Lietuvoje

2019.09.10 10:20

Seime sugriuvus „tvarkiečių“ frakcijai, Žemaitaitis mato Pakso ranką

atnaujinta 11.00
Milena Andrukaitytė, BNS, ELTA, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.10 10:20

Seime griūna valdančiojoje koalicijoje dirbanti „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija – apie pasitraukimą iš jos antradienį paskelbė keturi Seimo nariai, įskaitant ligšiolinį frakcijos seniūną Vytautą Kamblevičių.

Be V. Kamblevičiaus frakciją taip pat paliko Ona Valiukevičiūtė, Juozas Imbrasas bei Algimantas Dumbrava. Tai pranešta per plenarinį posėdį antradienį.

V. Kamblevičius sakė, kad toks sprendimas priimtas dėl nesutarimų su partijos vadovu Remigijumi Žemaitaičiu.

Be to, frakciją palikusi O. Valiukevičiūtė palieka ir partiją. Politikė sakė nemananti, kad toliau sieks dalyvauti rinkimuose ir teigė, kad keturios kadencijos Seime yra pakankamai.

„Išsiskyrė mūsų nuomonės su partijos lyderiu, faktiškai jis įnešė destrukciją partijoj ir frakcijoj, jis absoliučiai su niekuo nieko nesiderina, visus ignoruoja, jis yra vienas“, – BNS motyvus palikti „tvarkiečius“ įvardijo V. Kamblevičius.

Pasak Seimo nario, „tvarkiečius“ palikę politikai dar nėra priėmę sprendimo jungtis prie kurios nors kitos politinės grupės ar burti savo atskirą frakciją.

„Mes dar galvosim, kol kas padarėm vieną žingsnį, galvosim apie antrą“, – sakė V. Kamblevičius.

Tai Eltai antradienį iš ryto patvirtino ir „tvarkiečių“ lyderis Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

„V. Kamblevičius pranešė frakcijos posėdyje, kad planuoja išeiti iš frakcijos ir kurti naują frakciją iš 4 partijų – tai yra iš „valstiečių“, „socialdarbiečių“, „tvarkiečių“ ir dar iš kažkur. Tokių planų trauktis turi ir O. Valiukevičiutė“, – sakė R. Žemaitaitis.

Įžvelgia Rolando Pakso ranką

Pats R. Žemaitaitis sakė apie kolegų sprendimą sužinojęs dar praėjusią savaitę. Anot jo, susirinkusi partijos vadovybė turės spręsti, ar frakciją palikę nariai gali toliau likti „Tvarkos ir teisingumo“ partijoje. Politikas teigė, kad toks sprendimas buvo brandinamas pusę metų.

Paklaustas, ką darys, kai Seime nebėra „tvarkiečių“ frakcijos, R. Žemaitaitis sakė: „Būsim Mišrioje Seimo narių grupėje, po to žiūrėsim, ar reikėtų kažkur jungtis, ar likti iki kadencijos pabaigos Mišrioje grupėje, bandyti naują politinę jėgą kurti.“

Jis teigė, kad kol kas nėra svarstoma jungtis prie valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS).

„Spręsime, ar tai suderinama su Seimo nario veikla. Pas mus statute aiškiai pasakyta, kad turi būti „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija. Valdyba spręs, ką reikės daryti. Politikoje taip nesidėlioja tokie sprendimai, juolab, kad V. Kamblevičius yra pirmasis pavaduotojas“, – teigė R. Žemaitaitis.

Paklaustas, kas laukia koalicijos, jis kalbėjo, kad premjeras ir Vyriausybė yra patvirtinti, todėl tai nesikeis. Visgi jis teigė, kad iširus „tvarkiečių“ frakcijai, koalicija nebeturi aritmetinės daugumos. Kitaip tariant, daugumoje, iširus frakcijai, lieka 68 Seimo nariai. Daugumai reikia 71.

„Lieka kaip ir mažumos Vyriausybė“, – sakė R. Žemaitaitis. Su juo sutiko ir „valstietė“ Agnė Širinskienė.

Jo žiniomis, kitą savaitę gali įsikurti nauja frakcija, kurią sudarys keturių partijų atstovai. Apie tai su valdančiųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu jis sakė nekalbėjęs. Prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos neseniai prisijungusi Audronė Jankuvienė sakė grįžtanti į LVŽS frakciją.

Be to, R. Žemaitaitis sakė įžvelgiantis ir buvusio „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininko Rolando Pakso ranką: „Patys žinote išėjusių pavardes ir kieno bendražygiai jie ilgą laiką buvo. Naivu būtų tikėtis, kad be jo iniciatyvos ar be jo palaikymo tai įvyko. Nesu vakar gimęs, žinau, kas darosi partijoje. Tie, kas buvo bendražygiai su R. Paksu, bet kokia kaina nori reabilituoti jį. Man taip nepriimtina.“

O. Valiukevičiūtė teigė, kad nors ji ir R. Paksas buvo vieni iš partijos kūrėjų, su buvusiu partijos lyderiu ji nebendravo daugiau nei metus ir sakė, kad svarstymai, jog jis galėjo turėti įtakos tokiam sprendimui, yra melas.

Pasitraukus keturiems nariams, frakcijoje liko trys parlamentarai, jai sudaryti reikia septynių. Frakcijoje dar dirbo R. Žemaitaitis, Kęstutis Bartkevičius bei „valstiečių“ atstovė Audronė Jankuvienė. Ji koalicijos partnerių frakcijos gretas anksčiau papildė, kad būtų užtikrintas jai sudaryti reikiamas skaičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.