žurnalistė Nemira Pumprickaitė.

– Kokios priežastys jus privertė palikti Socialdemokratų darbo frakciją?

A. Butkevičius: Socialdemokratų darbo frakcija žinojo, kad paliksiu ją, daug anksčiau. Priežastys buvo kelios. Pirma, kada mes atsiskyrėme nuo Socialdemokratų partijos, mes, keli Seimo nariai, kurių pavardžių nenoriu įvardyti, įkalbinėjome kolegas nekurti naujos partijos ir toliau dirbti su G. Palucku bei su kitais „socdemais“, esančiais Seime. Sakėme, vis tiek susijungsime, grįšime į tą partiją ir Seimo rinkimuose dalyvausime kartu. Kadangi mano nuomonei tuo metu nebuvo pritarta ir buvo priimtas kitas sprendimas – jie sukūrė partiją. Į partiją nestojau, bet aiškiai pasakiau, kad mūsų keliai, bėgant laikui, tikriausiai išsiskirs. Buvau paprašytas tiek buvusio frakcijos seniūno A. Palionio, dabartinio žemės ūkio ministro, tiek ir kitų kolegų, kad iki Europos Parlamento, prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimų, nedaryčiau tokio žingsnio, nes gali būti traktuojama, kad esu vos ne kažkoks griovėjas. Tą patį buvome sutarę ir su ministru pirmininku S. Skverneliu. Po rinkimų aiškiai pasakiau, kad rudenį, kada prasidės nauja sesija, bet ne pirmą, o gal antrą arba trečią savaitę, tikrai išeisiu į Mišrią frakciją, nes apsisprendžiau Vilkaviškyje dalyvauti kaip nepriklausomas Seimo narys. Naujosios frakcijos įkūrimas man buvo irgi didelė staigmena. Praėjusią savaitę, ketvirtadienį, ponas P. Čimbaras atsivedė kai kuriuos „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narius ir sako: „Kuriame naują frakciją.“

– Kuris vėliau į tą frakciją nenuėjo. Jis prašė ministro kėdės, o jam nedavė – čia tiesa?

A. Butkevičius: Ne. Tuo metu, kada vyko pokalbis, tikrai neprašė, ir iki šios dienos nežinau priežasčių. Bet galiu pasakyti, iš mūsų kabineto išsiskirstėme [su mintimi], kad jokios frakcijos nekuriame. Buvau stipriai nustebęs, ypač dėl kolegos R. Žemaitaičio pasisakymų ir kaltinimų netgi man. Pirmadienį susitikome vėl mano kabinete. Buvo susirinkę ir iš Darbo frakcijos, ir iš Mišrios frakcijos kai kurie Seimo nariai – nebuvo jokio susitarimo. Net negalvojau, kad bus sukurta nauja frakcija ir ketvirtadienį įregistruota. Kai frakcijos nariai išstoja iš jos ir nesukuria naujos, jie tampa Mišrios frakcijos nariais, kuo aš planavau tapti kitą savaitę. Kita priežastis – nariai, antradienį išstoję iš frakcijos „Tvarka ir teisingumas“, tapo Mišrios frakcijos nariais, tik gal dar praktiškai nebuvo patvirtinti. Aš įsipareigojau ministrui pirmininkui S. Skverneliui, kada mes kalbėjomės birželio ar liepos mėnesį, kada baiginėjosi sesija, kad išliksiu daugumoje, nesvarbu, kokioje būsiu frakcijoje. Buvo duotas tvirtas žodis, apkalbėjome netgi rudens plenarinę sesiją, kai kuriuos bendrus, gal net politinius, tikslus, bet gyvenimas kai kada atneša tam tikrų netikėtumų. Bet savo žodžio laikausi, ir kada buvo pasiūlyta stoti į naują frakciją, iš karto uždaviau klausimą, ar šita frakcija bus valdančiojoje daugumoje. Kada buvo atsakyta, kad bus valdančiojoje daugumoje, pasakiau, kad man geriau tada būti toje naujoje frakcijoje negu Mišrioje, kur nežinau, ką jie ten veikia.

– Jūs, būdamas Socialdemokratų darbo partijoje, buvote pozicijoje su valdančiaisiais ir dabar, nuėjęs į naująją frakciją, irgi esate su valdančiaisiais. Tai kas pasikeitė?

A. Butkevičius: Pasakyti atvirai? Atvirai pasakius, buvau siūlomas ministro pirmininko bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovų į tam tikras atsakingas pareigas, kur galiu save labiau išreikšti kaip ekonomistas. Buvo siūloma Ekonomikos komiteto pirmininko postą užimti. Man tai labai priimtina, nes ir šiomis dienomis važinėju į pasaulinio lygio ekonomikos forumus, pavyzdžiui, neseniai buvo Nur Sultane, kurį amerikiečiai ir britai, ekonomikos Nobelio premijos laureatai moderuoja. Žinote, kas man buvo pasakyta? Kad Butkevičius nėra „socdarbiečių“ partijos narys, jam durys visur yra uždarytos, aš – gerai, pakentėsime, palauksiu. Atsirado tam tikras stiprus ignoravimas mano adresu, nors aš tokių metodų niekada netaikau. Tai pasakiau: „Jeigu nenorite manimi pasinaudoti, mano žiniomis ir patirtimi, tai ar galima būti vienoje komandoje kartu?“

– Iš kitos pusės galima pasakyti, kad jūs tiesiog norėjote užimti aukštesnį postą ir todėl perėjote?

A. Butkevičius: Nesiveržiu. Buvau visur kviečiamas: ir į vieną komitetą, ir į kitą, galėjau, pavyzdžiui, ministrui pirmininkui paskambinti ir sakyti: „Dirbome vienoje Vyriausybėje, gal galėčiau eiti kažkokias pareigas...“ Niekada to nedariau ir nedarysiu.

– Kokias dabar viltis siejate su nauja frakcija be to, kad galite turbūt jau užimti kažkokį postą, ir jums durys nebus uždarytos?

A. Butkevičius: Šioje frakcijoje būsiu, tikiuosi, kitame komitete ir tikrai nesiveržiu į jokį postą. Noriu būti arba Ekonomikos komitete, arba Biudžeto ir finansų komitete – visi makroekonominiai rodikliai, kurie yra dabar pristatomi Lietuvoje, jau šiandien mano išnagrinėti.

– Tikitės gauti pirmininko postą?

A. Butkevičius: Niekada nereikalausiu ir neprašysiu užimti posto, bet, dalyvaudamas komiteto posėdžiuose, tikrai galiu išsakyti savo nuomonę, nes matau, kad jau prasidėjo daug spekuliacijos su socialinės programos įgyvendinimu. Yra sukurtas socialinis modelis, apimantis lyg 38 įstatymus, kurie buvo priimti praėjusios Vyriausybės dėl pensijų indeksavimo...

– Labai gerai, kad apie tai pradėjote kalbėti. Kaip tik norėjau klausti, ar manote, kad šita valdančioji koalicija gerina gyvenimą Lietuvoje? Ar pritariate tam, kas vyksta su mokesčių reforma, pensijomis, sveikatos apsauga, švietimu?

A. Butkevičius: Kiekvienas politikas nori Lietuvos gyventojams gyvenimą pagerinti, ypač kalbant apie socialines išmokas. Bet turime suprasti vieną pagrindinį dalyką – tai padaryti galima arba populistiniu keliu, arba racionaliai priimant sprendimus, įvertinus valstybės finansines galimybes. Kur mano nuomonė nesutapo? Balsavau prieš mokesčių reformą, nes NPD taikymas buvo išplėstas per daug dideliam spektrui žmonių, dirbančių mūsų darbo rinkoje. Mano noras buvo, kad NPD nebūtų taikomas tiems, kurie gauna 2 vidutinius darbo užmokesčius. Gal apsiribokime dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymo tiems, kurie gauna iki vieno vidutinio darbo užmokesčio arba truputį daugiau – iki 1 100 eurų. Jiems neapmokestinamąjį pajamų dydį galėsime taikyti didesnį, bet mes sutaupysime apie 120 mln. eurų per metus, kuriuos galėsime nukreipti į viešąjį sektorių. Bet buvo padaryta, kad NPD taikomas didesniam sluoksniui dirbančių žmonių, manau, savotiškas liberalusis principas pritaikytas.

