Lietuvoje

2019.09.06 22:24

Klaipėdiečiai skundžiasi smarve: Mažeika žada įstatymo pakeitimus, kurie padės suvaldyti taršą

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.06 22:24

Klaipėdiečiai skundžiasi dešimtmetį kankinančia smarve. Paskutiniu metu ji esą tokia intensyvi, kad neįmanoma miegoti, tenka tverti galvos skausmus ir pykinimą. Tuo įsitikinti gyventojai pasikvietė aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką ir sveikatos apsaugos viceministrą Algirdą Šešelgį.

Klaipėdos pietinės dalies gyventojai akimirkas, kai gali atsidaryti langus, vadina retomis: paskutiniu metu kiekvieną naktį skundžiasi baisia smarve.

„Tai yra fekalijų, nuotekų, degėsių kvapas, dar yra saldus rapsų, šiukšlių, pūvančių, biodegraduojančių atliekų kvapas. Mes jau galime dirbti ekspertais laboratorijoje ir identifikuoti kvapus. 10 metų gyvename šitoje smarvėje“, – sako Klaipėdos Marių bendruomenės pirmininkė Ligita Girskienė.

Vėlų vakarą į kvapų medžioklę leidosi A. Šešelgis, o penktadienį – K. Mažeika. Pirmiausia aplankyta „Branda“ – bendrovė, kompostuojanti atliekas.

„Mes dabar kompostuojame tabako atliekas, iš „Klaipėdos vandenų“ nuotėkų dumblą ir iš terminalo vaisius, daržoves sugedusias. Tik augalinės kilmės, gyvulinės kilmės (atliekos – LRT.lt), ten visokių virtuvės atliekų jau nebeturime nuo spalio mėnesio“, – pasakoja bendrovės „Branda“ direktorius Evaldas Stakė.

Kitą savaitę vadovas žada išbandyti vandens patrankas prieš taršias daleles. Kita bendrovė – „Grigeo Klaipėda“ žada uždengti nuotekų rezervuarus, nors gyventojai sako matantys, kaip darbuotojai atidaro šulinius ir kažką išleidžia į aplinką.

„Trasos ilgis yra pakankamai didelis, tai techniškai ji turi būti nuorinama, per laiką, jeigu ji būtų nenuorinama, susidarytų didelis slėgis ir yra rizika avarijai. Tuo metu, kai užsistovėjęs vanduo, jis turi kvapą“, – aiškina bendrovės „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Robertas Krutikovas.

Ir Klaipėdos miesto, ir rajono vadovai piktų gyventojų skambučių sulaukia kasdien, tačiau sako, kad išspręsti problemą vietoje – neįmanoma.

„Įmonės yra veikiančios ne pirmą dieną ir tie kvapai yra ne pirmą dieną, ir šiandien sustabdyti tų įmonių veiklą arba kažkaip jas apriboti, vien rajono jėgų neužtenka“, – sako Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.

Žmonėms pasiskundus imami kvapų mėginiai, gyventojai patys važinėdami prie bendrovių teritorijų sako turintys įtarimų, kas juos nuodija.

„Per porą savaičių mes galėsime kartu su ministerijų atstovais ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, su laboratorijų vadovais pateikti priežastis, kodėl taip vyksta“, – tikina Ketvergių ir Marių bendruomenių atstovė Raimonda Zaborė.

Ministras, pats įsitikinęs nemaloniais kvapais, atviras atliekų tvarkymo aikšteles pavadino atgyvena. Pasak jo, pateikti įstatymų pakeitimai, tikimasi, padės suvaldyti ir kvapų, ir kietųjų dalelių taršą.

„Pačių kvapų skalė bus sumažinta nuo 8 iki 5. Už matavimo stotis bus atsakingi ne teršėjai, ne ta įmonė, kuri tą taršą sukelia, bet jos bus nepriklausomos. Duodami privalomą nurodymą, jeigu jis yra neįvykdomas, jeigu tris kartus bus tai pažeista, tokiu atveju bus stabdoma tokios įmonės veikla“, – teigia K. Mažeika.

Jeigu rudens sesijoje Seime siūlymams bus pritarta, griežtesnės taisyklės įsigaliotų per keletą metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt