Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.12 17:11

Po LRT tyrimo Valstybės kontrolė imasi NT audito: įpareigojo savivaldybes skaičiuoti savo turtą

Valstybės kontrolė kartu su savivaldybėmis pirmą kartą imasi skaičiuoti, kiek šios turi nekilnojamojo turto. LRT tyrimas atskleidė Neringos savivaldybės kai kurių valdančiosios koalicijos politikų įsuktą verslą pusvelčiui gautus savivaldybės butus pernuomoti poilsiautojams brangiausiomis kurorto kainomis.

Pusšimčiai neringiškių laukiant socialinio būsto, mažiausiai penki su meru ir socialdemokratų partija susiję asmenys pusvelčiui iš savivaldybės išsinuomojo butus ir dalis juos pernuomojo Nidos poilsiautojams, tokią padėtį atskleidė LRT tyrimas. Kuris, pasak Valstybės kontrolieriaus, buvo paskutinė vinis, kad taip toliau tęstis nebegali.

„Žiniasklaidos pateikti šie skaudūs ir ciniški atvejai mūsų kurortuose, be abejo, buvo tikrai lemtingas lašas, kuris mus visus dar labiau suvienijo. Sakėme, kad nebereikia tobulinti plano, einame kažką daryti“, – LRT TELEVIZIJAI sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Valstybės kontrolės įstaiga su beveik visų savivaldybių kontrolės ir audito tarnybomis pasirašė susitarimą atliktį savivaldybių nekilnojamojo turto auditą.

Jos valdo didžiausią nacionalinio nekilnojamojo turto dalį – apie 63 procentus, skirto savivaldos funkcijoms atlikti, todėl turi būti racionaliai tvarkomas ir naudingas visuomenei. Tačiau ne visos savivaldybės žino, kiek valdo nekilnojamojo turto, ar visą naudoja, ar teisėtai perduotas panaudos gavėjams.

Pavyzdžiui, pagal priklausančių statinių plotą tenkantį gyventojų skaičiui, nedidelės Druskininkų, Visagino savivaldybės pirmauja. Tačiau neturi valdymo strategijos, nes apie turtą žino ne viską.

„Kam jis naudojamas, ar tikrai naudojamas, ar jis toks reikalingas“, – aiškina Druskininkų savivaldybės kontrolierius Sigitas Valentukevičius.

„Miestas buvo statytas tikintis, kad jis bus daug didesnis, augantis. Beveik ketvirtadalį gyventojų miestas yra praradęs, o viešieji pastatai yra likę. Yra kelios mokyklos, kurios yra užkonservuotos, jos nenaudojamos“, – supažindina Visagino savivaldybės kontrolierius Imantas Umbražiūnas.

Valstybės kontrolierius sako, gali būti apskritai neapskaityto turto. Ir tai gali paaiškėti atlikus auditą.

„Nekilnojamo turto rinka yra taip pat verslas ir valstybė įsivertinusi, žinodama, ką turi, privalo pasidaryti labai gerą, detalų planą, išsidėlioti jį laike. Tai, kad mes tris dešimtmečius buvome apleidę, nereiškia, kad dabar per savaitę galime kažkokį turtą pradėti pardavinėti. Plano reikia labai gero, bet to plano neįmanoma padaryti, jei mes apskritai nežinome, kiek ir kokio jo turime“, – mano A. Dulkys.

Valstybės kontrolės ir savivaldybių kontrolierių turto audite kol kas nedalyvauja dvi savivaldybės – Pagėgių ir Šilalės. Jų kontrolės ir audito tarnybose esą dirba po vieną žmogų, todėl neturi galimybių įvertinti priklausančio turto.

Plačiau – nuo 12.50 min.:

Žinios. Zimbabvė atsisveikina su ilgus metus šalį valdžiusiu prezidentu Robertu Mugabe
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi