Lietuvoje

2019.09.08 21:38

Vaikus ekologiškai maitinę darželiai tapo sėkmės pavyzdžiu – paramą gauti kviečia ir kitas lavinimo įstaigas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.08 21:38

Jau metai, kai du Ukmergės darželiai vaikus maitina ekologiškais produktais. Kainų skirtumą tarp ekologiškų ir paprastų produktų kompensavusi Žemės ūkio ministerija teigia, kad bandomasis projektas pavyko. Rugsėjį kviečiamos ir kitos ikimokyklinio ugdymo įstaigos teikti paraiškas paramai gauti.

Jau metai, kai du Ukmergės lopšeliai-darželiai vaikus maitina daugiausia ekologiškais produktais, išskyrus žuvį ir dar kelis produktus. Pagal bandomojo projekto reikalavimus, ekologiško maisto turėjo būti ne mažiau nei 80 proc., vaikai gavo kiek daugiau. Pasak darbuotojų, mažieji noriai valgo šį maistą.

Darželio vadovė sako, kad iš pradžių buvo sunku įsigyti ekologiškų produktų, strigo viešieji pirkimai, vėliau trūko pinigų už juos atsiskaityti.

„Lietuviškų ekologiškų produktų yra mažai. Pavyzdžiui, kaip grikiai, išauginti Lietuvoje, bet perdirbti Vokietijoje, tai jau jie yra nelietuviški. Tada mes skelbėme kitus pirkimus, kad būtų ekologiški produktai, nes pavyzdžiui, žiemos metu agurkai, jų ekologiškų lietuviškų nėra. Bet jų yra ispaniškų. Maistas pabrango beveik 100 proc. – antra tiek. Jei darželyje būtų virš 4 eurų, o lopšelyje virš 3 ų eurų vaikui dienai“, – pasakoja Ukmergės lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė.

Nors bandomasis projektas baigėsi, abu darželiai toliau maitina ekologiškai. Už brangesnį maistą vaikų tėvams daugiau mokėti nereikia. Tačiau darželiai dar yra įsiskolinę tiekėjams, papildomai lėšų jiems skyrė savivaldybė.

„Didžiausia bėda buvo įstrigęs finansavimas, nes už praeitą sezoną darželiai iš ŽŪM atgavo pinigus tik rugpjūtį. Diskusijoje su ministerija mūsų savivaldybės pasiūlymas buvo, kad būtų išankstinis avansinis mokėjimas, nes be pinigų negalima pradėti maitinti“, – nurodo Ukmergės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Dalė Steponavičienė.

Ekologiškų ir paprastų produktų kainų skirtumui kompensuoti lėšų skyrusi Žemės ūkio ministerija teigia, kad bandomasis projektas pavyko.

Rugsėjį kviečiamos ir kitos ikimokyklinio ugdymo įstaigos teikti paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai. Tačiau, trūkstant ekologiškų produktų, paramą bus galima gauti ir už įsigytus pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintus produktus.

„Turi būti savivaldybės administruojamas darželis, turi pats gaminti maisto produktus ir turi pirkti ne mažiau nei 60 proc. ekologiškų ir nacionalinės kokybės produktų ir jais maitinti vaikučius. Tuomet jie galėtų gauti kompensaciją vienam vaikui per mėnesį iki 20 eurų. Tie darželiai, kurie dalyvautų toje priemonėje ir norėtų gauti tą kompensaciją, tai jiems bus mokamas avansas 30procentų, kai tik bus patvirtintos paraiškos“, – teigia Žemės ūkio ministerijos patarėja Jolita Martutaitytė.

Skirtingai nei anksčiau, patvirtinus paraiškas, bus mokamas ir avansas. Šiai programai numatyta beveik 740 tūkst. eurų per metus.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 13:20 min.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.