Lietuvoje

2019.09.12 14:10

Seimas pritarė Nausėdos siūlymui atleisti Apeliacinio teismo teisėjus Jucį ir Guriną

komitetas pritarė Laužiko atleidimui
Dainora Karklytė, Paulina Levickytė, ELTA2019.09.12 14:10

Seimas antradienį slaptu balsavimu nusprendė atleisti Apeliacinio teismo teisėjus Kęstutį Jucį ir Konstantiną Guriną.

K. Jucio atleidimui pritarė 66 Seimo nariai, 2 parlamentarai buvo prieš, susilaikė 12. K. Jucys pasiprašė atleidžiamas pats.

K. Gurino atleidimui dėl teisėjo vardo pažeminimo pritarė 65 Seimo nariai, 2 parlamentarai buvo prieš, 11 susilaikė.

Prieš balsavimą Seime parlamentaras Vytautas Bakas ragino kolegas pradėti korupcijos byloje įtariamų Aukščiausiojo ir Apeliacinio teismų teisėjų apkaltos procesą, o ne atleisti juos dėl vardo pažeminimo.

„Priimdami šitą nutarimą, tikrai vykdome ne tautos valią ir ne Konstituciją. Pagal Konstituciją Seimas turėtų surengti apkaltą. Vykdome net ne savo valią, o įgyvendiname planą, mano nuomone, kuriuo siekiama lokalizuoti teisėjų korupcijos skandalą, kuo greičiau nukreipti nuo jo dėmesį. Mums siūloma teismų sistemos gangrena, eroziją gydyti vitaminais, kuomet reikia mažu mažiausiai antibiotikų (...) Kviečiu kolegos nelaužyti Konstitucijos“, – kvietė Seimo narius nebalsuoti V. Bakas.

Tuo tarpu Stasys Šedbaras teigė, kad palaikys prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvą atleisti teisėjus dėl teisėjų vardo pažeminimo. Kita vertus, parlamentaras pažymėjo, kad dėl tokios atleidimo procedūros teisėjai turės galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Palaikysime prezidento iniciatyvą, nes teisėjo vardo pažeminimas be abejo yra (...) Yra tam tikro rizikos. Kolegos teisėjai, kuriuos atleisime už pareigūno vardo pažeminimą kreipsis į teismus. Jeigu nueis iki Konstitucinio Teismo ir bus priimti kitokie sprendimai, mes iš tiesų būsime pasielgę ne konstituciškai“, – teigė jis.

Seimas pirmadienį gavo K. Gurino pareiškimą, kad jis nepasinaudos teise dalyvauti Seimo posėdyje ir atkreipė parlamentarų dėmesį, kad jo, kaip apeliacinio teismo teisėjo, įgaliojimai pasibaigė šių metų rugpjūčio mėnesį.

Prezidentas G. Nausėda inicijavo visų 8 teisėjų, įtariamų korupcijos byloje, atleidimo procedūras.

Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad prezidentas, norėdamas atleisti iš pareigų teisėją, privalo gauti Teisėjų tarybos patarimą. Dėl abiejų teisėjų atleidimo iš pareigų prezidentas G. Nausėda iš Teisėjų tarybos patarimą gavo.

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai atleidžiami prezidento, tačiau atleidimui reikia gauti Seimo pritarimą.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė Laužiko atleidimui

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, vadovaujamas „valstietės“ Agnės Širinskienės, pritarė Egidijaus Laužiko atleidimui iš Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų.

„Komitetas pritarė nutarimui atleisti poną Laužiką iš užimamų pareigų, pažeminus teisėjo vardą“, – po komiteto posėdžio sakė A. Širinskienė.
Ji nepanoro atskleisti, ar sprendimas buvo priimtas vienbalsiai.

Teisėjų taryba, reaguodama į ankstesnius prezidento Gitano Nausėdos dekretus, kuriais prašyta patarti dėl teisėjų atleidimo, rugpjūčio 9 d. patarė šalies vadovui inicijuoti teisėjų, tarp jų ir E. Laužiko atleidimo procedūrą, jam savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą.

Prieš rugpjūčio pabaigoje vykusios neeilinės Seimo sesijos posėdį buvo gautas Aukščiausiojo Teismo teisėjo E. Laužiko prašymas, kad jo atleidimas Seime būtų svarstomas dalyvaujant jam bei jo advokatui Mindaugui Dūdai.

M. Dūda Seime teigė, kad teisėjo atleidimo procedūra Seime – neteisėta. Pasak advokato, Konstitucijoje numatoma, kad dėl teisėjo atleidimo, pažeminus teisėjo vardą, pagal Teismų įstatymo 83 str. už teisėjo vardą žeminantį poelgį teisėjas drausmine tvarka atsako Teisėjų garbės teisme.

E. Laužikas yra įtariamasis korupcijos byloje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.