– Mokesčių sistema jums nepatiko ir balsavote prieš ją. Dėl švietimo ir sveikatos – kurios grandys Vyriausybėje šiandien jums atrodo pačios silpniausios?

A. Butkevičius: Šiandien pačios silpniausios, manau, dėl to, kad neturime švietimo ir sveikatos apsaugos reformų.

– Šitos 2 ministerijos?

A. Butkevičius: Tai ne tik ministerijos. Labai dažnai mėgstame palyginti: Estijoje, matote, vidutinis atlyginimas ir pensijos didesnės, bet kai pasakai, kad Estijoje reformos švietimo, sveikatos apsaugos ir kitose srityse įgyvendintos prieš 10–12 metų, tai tada diskusija beveik nutrūksta.

– Esate šeštą kadenciją Seime. Norėčiau, kad įvertintumėte atmosferą, kurioje dirbate, nes visko matėte. Ar manote, kad Seimo pirmininku gali būti žmogus, kurio neremia jokia frakcija ir partija? Ar gali būti Seimo vicepirmininku žmogus, kuris yra pats sau vienas, neturi jokios frakcijos? Ar gali viena frakcija skolinti kitai savo žmones ir kažkaip migruoti? Kaip jums tai patinka?

A. Butkevičius: Man tikrai nepatinka. Nenoriu būti populistas ir kažkam pataikauti ir prisitaikyti – tokios situacijos Seime tikrai niekada nebuvo. Išgyvenome krizinius laikotarpius. Puikiai atsimenate, kada R. Paksas tapo premjeru, kada G. Vagnorius atsistatydino, ekonominiai sunkumai. Bet tie visi sunkumai buvo įveikti susitelkus pozicijai ir opozicijai, lyderiai – tiek Seimo pirmininkas, tiek ministras pirmininkas – visada kartu susėdę už stalo, pasikvietę žinių turinčių žmonių, spręsdavo tas problemas. Dabar situacija yra tokia: įsivaizduokite, kad valdančiosios koalicinės tarybos posėdžiai vyksta be Seimo pirmininko... Jeigu jie nesutarė, santykiai negerėjo, įtampa atsirado, ir jie neranda bendro sutarimo tolimesniame darbe, tai turi tikrai išsiskirti – vienas arba kitas. O kova visiškai neatneša naudos politiškai jiems, kaip asmenims, – tą pamatysime vėliau, kartu visuomenė vertina, kad Seime chaosas.

– Kas turi prisiimti didesnę atsakomybę – valdančiosios frakcijos svarbiausias žmogus ar Seimo pirmininkas, ar dar kas nors?

A. Butkevičius: Žinote, visada rekomenduojama spręsti problemas susėdus už stalo, ir pirmiausia kyla klausimas, ar vienas kitą nori išgirsti, ar supranta, kad elgiasi neteisingai ir kad visuomenė dėl to tikrai nukenčia...

– O jie nesupranta, jūsų manymu?

A. Butkevičius: Neturiu atsakymo.

– Bet vis dėlto esate šitos koalicijos narys ir sakote, kad būsite su ja, nepasitrauksite iš valdančiųjų. Nesijaučiate padaręs klaidą, kai teko pačiam pasitraukti iš partijos, kad ta partija suskilo ir dabar esate koalicijos narys, o partija už borto?

A. Butkevičius: Nenoriu teisintis arba verkšlenti. Galiu pasakyti, dėl kokių priežasčių priimtas toks sprendimas – ministro pirmininko ir R. Karbauskio prašymas užtikrinti stabilumą Lietuvoje.

– Nesigailite, kad ėmėtės tokių žingsnių?

A. Butkevičius: Ar gailėsiuosi, ar ne – nuo to niekas nepasikeis. Tikėjausi, kad šita dauguma susikonsolidavusi pasitelks politikus, turinčius patirtį, įgytą Lietuvoje, ir kartu išspręs tuos klausimus. Šito nėra.

Dienos tema. Prie naujosios frakcijos „Lietuvos gerovei“ prisijungęs Algirdas Butkevičius: jaučiau stiprų manęs ignoravimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt