Lietuvoje

2019.09.09 14:58

Sekmadienio rinkimai – repeticija prieš 2020-uosius: rinkėjai siunčia signalą „valstiečiams“

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.09.09 14:58

Sekmadienį trijose Lietuvos vienmandatėse apygardose vykę rinkimai į Seimą parodė, kad valdantiesiems „valstiečiams“ reikėtų sunerimti. Du jų partijos kelti kandidatai nepateko į antrąjį turą, o ir tai, kuri pateko, pasisekė ne dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) paramos.

Rinkimai į laisvas parlamentarų vietas vyko trijose – Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos – vienmandatėse apygardose. Netrukus po balsavimo apylinkių uždarymo paaiškėjo, kiek kandidatai surinko balsų ir kurie jų susirungs antrajame rinkimų ture.

Žirmūnuose į antrą turą pateko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė Paulė Kuzmickienė bei socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas. Gargžduose kelialapį į antrą turą laimėjo taip pat TS-LKD kandidatė Rasa Petrauskienė ir Centro partijos kandidatas Kristupas Krivickas. Žiemgalos apygardoje antrajame ture ietis surems Centro partijos ir LVŽS kandidatė Rūta Janutienė bei socialdemokratas Liudas Jonaitis.

Suskaičiavus rezultatus paaiškėjo, kad šie rinkimai valdantiesiems palankūs nebuvo, tik viena jų remiama kandidatė pateko į antrą turą. O štai 2016-ųjų rinkimų metu „valstiečiams“ pavyko laimėti daugiau nei pusėje vienmandačių, kai kuriose jų LVŽS atstovai net nugalėjo politikos vilkus.

Tačiau sekmadienį vykę rinkimai, pasak portalo LRT.lt kalbintų ekspertų, rodo, kad „valstiečiams“ reikėtų sunerimti. Žirmūnuose jų kandidatė liko devinta, Gargžduose, kur 2016 metais laimėjo „valstietis“ Bronius Markauskas, LVŽS kandidatas liko septintas. Tik Žiemgaloje „valstiečių“ ir Lietuvos centro partijos iškelta kandidatė Rūta Janutienė surinko daugiausia rinkėjų balsų ir pateko į antrą turą.

„Tačiau tai – ne „valstiečių“, o pačios R. Janutienės, jos žinomumo nuopelnas“ – portalui LRT.lt teigė Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Vytautas Dumbliauskas.

Rodo liūdnas prognozes

Portalo LRT.lt kalbinti ekspertai kalbėjo, kad šie rinkimai – tarsi maža repeticija prieš 2020-ųjų Seimo rinkimus. Nors iki jų likę metai, politologai teigė, kad tai parodo, kad „valstiečiams“ reikėtų sunerimti. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Lauras Bielinis sakė: „Tai, be jokios abejonės, yra repeticija. Tai jėgų patikrinimas, savęs parodymas. Mes matome rezultatą ir galimybes.“

Paklaustas, ką šiuo metu reikėtų daryti „valstiečiams“, norint pagerinti savo šansus būsimuose rinkimuose, L. Bielinis sakė, kad jiems reikėtų ieškoti kitų strategijų, tačiau neaišku, ar jie tai daro.

„Manau, kad jų strategija yra tiesiog šiandien kontroliuoti situaciją. Kol kas nesimato nieko rimto, kas būtų panašu į strategiją“, – kalbėjo L. Bielinis. Jo manymu, sekmadienio rinkimai parodė ženkliai kritusį LVŽS populiarumą ir tai, kad 2020-ųjų rinkimuose jų laukia iššūkis.

Viltis – Skvernelis ir žinomi vardai

Tuo metu MRU politologas V. Dumbliauskas kalbėjo, kad nemažai rinkėjų yra nusivylę dabartiniais valdančiaisiais. Visgi jis teigė, kad „valstiečių“ reitingus vis dar palaiko premjeras Saulius Skvernelis.

„Įsivaizduokite, jei S. Skvernelis nebūtų ministru pirmininku ir būtų koks nors kitas „valstietis“. <...> Manau, kad „valstiečių“ reitingai dar paaugs dėl S. Skvernelio fenomeno, jis daug kam patinka, nors reitingai ir krenta, jie dar pakankamai aukšti. Tačiau žodis „valstiečiai“ nebėra toks burtažodis, kaip 2016 metais“ – komentavo V. Dumbliauskas.

Kaip kalbėjo V. Dumbliauskas, praėjusiuose Seimo rinkimuose „valstiečių“ atstovai vienmandatėse apygardose nugalėjo ten įsitvirtinusius politikus. Pavyzdžiui, Kęstutis Smirnovas Vilkaviškyje laimėjo prieš buvusį premjerą Algirdą Butkevičių. Tačiau 2020 metų rinkimuose toks scenarijus gali nepasikartoti.

„Jei S. Skvernelis pasitrauktų nuo „valstiečių“ – jų ateitis būtų labai miglota. Jeigu bus S. Skvernelis sąraše, į Seimą patekti turėtų“, – sakė V. Dumbliauskas, pridurdamas, kad be premjero savo rinkimų sąraše, „valstiečiai“ sunkiai surinks ir reikalingus 5 proc.

Be to, politologas pastebėjo, kad rinkimuose Žiemgalos apygardoje „valstiečiai“ bandė pasinaudoti žinomu vardu – R. Janutiene. Anot jo, ši situacija panaši į Europos Parlamento (EP) rinkimus, kuomet antruoju numeriu LVŽS sąraše buvo iškeltas buvęs krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Jis buvo išrinktas į EP, tačiau mandato atsisakė perleisdamas jį Stasiui Jakeliūnui.

„Tai senas triukas. EP rinkimuose jie prisitraukė Š. Marčiulionį, kuris, neaišku kodėl, dalyvavo ir kodėl galiausiai atsisakė važiuoti į Briuselį. Tai rodo partijos silpnumą, jei reikia kreiptis į tokius žmones. R. Janutienės rezultatas tikrai ne „valstiečių“ nuopelnas, o jos pačios. Ji turi savo žiūrovą ir laimėjo ne dėl to, kad „valstiečiai“ ją rėmė, ji tik formaliai jų kandidatė“, – komentavo MRU politologas.