Lietuvoje

2019.09.06 16:46

Daugėja pažeidimų prie vandens telkinių: kertami želdiniai, statomi nelegalūs statiniai

Salomėja Pranaitienė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.06 16:46

Daugėja pažeidimų prie vandens telkinių. Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, šiemet nustatyta apie 170 vandens apsaugos reikalavimų pažeidimų – beveik tris kartus daugiau nei pernai tuo pat laikotarpiu. Pakrantėse iškirsti želdiniai, nuardytos apsaugos juostos, pastatyta nelegalių statinių. Vilniaus rajono Gineitiškių kaimo gyventojai skundžiasi, kad nors aplinkosaugininkai užfiksavo pažeidimų prie ežero, nurodymai juos pašalinti nevykdomi.

Vilniaus pašonėje, prie pat Gineitiškių ežero plytintis pusės hektaro sklypas – žemės ūkio paskirties, nemaža jo dalis išlyginta, užpilta smėliu. Po juo, pasak gyventojų ir aplinkosaugininkų, buvo pelkė su augmenija ir žuvų nerštavietėmis.

Sklypo savininkai – bendrovė „Balsių valda“ prieš dvejus metus čia gruntu su statybinėmis atliekomis užpylė daugiau nei 6 arus pelkės.

„Mes matėme, kaip čia pylė statybines atliekas, tai čia, jei pakasinėtume, rastume ir šiferio, rastume ir betono gabalų“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Gineitiškių gyventoja Loreta Mikaliūnienė.

Tuomet aplinkosaugininkai, užfiksavę, kad sunaikinta pelkė bei pakeista kranto linija, nurodė ežero pakrantę atkurti ir pareikalavo atlyginti beveik 4 tūkst. eurų žalą gamtai. Bendrovei to nevykdant, kreiptasi į teismą. Kol bylinėtasi, vasarą – dar nuardyta velėna, privežta smėlio, kad sklypas taptų erdvesnis.

Besibylinėjant teismuose, vienas jų buvo nusprendęs, kad teisūs aplinkosaugininkai, kitas – kad bendrovė, nes esą pritrūko įrodymų, kad ten buvusi pelkė.

Neseniai Vyriausiasis administracinis teismas paliko galioti privalomąjį aplinkosaugininkų nurodymą.

„Liko galioti mūsų privalomasis nurodymas, tai turėtų būti atnaujintos civilinės bylos dėl ieškinio ir dėl privalomo nurodymo nevykdymo“, – sako Vilniaus rajono aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Sigitas Aleksa.

Sužinoti, kodėl „Balsių valda“ nevykdo nurodymo, kol kas negalime, nes nepavyko susisiekti.

Vilniaus rajone aplinkosaugininkai užfiksavo ir daugiau atvejų, kai pažeidžiamos vandens telkinių pakrantės – dažniausiai jos iškasamos sunaikinant augmeniją.

Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, šiemet nustatyta apie 170 vandens apsaugos reikalavimų pažeidimų: beveik tris kartus daugiau nei pernai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt