Lietuvoje

2019.09.11 15:07

Kurlianskis prisiminė susitikimą su Dailydka: aš buvau aš, pietūs buvo skanūs

atnaujinta 16.16
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.09.11 15:07

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį teisme liudijęs buvęs ilgametis akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovas Stasys Dailydka neneigė seniai pažįstantis koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį, tačiau šios pažinties nesureikšmino.

S. Dailydkos liudijimo teismui reikėjo dėl kelių politinės korupcijos bylos epizodų. Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis teisėsaugos kaltinamas kyšių davimu politikui Vytautui Gapšiui, kad šis siektų, kad S. Dailydka būtų paliktas AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo pareigose dar vienai kadencijai po 2016 m. Seimo rinkimų.

Teisėsaugos surinkti duomenys taip pat rodo, kad R. Kurlianskis prašė Europos Parlamento nario Antano Guogos nekritikuoti ilgamečio „Lietuvos geležinkelių“ direktoriaus S. Dailydkos.

S. Dailydka iš AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo pareigų atsistatydino 2016 metų gruodį, į valdžią atėjus Sauliaus Skvernelio Vyriausybei.

Liudydamas teisme S. Dailydka teigė buvusį „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį pažįstantis nuo 1997 m. Liudytojas teigė R. Kurlianskį pažįstantis nuo tada, kai pats dirbo draudimo bendrovėje, o R. Kurlianskis dirbo UAB „Mineraliniai vandenys“.

„Atsitiktinai susitikdavome, pabendraudavome“, – santykių su R. Kurlianskiu nesureikšmino S. Dailydka.

S. Dailydka teigė taip pat pažįstantis ir kitus kaltinamuosius byloje – buvusį „darbietį“ Vytautą Gapšį, eksparlamentarą Eligijų Masiulį, buvusius liberalus Šarūną Gustainį, Gintarą Steponavičių.

Papietauti kartu sutiko, tame nieko blogo neįžvelgė

Kaip skelbė 15min.lt, teisėsauga yra užfiksavusi 2016 m. sausį sostinės restorane „Steakhouse Hazienda“ vykusį R. Kurlianskio, S. Dailydkos ir bendrovės „Kauno tiltai“, kuri buvo koncerno valdomos nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Mitnija“ partnerė, valdybos nario Nerijaus Eidukevičiaus susitikimą. Per pietus buvo aptarinėjama, kaip pasiekti taikos sutartį byloje, kurioje „Kauno tiltai“ ir „Mitnija“ siekė prisiteisti papildomų pinigų iš „Lietuvos geležinkelių“, kad niekam nekiltų abejonių dėl „Lietuvos geležinkelių“ dosnumo konsorciumui.

Trečiadienį teisme buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas S. Dailydka teigė, kad pretenzijos ginče siekė apie 10 mln. Eur, bet teisme ši suma sumažėjo. Anot liudytojo, „Mitnija“ priklausė konsorciumui, kuris siekė išsikovoti pinigų iš „Lietuvos geležinkelių“, tačiau R. Kurlianskio ryšio su „Mitnija“ jis nenurodė.

S. Dailydka, teisme paklaustas, apie pietus su R. Kurlianskiu ir N. Eidukevičiumi, tvirtino, kad jį papietauti 2016 m. sausį pakvietė N. Eidukevičius.

„Jis tiesiog mane pakvietė papietauti. Nemačiau tame nieko blogo ir nieko draudžiamo, tai sutikau“, – teigė S. Dailydka.

Traukėsi, nesitikėdamas politinio palaikymo

S. Dailydka, teisme paklaustas, kodėl 2016 m. pasitraukė iš AB „Lietuvos geležinkeliai“ generalinio direktoriaus pareigų, iš pradžių užsiminė, kad jau buvo vyresnio, beveik pensinio amžiaus.

„Nebandžiau savo sveikatos sąskaita likti poste ir išėjau“, – akcentavo S. Dailydka.

Be to, S. Dailydka pripažino, kad pasikeitus valdžiai, jis nesitikėjo politinės paramos.

„Žinojau, kad įmonės vadovas turi turėti politinį palaikymą. [...] Aš, būdamas socialdemokratu, netikėjau, kad mane palaikys kita politinė jėga, kuri laimėjo rinkimus“, – tvirtino S. Dailydka.

Liudytojas teisme tikino jokio spaudimo – nei iš koncerno „MG Baltic“, nei iš kitų kaltinamųjų – dirbdamas AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovu, nepajuto.

Besibaigiant S. Dailydkos liudijimui, teisėja Nijolė Rimkienė paskelbė, kad kito teismo posėdžio metu bus perskaityti S. Dailydkos apklausos protokolai ir teisme bus išklausyti teisėsaugos fiksuoti pokalbių įrašai. Teisėja pažymėjo, kad į teismą buvo kviečiams ir N. Eidukevičius, tačiau su juo susisiekti nepavyko, jis į kvietimus nereagavo.

Teigė per pietus neatstovavęs „MG Baltic“

Trečiadienį po teismo posėdžio R. Kurlianskis žurnalistams teigė prašęs V. Gapšio kad šis siektų, kad S. Dailydka būtų paliktas AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo pareigose dar vienai kadencijai po 2016 m. Seimo rinkimų.

Kaltinamasis tvirtino, kad tuo visi įsitikins, kai bus pagarsinti teisėsaugos daryti pokalbių įrašai.

„Aš nieko V. Gapšio neprašiau. Išgirsite tai [...] ir pamatysite“, – teigė R. Kurlianskis.

R. Kurlianskis nepanoro detaliai komentuoti, kokie jo žodžiai yra užfiksuoti teisėsaugos įrašytuose pokalbių įrašuose.

„Aš tiesiog pasakiau teiginį“, – mįslingai užsiminė jis.

„Jeigu tikrai klausytų pokalbio, kurio pagrindu rašomas kaltinamasis aktas, tai iš tikrųjų kaltinamojo akto rašytojai turėjo prieš tai ausis išsiplauti, nes tame pokalbyje aš neprašau V. Gapšio, kad jis pasirūpintų S. Dailydkos likimu kitai kadencijai. Ir šiaip ausis sveika plauti yra“, – vėliau aiškino R. Kurlianskis.

R. Kurlianskis, paklaustas, ar 2016 m. pietų su S. Dailydka, įmonės „Kauno tiltai“ valdybos nariu N. Eidukevičiumi metu, atstovavo koncernui „MG Baltic“, tvirtino, kad taip nebuvo. Jis teigė atstovavęs sau pačiam.

„Aš buvau aš. Pietūs buvo skanūs. [...] Aš šiaip prisėdau prie dviejų žmonių pakalbėti“, – pažymėjo R. Kurlianskis.

Tiesa, R. Kurlianskis užsiminė, kad tuo metu, kai pietavo su S. Dailydka ir N. Eidukevičiumi, jam „Lietuvos geležinkelių“, „Mitnijos“ ir „Kauno tiltų“ ginčai buvo žinomi.

„Aš žinojau tą dalyką. Aš iki kažkurių metų buvau Vilniaus valdybos pirmininku ir, man atrodo, kai projektas prasidėjo, aš nebebuvau pirmininku“, – teigė R. Kurlianskis ir patikslino, kad tuo metu jis buvo įmonės „Mitnija“ valdybos pirmininkas.

Vis dėlto, jis kartojo, kad susitikime neatstovavo nei įmonės „Mitnija“, nei koncerno „MG Baltic“.

R. Kurlianskis tvirtino pažįstantis S. Dailydką dar seniau negu nuo 1997 m.

„Taip, pabendraudavome. Geri santykiai, normalūs santykiai. [...] Tokio kalibro žmogus, kaip S. Dailydka, jis dirba turbūt visuomet, kai nemiega. Aš kokius 20 metų irgi, kai nemiegodavau, tai visuomet dirbdavau“, – kalbėjo R. Kurlianskis.

R. Kurlianskis neneigė, kad S. Dailydką kvietė į savo 50-mečio šventę, tačiau apie tai komentuoti atsisakė, nes pabrėžė, kad tai yra jo asmeninis reikalas.

V. Gapšys taip pat neigė gavęs prašymą iš R. Kurlianskio siekti, kad S. Dailydka būtų paliktas AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovo pareigose dar vienai kadencijai po 2016 m. Seimo rinkimų. Kaltinamasis pažymėjo ir pats to nesiekęs. Jis teigė, kad vienos vakarienės su R. Kurlianskiu metu šis užsiminęs apie „Lietuvos geležinkelių“ vadovą, tačiau tai, pasak V. Gapšio, nebuvo prašymas.

„Mano jokios reakcijos nebuvo. [...] Kelis sakinius sakė turbūt vienu metu. Gal tuo metu užkandžiavau ką nors vakarienės metu“, – tvirtino V. Gapšys ir pridūrė, kad niekada su niekuo neaptarinėjo S. Dailydkos karjeros galimybių.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI