Lietuvoje

2019.09.09 14:21

Opoziciją erzina valdančiųjų aistros: ne Seimo dauguma sprendžia, kas taps mūsų lyderiu

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.09.09 14:21

Paplitus žinioms, kad valdantieji gali nepatvirtinti naujo opozicijos lyderio, siekdami priversti opoziciją balsuoti už nepasitikėjimą Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu, opozicijos atstovai tikina, kad tokie planai kvepia valdančiųjų desperacija.

Anksčiau Seimo opozicijos frakcijos tikino nepalaikysiančios nepasitikėjimo V. Pranckiečiu procedūros, tačiau, kaip skelbia lrytas.lt, valdantieji galimai turi planą, kaip priversti Seimo opozicijos atstovus persigalvoti. Lrytas.lt informuoja, kad valdantieji neoficialiai ėmė kalbėti, jog antradienį jie gali nebalsuoti už tai, kad opozicijos lyderio estafetę iš Liberalų sąjūdžio atstovės Viktorijos Čmilytės-Nielsen perimtų socialdemokratas Julius Sabatauskas. Kitaip tariant, opozicijai nepalaikant iniciatyvos išversti iš posto V. Pranckietį, jų atstovo Seimo valdyboje neatsirastų.

Pagal praėjusį pavasarį pasiektą susitarimą, opozicijos lyderio postą frakcijos planavo dalytis rotacijos būdu – iki rudens sesijos šios pareigos atiteko liberalams, o J. Sabatauskas jas turėjo eiti iki kitų metų kovo. Vėliau opozicijos lyderiu turėjo tapti konservatorių vedlys Gabrielius Landsbergis. Pagal opozicijos susitarimą, konservatorius iki rinkimų turėjo užimti ir Seimo valdybos nario kėdę. Tačiau šiems pakeitimams yra būtinas Seimo pritarimas. Tai numatantis Seimo nutarimo projektas jau yra įregistruotas ir turėtų būti svarstomas antradienį, prasidėjus Seimo rudens sesijai.

Pirmadienį Seimo opozicijos atstovai, susitikę su premjeru Sauliumi Skverneliu, neslėpė, kad susitikimo metu su Vyriausybės vadovu kalbėjosi ir minėta tema.

Opozicijos lyderė, liberalė V. Čmilytė-Nielsen galimą valdančiųjų planą vadina juokais. Kita vertus, anot jos, jei valdantieji iš tikrųjų blokuotų naujo opozicijos lyderio patvirtinimą, siekiant priversti opoziciją balsuoti „už“ V. Pranckiečio nuvertimą, tai diskredituotų pačius valdančiuosius.

„Mes, opozicija, vertiname tokį siūlymą, viena vertus, kaip pokštą. Kita vertus, jei kartais tai būtų rimtas žingsnis, jis visiškai, galutinai diskredituotų Seimo poziciją, nes tikrai Seimo pozicijos reikalas, spręsti mūsų opozicijos vidaus klausimus. Ir premjeras, man susidarė įspūdis, pritaria opozicijos požiūriui“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė V. Čmilytė-Nielsen ir pridūrė, kad premjeras apie galimus valdančiųjų planus sužinojo iš pačios opozicijos atstovų.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Julius Sabatauskas akcentavo, kad valdantieji negali kištis į opozicijos reikalus.

„Ne Seimo dauguma pasirenka, kas gali būti ir kas negali būti opozicijos lyderiu. Seimo statutas įtvirtina, kad opozicija pati renkasi, todėl nėra net svertų kaip priversti elgtis kitaip“, – aiškino J. Sabatauskas.

Jis teigė, kad opozicijos atstovai su premjeru S. Skverneliu sutarė, kad politinės kultūros lygis Seime turi kilti. Tokių planų, kaip valdančiųjų noras priversti opoziciją balsuoti už V. Pranckiečio išvertimą iš posto, anot socdemo, neturėtų būti.

„Šitas žingsnis stumia Lietuvą į paraštes iš demokratinių valstybių tarpo, sakyčiau, į Rytų bloką. Dar po to sulauksime, kad opozicijos atstovams neleis net kandidatuoti“, – patikino J. Sabatauskas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos parlamente seniūnas Gabrielius Landsbergis tikino, kad valdantieji, panašu, karštligiškai ieško būdų, kaip iš posto išversti V. Pranckietį, tačiau jiems nesiseka. Anot konservatorių lyderio, galimi planai spausti opoziciją kvepia desperacija.

„Valdančioji dauguma nesurenka 71 balso nuversti V. Pranckietį: bando I. Rozovą prie jo prikabinti, bando visaip, visokiausiais principais įtikinti, kad reikia nuversti V. Pranckietį. Paskutinis būdas, paskutinis bandymas pagrasinti, kad opozicija nepateks į Seimo valdybą, yra visiška desperacija, beviltiškumo viršūnė. 71 balso neturi V. Pranckiečiui nuversti, tai tokia ta ir valdančioji dauguma – silpnutė, V. Pranckietis juos po padu laiko“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jis neatmetė galimybės, kad valdantieji gali priešintis naujo opozicijos lyderio skyrimui, jei opozicija nepalaikys nepasitikėjimo Seimo pirmininku.

„Ar jie turi galimybę parodyti daugumos priespaudą opozicijai? Taip, turi. Ar tą gali padaryti? Ko gero, taip. Iki šiol tokių dalykų yra padarę. Ar tai tesėta? Ne. Ar teisinga? Ne. Ką tai reiškia? Tai reiškia visišką bejėgystę, neturint kitų priemonių pakeisti V. Pranckietį“, – dėstė G. Landsbergis.

Pozicija dėl V. Pranckiečio nekinta, nebent...

V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad opoziciją pradžiugino premjero pozicija siekti atsižvelgti į opozicijos iniciatyvas parlamente.

Pradžiugino premjero pozicija, kad darys viską, kad į opozicijos siūlymus, projektus būtų atsižvelgta, kad pateikimo stadiją būtų leista pasiekti mūsų projektams, kas ne visada šioje kadencijoje būdavo“, – pažymėjo Seimo narė.

Ji, paklausta, kaip opozicija ketina elgtis per balsavimą dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku V. Pranckiečiu, pažymėjo, kad viskas priklausys nuo valdančiųjų argumentų. Pasak liberalės, jei paaiškės, kad parlamento vadovą siekiama išversti iš posto vien dėl to, kad to nori valdantieji, opozicija savo plano nepakeis.

Viktorija Čmilytė-Nielsen apie Pranckiečio nuvertimą: tokį siūlymą vertiname kaip pokštą

„Opozicijoje, atrodo, visi vienodai matome šį klausimą. Sutinkame, jog turi būti argumentacija, kodėl Seimo pirmininkas turi būti atstatydintas. Jei vienintelis argumentas, kad taip nutarė valdančioji dauguma, tai tokiame balsavime opozicija ir toliau nedalyvautų, o, jei argumentų yra svarių, kurie paaiškės po tyrimo komisijos dėl Seimo narė I. Rozovos darbo pabaigos, tai tuomet, tada ir persvarstysime savo poziciją. Tačiau, pirmiausia, norime sulaukti rezultatų“, – aiškino V. Čmilytė-Nielsen.

LRT.lt primena, kad pagal valdančiosios daugumos sutartį, Seimo pirmininko pozicija turėtų priklausyti „socialdarbiečiams“, tačiau parlamento vadovas, buvęs „valstietis“ V. Pranckietis iš pareigų savo noru nesitraukia. Valdantieji dėl to siekia inicijuoti nepasitikėjimą V. Pranckiečiu.