Lietuvoje

2019.09.07 21:40

Seimas registravo siūlymą didinti greitosios medicinos pagalbos brigadas

Giedrius Vitkauskas, Aina Mizgirdė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.07 21:40

Seime registruotas siūlymas nuo kitų metų greitosios medicinos pagalbos brigadose dirbti ne po du, kaip daug kur yra šiuo metu, o trise, esą pagalbininkai būtini slaugytojai ir vairuotojui, kurie nepajėgūs vieni nunešti pacientų iki automobilio.

Lengvinti medikų darbą būtina ne tik dėl medikų, bet ir dėl pacientų saugumo – pernai po kelių dienų ligoninėje mirė iš vežimėlio iškritęs senolis. Sveikatos apsaugos ministras siūlymą sveikina, tačiau ragina kartu numatyti papildomą finansavimą.

Kaip ir daugelyje mažesnių Lietuvos vietovių, Joniškio rajonas – ne išimtis. Čia gyvenantiems 24 tūkstančiams žmonių greitąją pagalbą teikia du ekipažai.

Kartais per parą ir į 30 iškvietimų vykstančios slaugytojos sako nepajėgios vien tik su vairuotoju neštuvais nunešti ligonio, pavyzdžiui, iš penkto aukšto. Kai svarbi kiekviena minutė, tenka rūpintis ne pacientu, o rasti, kas pagelbės jį nunešti iki greitosios.

„Kai yra sunki situacija, kviečiama antra brigada, bet dažnai ji būna išvykusi ir esamą problemą reikia spręsti tik su vairuotoju. Norint pasikviesti pagalbos iš, pavyzdžiui, Šiaulių, kartais tenka ilgokai laukti“, – sako bendrosios praktikos slaugytoja Ilona Aininė.

Po kelias specialias brigadas, kuriose dirba trise, kol kas turi tik kelių apskričių greitosios pagalbos stotys, o ir jos skirtos tik ypatingiems atvejams. Čia trečiuoju pagalbininku neretai tampa savanoriai ar praktikantai.

Seimo narys Tomas Tomilinas siūlo, kad jau nuo kitų metų visose greitųjų brigadose būtų trys žmonės. Taip būtų lengviau nešti pacientus ir vis sunkėjančią medicinos įrangą, taip pat apsaugoti medikus nuo patiriamų grasinimų.

Būtų saugiau ir pacientams: pernai Kėdainiuose iš neštuvų iškritęs 85-erių vyras trenkėsi galva į asfaltą, o vėliau ligoninėje mirė. Du greitosios darbuotojai dar šį mėnesį stos prieš teismą dėl sunkaus paciento sveikatos sutrikdymo.

„Akivaizdu, kad sveikatos sistemoje reikės peržiūrėti konkrečių įstaigų biudžetus. Tikrai rezervų yra nemažai“, – tvirtina T. Tomilinas.

Joniškio greitosios pagalbos stoties direktorius sako, kad rajone gyventojų nuolat mažėja, todėl, pagal sveikatos ministro nustatytą tvarką, finansavimas skiriamas išlaikyti tik vienam su puse ekipažo. Taupant apie papildomą pagalbininką brigadoje tenka tik pasvajoti – tam prireiktų mažiausiai 34 tūkst. eurų per metus. Be to, už maždaug 600 eurų atlygį imtis atsakingo ir sunkaus darbo niekas nenori.

„Neturime nei mažiau pacientų, nei iškvietimų. Didžioji dalis iškvietimų yra pas vyresnio amžiaus žmones. Mielai priimtumėme papildomų darbuotojų brigadai, tačiau visa tai atsimuša į finansavimą“, – komentuoja Joniškio greitosios pagalbos stoties direktorius Romas Valentukevičius.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako kol kas neskaičiavęs, kiek papildomai atsieitų, jei Seimas nuspręstų greitųjų ekipažus formuoti iš trijų žmonių. Diskusijos turėtų prasidėti rudens sesijoje.

„Kai komandų yra nedaug, negali lanksčiai pasižiūrėti. Kartais gali važiuoti ir du, nes tie atvejai tikrai labai skirtingi, ne visada trijų žmonių reikia. Kitas variantas yra didinti brigadas, jungti didesnes institucijas ir tada jau didelė įstaiga galėtų lanksčiau dirbti“, – teigia A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt