Lietuvoje

2019.09.06 08:53

Baltraitienė teisme prisiminė, ką yra sakiusi Gapšiui: įstatymas to neleidžia

atnaujinta 11.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.09.06 08:53

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Penktadienį teisme liudijusi buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigė sulaukusi prašymų iš buvusio kolegos Vytauto Gapšio peržiūrėti sklypo, kurį pirko koncerno „MG Baltic“ įmonė, dokumentus, tačiau, kaip akcentavo liudytoja, ji pastebėjo, kad įstatymų rėmuose iškilusių klausimų išspręsti nebuvo galima.

V. Baltraitienė teisme teigė pažįstanti dalį kaltinamųjų. Buvusi politikė tvirtino kartu Seime dirbusi su buvusiu „darbiečių“ Vytautu Gapšiu, su eksperlamentaru Eligijumi Masiuliu, buvusį liberalą Gintarą Steponavičių, tvirtino šiek tiek pažįstanti buvusį Seimo narį Šarūną Gustainį. Buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio ji tvirtino nepažįstanti.

Teisme V. Baltraitienė, kuri 2014-2016 m. vadovavo Žemės ūkio ministerijai, teigė suprantanti, kodėl buvo iškviesta liudyti. Ji prisiminė, kad teisėsauga ją apklausė apie koncerno „MG Baltic“ įmonės „MG Valda“ pirktą sklypą Vilniuje, Tujų gatvėje.

V. Gapšys yra kaltinamas pažadėjęs paveikti Darbo partijos deleguotą ministrę, kad ši nurodytų Nacionalinės žemės tarnybos tarnautojams sudaryti minėto sklypo nuomos sutartį su „MG Baltic“ valdoma bendrove.

V. Baltraitienė patvirtino, kad V. Gapšys kelis kartus kreipėsi į ją, kad ji esą peržvelgtų sklypo dokumentus ir pasakytų, ar „viskas tvarkinga“.

„Pasakiau, kad įstatymas to neleidžia. Pasitarėme su specialistais. Man buvo pasakyta, kad, jei mes kokius nors veiksmus darysime, pažeisime įstatymą“, – teisme aiškino V. Baltraitienė.

„V. Gapšiui pasakiau, kad įstatymas neleidžia nieko kitaip išspręsti“, – pažymėjo eksministrė.

V. Baltraitienė patikino, jog V. Gapšys dėl sklypo reikalų į ją kreipėsi kelis kartus. Vis dėlto, anot buvusios politikės, V. Gapšys neprašė jos atlikti kažkokius konkrečius veiksmus, ji teigė iš V. Gapšio jokių tiesioginių nurodymų negavusi.

Liudytoja teigė nepamenanti, ar sklypas, kurį pirko „MG Baltic“ įmonė, buvo išnuomotas Lietuvos radijo ir televizijos centrui.

Koncerno „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius klausė V. Baltraitienės, ar V. Gapšys jai darė poveikį. Liudytoja tikino jokio siekio daryti jai poveikį nepajutusi.

Matė neigiamą įtaką

Teisėsauga įtaria, kad koncerno „MG Baltic“ atstovai darė neteisėtą poveikį, siekdami, kad koncerno žiniasklaida gautų Žemės ūkio ministerijos lėšas, skirtas viešinimui.

Mykolo Katkaus vadovaujama „Viešųjų ryšių partneriai“ (vėliau pakeitė pavadinimą į „Fabula Hill+Knowlton Strategies“) ir Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) 2015 metų vasarį pasirašė 4,6 mln. eurų vertės viešinimo paslaugų sutartį. Pagal ją, įmonė trejus metus turėjo viešinti 2014–2020 metų Kaimo plėtros programą ir kitas NMA administruojamas programas. 2015 metų birželį Viešųjų pirkimų tarnyba nurodė NMA minėtą sutartį nutraukti, o to nepadarius Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) kreipėsi į teismą. VPT pareiškė, kad NMA neužtikrino racionalaus pinigų panaudojimo, nesilaikė konkurso sąlygų dėl tiekėjų kvalifikacijos ir pažeidė jos vertinimo procedūras.

Vėliau Lietuvos apeliacinis teismas sutrumpino trejų metų trukmės sutartį ir nustatė, kad ji turi galioti iki 2016 metų kovo 1 dienos. Iki to laikotarpio „Viešųjų ryšių partneriai“ buvo suteikusi paslaugų už 1,7 mln. eurų.

V. Baltraitienė penktadienį teisme liudijo ir apie minėtą bylos epizodą. Anot jos, į susitikimus dėl viešinimo klausimų ateidavo tuometinis NMA direktorius Erikas Bėrontas, ministrės patarėja Jolanta Butkevičienė, Mykolas Katkus.

Eksministrė teigė, kad iš ministerijos buvo prašoma suteikti daugiau lėšų NMA viešinimui, tačiau papildomų pinigų, pasak liudytojos, nutarta neskirti.

„Mes aiškiai įvardijome, kad pinigų daugiau nebus“, – patikino V. Baltraitienė.

Anot buvusios ministrės, po tokio griežto „ne“, ji pastebėjo, kad „MG Baltic“ valdomose žiniasklaidos priemonėse pasipylę publikacijos, kuriose apie ją buvo kalbama neigiamame kontekste.

„Buvo įtakojamos žiniasklaidos priemonės. Pasipylė neigiami straipsniai mano asmens atžvilgiu“, – tikino V. Baltraitienė.

Liudytoja, advokatų paklausta apie galimai darytą poveikį, teigė, kad jai poveikio dėl kokių nors su „MG Baltic“ susijusių sprendimų niekas nedarė. Tiesa, V. Baltraitienė, prisiminusi NMA viešinimo lėšų istoriją, pabrėžė, kad spaudimą juto iš NMA vadovo.

„Niekas jokio poveikio nedarė. Absoliučiai nesulaukiau poveikio nei iš V. Gapšio, nei iš (Darbo – LRT.lt) partijos paklausimų buvo, nei prašymų. Išskyrus patį NMA vadovą. Iš E. Bėronto, iš jo tikrai buvo spaudimas“, – tikino liudytoja.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.