Lietuvoje

2019.09.06 09:06

Policija vertins, kokiomis aplinkybėmis vėl pakabinta atminimo lenta Generolui Vėtrai

savivaldybė tikina leidimo nedavusi
LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.09.06 09:06

Vilniaus centre, ant Vrublevskių bibliotekos, ketvirtadienio vakarą vėl pakabinta atminimo lenta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Penktadienį Lietuvos policija praneša, kad bus pradėtas tyrimas, ar šis veiksmas atliktas legaliai.

Lentą užkabino keli vyrai, procesą stebėjo per pusšimtis žmonių. Užkabinimą stebėję žmonės skandavo įvairias patriotines dainas. Lentos kabinimą stebėjo ir keliolika policijos pareigūnų, jie procesą filmavo.

Pradės tyrimą

„Pareigūnai, kurie dirbo renginyje, iš anksto žinojo, kad renginiui yra išduotas savivaldybės leidimas. Renginys buvo numatytas dviejose vietose – prie Vrublevskių bibliotekos ir prie prezidentūros. Nors leidime buvo parašyta, kad renginys vyks prie bibliotekos, o vėliau prie prezidentūros, tačiau žmonės susirinko tuo pačiu metu dviejose vietose.

Prie Vrublevskio bibliotekos buvo apie 100 žmonių, prie prezidentūros – apie 300. Vėliau jie susijungė į vieną būrį. Organizatorius, kuris yra žinomas policijai, teigė, kad jis nedalyvauja šiame lentos kabinimo procese. O atvykę darbininkai, kurie buvo pasamdyti, pareiškė, kad turi sutartį, pagal kurią jie yra įpareigoti pakabinti lentą“, – LRT RADIJUI pasakoja Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Policijai organizatorius taip pat pateikė Kultūros paveldo departamento raštą, kuriame rašoma, kad kai kurie numatomi darbai yra galimai leistini pagal aplinkybes, sako R. Matonis. Anot jo, visa medžiaga yra surinkta policijos pareigūnų. Asmenų duomenys, kurie kabino lentą, taip pat yra žinomi.

„Visas procesas buvo nufilmuotas, visa medžiaga yra sudokumentuota ir bus pateikta policijos komisariatui tolimesniam nagrinėjimui. Taip pat darbininkai, kurie buvo atvykę ir kabino lentą, buvo nubausti už kelių eismo taisyklių pažeidimą, nes ne vietoje pasistatė automobilį“, – informuoja R. Matonis.

Savivaldybė leidimo neišdavė

Vilniaus mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas penktadienį patvirtino, kad Vilniaus miesto savivaldybė nėra išdavusi leidimų lentos kabinimui.

Dar ketvirtadienį Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigė, kad nelegalūs veiksmai tiesos negimdo.

„Galima tik apgailestauti dėl tokių mitinguotojų nesuderintų veiksmų nei su policija, nei su savininku, nei su Vilniaus miesto savivaldybe“, – LRT RADIJUI sako A. Zubriakovas.

Vis dėlto, jo teigimu, toks protestuotojų veiksmas gana lauktas. „Viešoje erdvėje sklandė tokios versijos, kad žadama kabinti. Savivaldybė laukė lentos iniciatorių, kurie galėjo suderinti veiksmus su administracija, tačiau, pasikartosiu, dar vakar išeidamas iš darbo pasitikrinau – jokių prašymų pakabinti naują lentą pateikta nebuvo“, – tvirtina sostinės savivaldybės atstovas.

A. Zubriakovas sako, dabar Vilniaus savivaldybė, pirmiausia, lauks pastato savininko reakcijos. Kadangi ši situacija, anot jo, iš esmės skiriasi nuo tos situacijos, kuri buvo prieš mėnesį, tuo, kad lenta užkabinta ne ant savivaldybei priklausančio pastato be savivaldybės leidimo.

Savo ruožtu, R. Šimašius į naujos lentos karininkui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai pakabinimą ragino reaguoti ir šalies vadovus. Tą dar kartą pakartojo ir A. Zubriakovas.

„Šis atvejis tarptautinėje plotmėje nuskambės neigiamai Lietuvos įvaizdžio atveju“, – sako jis.

Galima tik apgailestauti, kad dalis visuomenės nesuprato tikslo, kodėl lenta buvo nuimta, tikina A. Zubriakovas. Meras ir anksčiau yra minėjęs, kad Vilniuje negali būti jokių ženklų vieniems ar kitiems asmenims, prisidėjusiems prie totalitarinių rėžimų.

Plačiau klausykite LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.