Lietuvoje

2019.09.12 15:01

Nykstančias regionų mokyklas bandoma gelbėti jungtinėmis klasėmis

trečiokams tenka mokytis ir su pirmokais

Nykstančias regionų mokyklas savivaldybės gelbsti jungtinėmis skirtingo amžiaus mokinių klasėmis. Nors tyrimai rodo, kad toks ugdymo modelis nėra naudingas vaikams, savivaldybių atstovai pripažįsta, kad tai vienintelė išeitis išsaugoti mokyklas. Tačiau mokytojai priversti dirbti daugiau, bet už tai papildomo atlygio negauna. Švietimo ministerijos atstovai sako, kad tokios klasės neturėtų būti skatinamos ir jau po penkerių metų jų esą jau bus atsisakoma.

Panevėžio rajono Žibartonių mokyklos klasėje vieniems pirmi mokslo metai, kitiems jau treti, tačiau visi jie vienoje klasėje.

Taip mokosi visi šios mokyklos mokiniai – jungtinėse skirtingo amžiaus klasėse. Panevėžio rajone – 24 tokios klasės. Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas pripažįsta, kad tai vienintelis išsigelbėjimas nykstančioms mokykloms.

„Sujungi klases, turi tinkamą vaikų skaičių ir gauni finansavimą, ir mokykla dar būna tol kol nebelieka tų vaikų“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės švietimo skyriaus vedėjas Kęstutis Rimkus.

Jungtinėse klasėse mokinių ne daug, dažniausiai po 8, tačiau dėl jų skirtingo amžiaus, mokytojams tenka ruoštis daugiau, o mokama kaip už pasiruošimą vienai pamokai.

„Mums yra galbūt sunkiau. Treti metai dirbu, išmokau jau, jauti jau tada, kuriam reikia pagalbos pribėgi, iš tikrųjų, taip pasiruošti reikia, dvigubas pasiruošimas“, – sako pradinių klasių mokytoja.

„Ruoštis reikia daug, nes ir valandų yra daugiau jungtinėje klasėje, negu vienoje. Ketvirtokai yra patys didžiausi pradinukai, tai jie yra savarankiškesni, jie daugiau dirba patys kiek reikia prieini padedi, mažesniems reikia daugiau, tai prieinam daugiau“, – sako pedagogė.

Nors teigiama, kad jungtinėse klasėse sudėtingiau mokytis, taip vaikams lieka galimybė mokytis arčiau namų. Ypač tai aktualu atokesniuose rajonuose gyvenantiems tėvams.

„Aš iš viso nemanyčiau ar tikslinga vežti daugiau nei 10 kilometrų nuo namų, nors žinau situacijų ir kur daugiau vežioja, mums saugiau iš tikrųjų“, – sako pirmoko tėtis.

Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovo, tyrimai rodo, kad tokiose klasėse mokinių pasiekimai būna žemesni. Be to, per kiekvieną dešimtmetį moksleivių šalyje sumažėja apie keturiasdešimt procentų ir netgi daugiau, tad jungtinės klasės atspindi tikrąją demografinę realybę.

Skaičiuojama, kad jungtines klases turi per tris šimtus šalies bendrojo lavinimo mokyklų - kone kas trečia. Beveik pusė besimokančių tokio modelio klasėse yra pradinukai.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Žinios. Vilniuje atidaryta nauja „Aro“ šaudykla ir treniruočių bazė