Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.10 14:47

Politologai: aplinkosaugos reikšmė ES auga, bet Sinkevičiaus įtaka bus ribota

atnaujinta 16.00

Politologai sako, kad Lietuvos atstovui Virginijui Sinkevičiui patikėta aplinkosaugos sritis Europos Sąjungoje (ES) pastaraisiais metais įgijo didesnę reikšmę, bet lietuvio įtaka Komisijoje bus ribota.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad klimato kaitos darbotvarkę patikėta formuoti įtakingam olandų politikui Fransui Timmermansui – būtent jo žodis daug lems, kiek atsakomybės gaus V. Sinkevičius.

„Tai bus labiau technokratinė nei politinė pozicija“, – BNS antradienį sakė politologas Tomas Janeliūnas.

Pasak jo, F. Timmermanso lyderystė gali būti naudinga, įvertinus nedidelę V. Sinkevičiaus patirtį, tačiau kartu tai reiškia, kad Lietuvos eurokomisaro pozicija turės mažesnį politinį svorį, labiau bus skirta konkrečių ES įsipareigojimų įgyvendinimui ir stebėjimui.

Politologas Ramūnas Vilpišauskas teigė, kad paprastai geidžiamiausi postai yra susiję su konkurencija, išorės prekyba, pinigų politika ar vidaus rinka, nes čia ES turi daugiausia kompetencijos.

Pasak jo, aplinkosaugoje ES galios yra ribotos, bet klimato kaitos aktualumas lemia, kad politiškai ši atsakomybė tampa svarbesne nei anksčiau.

„Atsakomybė politiškai svarbi, bet veikiausiai ta svarba bus priskirta Europos Komisijos vicepirmininko F. Timmermanso atsakomybėms, o Lietuvos deleguojamas kandidatas į komisarus turės tik dalį šios srities atsakomybės. Kol kas galima tik spėlioti, kokia ta dalis bus“, – BNS sakė R. Vilpišauskas.

Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala atkreipė dėmesį, kad V. Sinkevičiaus „portfelis patenka po vienu iš esminių prioritetų – žaliąja ekonomika“, o žuvininkystės klausimų aktualumą didina britų pasitraukimas iš ES.

„Kadenciją baigiančioje komisijoje šios srities komisaras turėjo nemažą svorį sprendžiant klausimus, susijusius su žuvininkystės politika - tai aktualu ir „Brexit'o“ kontekste, – taip pat su biologine įvairove. Veikiausiai panašaus tematinio spektro reikėtų tikėtis ir dabar, bet daug priklausys nuo santykio su vykdančiuoju viceprezidentu F. Timmermansu“, – BNS sakė jis.

Skeptišką poziciją V. Sinkevičiaus gauto posto atžvilgiu turi politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.

Anot jo, tai – natūralus visiškos politikos neturėjimo kovojant dėl postų Europos Komisijoje rezultatas.

„Ne dėl to, kad aplinkosauga nusivylimas, o dėl to, kad postas iš esmės reiškia ne komisaro, o komisaro pavaduotojo pareigas. Kalbėti apie tikrai svarbų Klimato kaitos ar žaliosios politikos portfelį nėra jokio pagrindo, nes jis teko F. Timmermansui“, – rašo M. Laurinavičius.

M. Laurinavičiaus teigimu, telieka palyginti komisaro pavaduotojo postą su kitais šiek tiek atitinkančiais dydi ir regioną: Latvija, Čekija, Slovakija, Kroatija – videprezidentai, Estija – Energetika.

„Jokio dubliuojančio viceprezidento“, – rašo apžvalgininkas.

Valstybės vadovai viešai išplatintuose pareiškimuose pasveikino V. Sinkevičiui patikėtas pareigas.

„Lietuvos remiamam kandidatui į eurokomisarus pasiūlyta viena iš prioritetinių naujosios Europos Komisijos veiklos sričių. Tokiu būdu jaunam politikui parodytas didelis pasitikėjimas, kurio reikės nenuvilti“, – sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

„Džiaugiuosi, kad Virginijui Sinkevičiui pasiūlytas išties svarbus bei reikšmingas portfelis. Kaip žinia, ateinančių 5 metų Europos Komisijos prioritetai bus klimato kaita ir skaitmenizavimas. Akivaizdu, kad aplinkos komisaro portfelis dabartinėje prioritetų dėlionėje tampa vienu iš svarbiausių“, – tikino premjeras Saulius Skvernelis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23