Lietuvoje

2019.09.10 14:10

Paaiškėjus Lietuvos gautam EK portfeliui – pirmosios reakcijos: pozicija stipresnė nei iki šiol

Navickas turi abejonių; atnaujinta 14.26
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.10 14:10

Antradienį paaiškėjo, kad Lietuvos deleguotam eurokomisarui Virginijui Sinkevičiui atiteko aplinkos ir vandenynų portfelis. Politiniai oponentai įžvelgia patirties stoką, o partiečiai sako, kad gautas portfelis – stipresnis nei turėtas iki šiol.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis džiaugėsi tokiu ekonomikos ir invacijų ministro V. Sinkevičiaus gautu portfeliu. Politikas teigė, kad tai labai svarbus postas, nes šis postas virš valstybių narių kompetencijų.

„Jeigu būtų švietimas ar sveikatos apsauga, tai būtų labai mažai galimybių iš Europos Komisijos kažką padaryti. Manau labai gera pozicija“, – teigė R. Karbauskis. Paklaustas, ar tikisi palaikymo V. Sinkevičiui Europos Parlamente, R. Karbauskis sakė, kad jaunas politikas su tokia charizma turėtų gauti palaikymą.

Be to, R. Karbauskis teigė, kad V. Sinkevičius turėtų nesunkiai „įeiti į aplinkosaugos temą“, nes ji artima LVŽS. Negana to, valdančiųjų lyderis sakė, kad V. Sinkevičius galėjo nesunkiai tapti aplinkos ministru ir Lietuvoje.

T. Tomilinas: tai dar stipresnis postas

LVŽS pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas sakė, kad V. Sinkevičiaus gautas portfelis yra itin svarbus. Pasak jo, tai suteikia plačią veikimo sritį.

„Pagal dabartinę komisijos sudėtį aš matau, kad tai yra pagrindinis Europos aplinkosaugos ministro postas. Manau, kad tai yra ypatingai reikšminga pozicija dėl dviejų aspektų. Pirmiausia, mums, kaip žaliesiems, tai yra svarbu, mes savo tapatybę stiprinsime per aktyvų ir progresyvų jauną komisarą.

Kita vertus, tai svarbu, nes ES teisė suteikia tam tikras išskirtines teises vienose srityse. Pavyzdžiui, aplinkosauga yra Europos reguliavimo sritis, ten, kur Europa turi daugiau galios, nei nacionalinė valstybė. Šiaip, aplinkosaugos politika gimė kaip bendra Europos politika, o ne nacionalinėje valstybėje“, – komentavo T. Tomilinas.

Jo teigimu, V. Sinkevičiaus gautas postas yra daug stipresnis nei Vytenio Andriukaičio iki šiol turėtas sveikatos ir maisto saugos eurokomisaro portfelis. Jis sakė manantis, kad toks portfelis ženkliai prisidės ir prie Lietuvos pozicijos stiprėjimo tarptautinėje erdvėje bei padės LVŽS tapti Europos žaliųjų partijos dalimi.

Paklaustas, ar mano, kad V. Sinkevičius gaus palaikymą Europos Parlamente, T. Tomilinas sakė, kad pažangių ir sumanių, tačiau jaunesnių nei 30 metų politikų nebuvo daug ir todėl, jo manymu, Lietuva turi pranašumą.

„Visi žinome švedės Gretos pavyzdį, kuri būdama moksleivė, sukėlė ant kojų visą pasaulį dėl klimato kaitos. Manau, kad Virginijaus pavyzdys, kaip jauno, bet labai daug pasiekusio žmogaus, bus teigiamai priimtas parlamente“, – sakė T. Tomilinas.

Patirties trūksta, bet potencialo yra

Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas komentavo, kad V. Sinkevičiui labiau būtų tikęs mokslo ir inovacijų portfelis, nes tai būtų tiesiogiai susiję su jo dabartine veiklos sfera, kurioje jis pasirodė gerai.

„O aplinkos portfelis, matyt, priderintas, kad tai žaliųjų atstovas, bet kiek čia jie žalieji, jie patys abejoja. Pasižiūrėjus į Karbauskio ar Gaižiūno automobilius, 6 litrų kubatūros, jie dar neskiria žalios spalvos, nuo kokios nors kitos.

Bet aš manau, kad jaunas ministras pajėgus susitvarkyti su tais iššūkiais, kurie didesni, sunkesni. Lieka vienas barjeras – Europos Parlamento debatai“, – komentavo E. Gentvilas.

Tiesa, jis pastebėjo, kad nors V. Sinkevičius jaunas ir gabus, aplinkos srityje jam trūksta patirties ir reikės dar labai daug ko mokytis. Pasak jo, jau seniau buvo matyti, kad Europos valstybės paskiria savo kandidatus į Europos Komisiją ir portfelį jie gauna nebūtinai pagal savo veiklos sritį.

„Retai kada sutampa su buvusia aiškiai išreikšta profesine veikla. Tenka nerti į gelmes ir nereikia stebėtis. Pavyzdžiui, politinė vadyba turi bendrus principus ir bet kurioje veikloje turi greitai perprasti“, – sakė politikas.

K. Navickas: jis teigė, kad aplinkosauga yra kliūtis verslui vystytis

Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas kalbėjo, kad gautas postas yra labai svarbus, tačiau suabejojo V. Sinkevičiaus tinkamumu dirbti už šią sritį atsakingu eurokomisaru.

„Kad Lietuva gavo šį portfelį – labai džiaugiuosi. Tai yra labai svarbus sektorius. Apskritai aplinkosaugos portfelis ir tema, ypač Europos kontekste, yra labai svarbu. O vertinant patį V. Sinkevičių – tai liberaliausias „valstiečių“ politikas, kuris visą laiką teigė, kad aplinkosauga yra kliūtis verslui vystytis ir dabar tampa už tai atsakingas“, – komentavo K. Navcikas.

Tiesa, jis nesakė dėl to matantis rizikos, nes EK yra tokia vieta, kur vienas pats eurokomisaras sunkiai gali ką nors padaryti. K. Navickas kalbėjo, kad tai – ne Lietuvos politika, kurioje leidžiama „laisvai džiazuoti“, nukrypstant nuo partijos įstatų ar koalicinės sutarties.

„Europos Komisijoje yra daug stiprių instrumentų ir komisaras yra suvaržytas šitais instrumentiniais, politiniais įsipareigojimais. Vertinu, kad tai bus labai gera mokykla pačiam V. Sinkevičiui. Linkėčiau, kad jis subręstų kaip rimtas aplinkos politiką suprantantis ir jai atstovaujantis politikas“, – teigė K. Navickas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt