Lietuvoje

2019.09.06 14:19

Šimašius apie vėl pakabintą Generolo Vėtros lentą: tai yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui

Nausėdą ragina taip pat pasakyti aiškią poziciją
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt 2019.09.06 14:19

Ketvirtadienį ant sostinės Vrublevskių bibliotekos dalyvaujant keliems šimtams žmonių pakabinta ir atidengta atminimo lenta prieštaringai vertinamam karininkui J. Noreikai-Generolui Vėtrai. Penktadienį Vilniaus meras Remigijus Šimašius surengė spaudos konferenciją ir teigė, kad sugrąžinta atminimo lenta yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui, moraliniam degradavimui ir bestuburei politikai.

„Šie įvykiai yra puiki iliustracija, kad 30 metų mes gyvenome tokioje situacijoje, kai atminties politika nebuvo vykdoma, kai svarbiausios institucijos nenorėjo polemizuoti ir veltis į sudėtingus klausimus, nes jie buvo per sunkūs ir per saugūs. Noriu padėkoti policijai, kuri vakar elgėsi oriai ir užtikrino saugumą. <...> Noriu pabrėžti, kad mūsų istorija labai sudėtinga, turime ir asmeninių tragedijų, ir suprantama, kad tai užgožia 100 tūkst. kitų žmonių tragedijas, kurie buvo nužudyti ir kartais tai iškreipia istorijos vaizdą“, – sakė R. Šimašius.

Nori aiškios pozicijos iš prezidento

Mero teigimu, kartais tikrai sunku suvokti, kad ilgus metus šlovinti didvyriai kai kuriais atvejais buvo ne tik didvyriai, bet ir padarė sprendimus, dėl kurių turėtų būti gėda kiekvienam padoriam žmogui.

Remigijus Šimašius apie vėl pakabintą Generolo Vėtros lentą: nelegalūs veiksmai tiesos negimdo ir jų autorių nepuošia

R. Šimašius paragino ir kitus šalies merus nepamesti šios istorijos atminties temos, diskutuoti dėl jos.

„Tik susitaikius, tik įvardinus tiesą, mes galime gyventi oriai, pagarbiai ir judėti į priekį“, – sakė meras.

Vilniaus meras spaudos konferencijoje sakė, kad dėl ketvirtadienio vakarą pakabintos J. Noreikos – Generolo Vėtros lentos, turėtų atsakyti ir bibliotekos vadovai, ar jiems priimtina tai, kad kabės nelegaliai pakabinta lenta, žmogui, dėl kurio reputacijos kyla tokios diskusijos.

„Čia yra esminis klausimas ir tą reikėtų pasakyti aiškiai ir nedviprasmiškai. Pastatas yra valstybės, Mokslo akademija nacionalinė institucija ir ta pozicija turi būti aiški ir vienareikšmė“, – sakė meras.

R. Šimašius taip pat tvirtino, kad šiuo atveju pasisakyti turėtų ir šalies vadovas Gitanas Nausėda. Anot mero, prezidentas, kuris jau buvo įsitraukęs į šį klausimą viešojoje erdvėje, taip pat turėtų išsakyti aiškią poziciją, ar ant valstybinės institucijos sienos gali kabėti žmogaus atminimo lenta, kuris savo parašais prisidėjo prie getų steigimo.

„Ta pozicija yra labai svarbi, norint darniai judėti mūsų visuomenei. Mano asmenine nuomone, vakar pakabinta lenta, yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui, moraliniam degradavimui ir bestuburei politikai“, – sakė meras.

Sprendimą turėtų priimti pastato savininkas

Politiko teigimu, tai, kad ketvirtadienį pakabinta lenta kabo ant valstybinės institucijos sienos, parodo moralinį ir politinį bestuburiškumą.

„Tai yra orientacijos praradimas mūsų tam tikrų institucijų ir žmonių“, – sakė meras.

Vilniaus miesto vadovo teigimu, dabar sprendimas dėl lentos kabėjimo ant Vrublevskių bibliotekos priklauso pastato savininkui, ir tik jis gali pasakyti, ar ta lenta lieka kabėti, ar ji bus nuimta.

Pats R. Šimašius sako, ketvirtadienį pakabintos lentos nukabinti neketina.

„Tikrai to nesiruošiu daryti“, – penktadienį teigė Vilniaus meras.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį, iškart po lentos pakabinimo, R. Šimašius teigė vertinantis šį žingsnį kaip nelegalius veiksmus.

„Šios lentos pakabinimas nederintas nei su savivaldybe, nei su šio pastato savininkais – Mokslų akademija. Lauksime jų sprendimo. Taip pat įdomus šalies vadovų vertinimas, kadangi Mokslų akademija – nacionalinė įstaiga“, – sakoma ketvirtadienį BNS perduotame mero komentare.

„Mano vertinimas labai aiškus – nelegalūs veiksmai tiesos negimdo ir jų autorių nepuošia”, – pabrėžė R. Šimašius.