Lietuvoje

2019.09.11 16:19

Monkevičius apie etatinį mokytojų darbo apmokėjimą: estai gali to mums pavydėti

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.11 16:19

„Estai to gali pavydėti“, – apie etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį sakė su parlamentine socialdemokratų frakcija susitikęs ministras Algirdas Monkevičius. Apie švietimo bėdas kamantinėjamas ministras sutiko, kad problemų yra, bet teigė, kad bandoma jas spręsti.

Su socialdemokratų frakcija susitikęs švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius sulaukė klausimų ir apie švietimo problemas, ir apie neseniai po ministerijos stogu priglaustą sporto sektorių.

Apie etatinį mokytojų darbo užmokestį paklaustas ministras teigė, kad modelio įvedimas buvo reikalingas žingsnis: „Estai to gali pavydėti ir patys tai sako.“ Tiesa, jis neneigė, kad modelio įvedimui buvo galima pasiruošti geriau, tačiau teigia, kad nereikėtų blaškytis.

Ministras A. Monkevičius kalbėjo, kad su profesinėmis sąjungomis baigė kolektyvinės sutarties atnaujinimą, prie to prisijungė ir mokyklų vadovų asociacija. Ministras teigė, kad etatinio įvedimas priklauso ir nuo to, kaip jį įgyvendinti sugeba pačios mokyklos. Anot jo, kai kurios mokyklos yra sėkmės pavyzdžiai, tačiau yra ir tokių, kurioms reikia smarkiai pasitempti.

„Norime dirbti regionuose. Ne kaip gaisrų gesintojai <...>, o kad surinkę informaciją galėtume tai tinkamai įgyvendinti savivaldybių lygmenyje. Bandome įgyvendinti šitą modelį, jis perspektyvus, bet jį reikės tobulinti“, – socialdemokratams teigė A. Monkevičius.

Socialdemokratė Raminta Popovienė kalbėjo, kad išlieka neaiškumas, kaip mokytojų veiklą reglamentuoti mokinių atostogų metu. A. Monkevičius pripažino, kad šiuo klausimu dar trūksta aiškaus susitarimo.

Ji taip pat kalbėjo, kad etatinio „buhalterija“ yra sudėtinga: „Kalbantis su pradiniu klasių mokytojais neaišku, kodėl mokytojai, kurie turi pilnas pamokas, pilną komplektą pamokų ir turi 0,98 etato. Kyla klausimas, kokio tai sudėtingumo buhalterija.“ Anot jos, tokį krūvį turintys mokytojai nerimauja ir dėl savo stažo, pensijos.

ŠMSM vadovas teigė, kad tokių problemų nėra ten, kur laikomasi ministro tvarkos, o mokyklos vadovas nebijo viešumo ir kalbasi su bendruomene.

ŠMSM Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas kalbėdamas apie tai, kad pradinių klasių mokytojai neturi pilno etato, sakė, kad etatas pradinių klasių mokytojui sudaromas dirbant 700 ir daugiau kontaktinių valandų per metus, kitaip tariant bent 20 valandų per savaitę. Jis negalėjo paaiškinti, kodėl kai kuriose mokyklose susidarė R. Popovienės paminėta situacija, nes reikia žiūrėti į kiekvienos mokyklos padėtį atskirai.

„Mes tikrai norime gauti duomenis, norime dirbti su mokyklomis. Norime, kad vadovai nežaistų politinių žaidimų. Ar panaikinti etatinį ir grįžti prie senos sistemos? Tikrai ne“, – sakė ministras A. Monkevičius, pridurdamas, kad siekiama užkirsti kelią mokyklų vadovų piktybiškai daromiems pažeidimams.

Vadovų trūksta, bet tai – ne katastrofa

Be to, ministras teigė, kad imamasi spręsti mokyklų vadovų trūkumo klausimą. A. Monkevičius teigė, kad dabar veikiantis vadovų kadencijų ribojimo modelis sukuria daug problemų. Paklaustas, per kiek laiko bus išspręsta 300 mokyklų direktorių trūkumo problemą, ŠMSM vadovas teigė, kad nuleisti kartelės mokyklų vadovams negalima.

„300 tai nėra katastrofa, bet taip, tai bėda mokykloms, kuriose jų trūksta. Bet blogiau yra jei ateis netinkamas vadovas“, – teigė A. Monkevičius.

Ministras kalbėjo, kad vadovai turi būti bent minimaliai pasirengę vadovauti mokykloms, nes politiškai „prastumti“ direktoriai gali sukelti tik dar daugiau problemų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI