Lietuvoje

2019.09.12 11:35

Už borto Žemaitaitį palikę Seimo „tvarkiečiai“ ragina jį atsisakyti posto, šis – traukia juos per dantį

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.12 11:35

Ketvirtadienį Seime susikūrė nauja frakcija „Lietuvos gerovei“. Jos pamatas – „tvarkiečiai“, tačiau „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis liko už borto. Buvę kolegos jį ragina trauktis iš Seimo vicepirmininko posto, tačiau R. Žemaitaitis to daryti neketina tol, kol nepalieps valdančioji dauguma.

Kalbėdamas su skirtingų žiniasklaidos priemonių atstovais Seime R. Žemaitaitis kalbėjo besidžiaugiantis galėjęs papusryčiauti su vaikais ir nuvežti juos į mokyklą. Taip pat teigė, kad jau įregistruoti du nauji galimi „Tvarkos ir teisingumo“ pavadinimai.

– Jūsų buvęs kolega Vytautas Kamblevičius išreiškė viltį, kad pats atsistatydinsite iš Seimo vicepirmininko posto, – žurnalistai Seime klausė R. Žemaitaičio.

– Tai yra jo valia.

– Atsistatydinsit?

– Nematau kol kas tam pagrindo. Yra koalicinė sutartis pasirašyta su partija, yra aptartos visos pozicijos. Jeigu koalicijoje mes nuspręsime, kad vis dėlto reikia šito dalyko, tai ir padarysime. Turi spręsti koalicija.

– Jūs šiuo metu esate be frakcijos. Galbūt ketinate jungtis prie „valstiečių“?

– Tikrai ne, kol kas niekur.

– Ką darysit?

– Bent šią savaitę, tai tikrai pusryčiausiu su vaikais. Džiaugiuosi, kad šiandien ryte nereikėjo 7 val. važiuoti į darbą, masažuoti buvusius kolegas, paruošti juos prieš darbotvarkę, o galėjau su vaikais papusryčiauti ir į mokyklą atvesti. Tai tikiuosi, kad ateinančias dvi savaites tą sėkmingai darysiu, o spalio pirmą savaitę su vaikais trims-keturioms dienoms išvažiuosiu pailsėti.

– Bet jūs esate vienas balsas Seime. Ar galite būti Seimo vicepirmininku?

– Šiandien Viktoras Pranckietis yra balsas, Seimo pirmininkas.

– V. Kamblevičius sako, kad jūs kalbėjote, jog V. Pranckietis turi pasitraukti, nes jis niekam neatstovauja.

– Taip. Sakiau tą. Matyt, mano geram bičiuliui Vytautui irgi fazės veikia. Yra paprastas dalykas – koalicinis pasirašymas. Pagal koalicinį pasirašymą Seimo pirmininko postas atitenka „socialdarbiečiams“. Seimo vicepirmininkas atiteko partijai „Tvarka ir teisingumas“. Ne frakcijai, o partijai. Būtų gerai, kad kolegos pradėtų skaityti dokumentus.

– Kada partijos valdyba rinksis spręsti dėl frakciją palikusiųjų narystės?

– Mes kitą savaitę renkamės. Yra užregistruoti du partijos pavadinimai, yra užregistruotas prekinis ženklas. Gruodžio mėnesį turi būti kongresas ir jame turime nuspręsti, ar visa partija keičiamės kartu su pavadinimu, su prekiniu ženklu, herbu ir visa heraldika, ar, tai kas buvo pasakyta taryboje, kad kuriame naują politinę jėgą.

„Tvarka ir teisingumas“ per paskutinius dvejus ar trejus metus, kai reikia man asmeniškai, kaip partijos pirmininkui, atstovėti už visus nusikaltimus, kurie buvo padaryti ir jie vis lenda, ir lenda. Ne paslaptis, kad ir tos frakcijos susikūrimas – vienas iš tokių epizodų. Dar vyksta keletas ikiteisminių tyrimų, su dabartiniu vienu Seimo nariu, kuris galėjo pasinaudoti valstybės pinigais, siekiant sau asmeninės naudos.

Žinau tą grėsmę ir tą baimę. Kodėl aš visada turiu žiniasklaidoje, kaip partijos pirmininkas, eiti ir ginti žmones, kurie pridarė daug bėdos? Aš pakankamai jaunas žmogus, matau gerą viziją, gerą Lietuvą.

– Mesit juos lauk?

– Tikrai nematau šiandien galimybės, kad juos mesti ar kerštauti. Jie patys sąmoningi, supranta, ką jie padarė. Mūsų įstatuose aiškiai pasakyta, kad partijos nariai priklauso frakcijai „Tvarka ir teisingumas“ ir turi būti tokia frakcija. Pakankamai didelis, grubus pažeidimas, nes trys partijos nariai prisidėjo prie kitos frakcijos. Keistas darinys, dar keistesnis pavadinimas.

<...>

– Ar nebijot, kad šitie atskilę kolegos imsis veiksmų, rinks parašus interpeliacijai?

– Jeigu valdančiojoje koalicijoje bus sutarimas, kad reikia užleisti šitą postą, aš tą pačią dieną tą padarysiu. Esu per jaunas žmogus, kad taip laikyčiausi posto. Dar tik 37 metai, viskas prieš akis, postų bus dar ne vienas. Reikia viską daryti sąmoningai. Aš laikausi koalicinio susitarimo.

– Jūs kalbėjote su R. Karbauskiu. Ką aptarėte?

– Buvo kalbėta apie tai, kokia yra situacija, dėl bendradarbiavimo frakcijos. Praėjusių metų rugsėjį panašioje situacijoje buvome mes, pasirašėme frakcijinį susitarimą. Peržiūrėjome, kokios kvotos. Sutarėme, kad negali būti naikinamos vienos ar kitos kvotos, kai atsiranda nauja frakcija. Žinome, kad visi naujos frakcijos nariai palaikydavo Vyriausybę ir valdančiąją daugumą. Nieko naujo neįvyko.

Reikia derėtis. Postai dalinami pagal kvotas. Yra Seimo statutas, kiek frakcija turi narių, taip postai yra dalinami. Partija „Tvarka ir teisingumas“, kartu frakcija, turėjome galimybę turėti vieną pirmininką arba vieną pavaduotoją komitetuose, vieną komisijos pirmininką, vieną delegacijos. Šiandien turime kvotų šiek tiek daugiau, turime Aplinkos apsaugos komiteto pirmininką, kaip ir kvotą iš komitetų patenkinom, bet turim Sveikatos reikalų komiteto pavaduotoją, turi Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotoją. Viena kvota yra „valstiečių“ sąskaita, kadangi jie atsisakė ir užleido mums, o mes kitoje komisijoje užleidome Vidai Ačienei.

Mano, kad R. Žemaitaitis turi trauktis

Taip pat ketvirtadienį su žurnalistais kalbėjęs naujos frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas Vytautas Kamblevičius teigė, kad buvo vienintelis kandidatas, norėjęs tapti frakcijos seniūnu. Jis kalbėjo, kad jei kas nors pareikš norą prisijungti prie naujos frakcijos, jos nariai balsuos dėl kandidatūros.

Kalbėdamas apie R. Žemaitaitį, V. Kamblevičius sakė: „Remigijus parodė aukštą sąmoningumą ir mokė visose laidose, kad V. Pranckiečiui reikia išeiti iš Seimo pirmininko posto, sakė, kad jis nekompetentingas, netvirtas politikas, ne komandos žmogus, tai Remigijus, po šitų įvykių, pats išeis.“

Anot V. Kamblevičiaus, derybų dar nebuvo, todėl neaišku, į kokius postus taikysis jo vadovaujama frakcija, bet sakė, kad visus variantus svarstys, nors teigė, kad postų nereikalauja. Tiesa, jei duos postų – ims.

„Mūsų koalicijos partneriai pamatys, ko mes verti, ras su mumis bendrą kalbą“, – sakė V. Kamblevičius ir teigė, kad svarstys, kokie frakcijos nariai galėtų užimti postus.

V. Kamblevičius teigė, kad pirmadienį šaukiamas partijos valdybos posėdis, kuriame bus aptariami svarbiausi šios savaitės klausimai. Tačiau frakciją palikęs politikas teigė pykčio užantyje nelaikantis. Tiesa, jis sakė, kad kol kas neaišku, ar bus keliamas R. Žemaitaičio vadovavimo partijai klausimas.

„Po jo pareiškimų apie V. Pranckietį, atėjo laikas, padaryti tai pačiam“, – sakė V. Kamblevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt