Lietuvoje

2019.09.10 22:16

Po LRT tyrimo Seimas domėsis Taikos vėliavos komitetu

Giedrius Vitkauskas, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.10 22:16

Po LRT tyrimo apie Taikos vėliavos komitetą, politikai suskubo teigti, kad negali kaskart savarankiškai įvertinti, kaip panašias organizacijas Rusija gali išnaudoti saviems tikslams. Tačiau drausti komitetui, pavyzdžiui, organizuoti konferenciją, nebus skubama. Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai žada pirmiausiai išklausyti Saugumo departamento informacijos apie galimas grėsmes. Valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neatmeta, kad šį klausimą nagrinės ir Seimo valdyba.

Prieš 4 metus Tarptautinio Taikos vėliavos komiteto prezidentė to meto Seimo vadovybei įteikusi Taikos vėliavą, kartu Lietuvą paskelbė Taikos Respublika. Taip buvo įvertintas indėlis skleidžiant Taikos kultūrą, kai Seimui įteisinus Pasaulio kultūros dieną, ši vėliava vis dažniau keliama miestuose ar mokyklose, gavusiose Taikos pavadinimus.

Viena tokių - Šiaulių Gegužių progimnazija, vėliavą gavusi taip pat 2015-aisiais. Direktorė sako, kad Taikos vėliavos komitetas pasirinko juos todėl, kad mokyklos veikla grindžiama humanistiniais principais, čia sustiprintas dailės ugdymas.

Tačiau LRT tyrimų skyriui paskelbus, kad Donecke vėliavos ženklas įgijęs kiek kitokią reikšmę, Seimo kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis neatmeta, kad galimas grėsmes teks svarstyti ir Seimo valdyboje.

„Tos paraleles čia galbūt šiek tiek keis ir Seimo valdybos sprendimas, nes iš tikrųjų kelti vėliavą, jeigu ji panaši arba ta pati vėliava, keliama prorusiškose šalyse, tai yra karinio konflikto šalyse su Ukraina, tai manau, kad tai nėra geras sprendimas. Galima pačią geriausią idėją paversti tokia abejotina, kai, pavyzdžiui, mes istorijų turime nemažai“, – įsitikinęs R. Karbauskis.

R. Karbauskis pabrėžia, kad, visų pirma, politikams informaciją apie grėsmes, jei tokios yra, turi pateikti saugumo tarnybos. Tik tada bus sprendžiama, ką daryti su Seime Algirdo Brazausko salėje saugoma Taikos vėliava, ar ji bus keliama balandį minint Kultūros dieną.

„Manau, kad kol kas tiesiog reikia dar atidžiai žiūrėti, labai atidžiai, galbūt dar kartą įsigilinti ir lygiai taip pat gal palaukti informacijos iš institucijų, tiesiog kokios rekomendacijos būtų dėl to“, – kiek atsargiau vertina TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Taikos vėliavos klausimas neatmetama bus nagrinėjamas ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Tokiu atveju bus prašoma saugumo departamento patarti ir kaip elgtis dėl kasmet parlamente organizuojamos komiteto konferencijos, kuri domina su Rusijos tarnybomis siejamus veikėjus.

„Kai jau bando Seime dalyvauti Rusijos ambasados darbuotojai... Per tai kažkas galbūt nori pareikšti šiokią tokią mintį, kuri galbūt atitiktų, sakykim, Rusijos pasaulėvaizdį, tai labai svarbu, kad organizatoriai turėtų, sakykim, saugiklius ir sugebėtų tuos dalykus kontroliuoti“, – tikina Seimo NSGK narys Laurynas Kasčiūnas.

Kariuomenės strateginės komunikacijos analitikė spėja, kad jei tarnybos būtų užfiksavusios priešišką Taikos vėliavos komiteto veiklą, apie tai politikai pirmieji ir sužinotų.

Auksė Ūsienė pabrėžia, kad visais laikais Rusijos dėmesys panašioms organizacijoms buvo apsimestinis, o šiuo atveju – tai labiau panašu į bandymą kompromituoti vėliavos ženklą.

„Mūsų tarnybos specialios. Jos, jeigu būtų kažkokia veikla, sakykim, aktyvesnė ar kažkas matytų, kad kažkas blogai vyksta, tai, manau, tikrai pradėtų stebėti tokias organizacijas. Šiuo atveju, aš labiau matyčiau bandymą kompromituoti šią organizaciją, siekiančią tikrai taikių tikslų. Ir reikšmė, kaip jie, na, sakykim, Donecke pristato, kad tai yra baltoji Rusija, Rusija ir Ukraina, rusų pasaulio idėjos, tai jos nėra naujos, jie apskritai tą idėją pristato prisidengdami taikos nešimu“, – pasakoja A. Ūsienė, Lietuvos kariuomenės vyriausioji analitikė.

Saugumo departamentas ataskaitose ne kartą pabrėžė Rusijos bandymą daryti įtaką per kultūrą ir nevyriausybines organizacijas.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Panorama. Nerami Seimo sesijos pradžia: subyrėjo „tvarkiečių“ frakcija, tačiau jau kuriasi nauja
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt